Skocz do zawartości

Pozaogniskowy Księżyc


remick81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się podzielić pierwszymi wrażeniami focenia księżyca cyfrakiem no i poprościć o ewentualne wskazówki na przyszłość. Fotki a w zasadzie filmik był kręcony Kodakiem DX7509 + Optisan76/700 z okularem Plossl 10mm i Hughens 25mm. Aparat kręci filmiki 640x460 z 13FPS w pliku MOV. Teleskop nie ma montazu paralaktycznego. Pierwsze filmiki robilem przez zwyczajne przystawienie aparatu do teleskopu (póżniej dorobilem tulejke ale jeszcze nie zdążylem jej użyć). Poniższe fotki to rozbity na klatki plik MOV, z któych wybrałem najlepsze. Na fimie wyszły straszne szume, a dodatkowo obraz był strasznie zniekształcony ruchami powietrza :(. Fotki troche odszumiłem i wyostrzyłem. Największa fotka to zdjęcie na 3.1MP i 400ISO. Fotki w małym kółeczku sąrobione przez okular 10mm a te większe przez 25mm. Dorzuciłem jeszcze Jowisza,a raczej plamkę, któa jest Jowiszem. Niestety obraz był zbyt ciemny i raczej na fotki z opozycji Marsa nie mam co liczyć :(. Następne zdjęcia powinny wyjść lepiej, bo z tulejką lepiej zgrają się osie optyczne. Jeżeli widzi ktoś jakieś rażące błędy, których pewnie jest troche proszę o wskazówki.

 

Dzięki i pozdrawiam!

 

moon_0082.jpg

moon_146.jpg

moon_299.jpg

moon_375.jpg

moon_749.jpg

Obraz_020.jpg

jupiter_089.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że masz raczej kodaka dx 7590 :rolleyes:

to na początek może spróbuj dać zooma w aparacie, aż powinno zniknąć winietowanie, a przy "okazji" zwiekszy się powiększenie :)

 

i chyba lepiej by było, abyś spróbował robić zdjęcia, a nie kręcić filmy,

może wtedy lepsze wyniki udałoby się uzyskać?

 

niestety, w tym modelu też pewnie, nieda się ręcznie ustawiać ostrości?

bo to była wielka przypadłość modelu dx 6490

 

i przede wszystkim staraj się, ustawić parametry ekspozycji ręcznie,

po paru próbach powinno być zdecydowanie lepiej

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pstryknalem kiedys Ksiezyc Canonem A75 przez okular PL 40mm.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6326

 

Sprobuj moze najpierw popstrykac z dluzszymi okularami, bo PL 10mm daje dosc ciemne obrazy.

 

Uwierz mi, ze zdjecia calego Lysego sa rownie fajne jak zdjecia szczegolow powierzchni.

:Beer:

 

Hmmm... no ale z PL 25mm powinienes otrzymac powiekszenie podobne jak ja z PL 40mm...

A fotki sa jak widze z okularem 10mm, tak?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem kiedyś fotki cyfrakiem kompaktowym Pentagram kupionym za 200zł w sklepie komputerowym. Oto efekty w połączeniu z Soligorem MT-800 (zwierciadło 200mm, ognisko 800mm) i okularem Plossl 25mm, z wyjątkiem fotki Saturna na pożyczonym Antaresie 5.6mm:

 

Copy_of_IMG_0063.jpg

Copy_of_IMG_0064.jpg

Copy_of_IMG_0066.jpg

 

PS: nie robiłem zooma, bo mam tylko cyfrowy, a pozatym na bywały momenty, żę winietowanie było niewidoczne.

 

Aha i jeszcze jedno: ciekawe wyniki wychodzą przy robieniu filmików normalną kamerą VHS. Poczytaj ten wątek http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7090&hl=vhs . Jeśli masz kamerę to spróbuj :Salut:

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zoom na maksa nie likwiduje winietowania, to trzeba użyć okularu z odpowiednio długim LER. Polecam jako tani wariant rosyjski mikroskopowy 6x, to jest 40mm reversed Kellner, tylko tuleję trzeba przekalibrować z 32 na 31.7mm Na targu u mnie kosztuje taki 30-35zł. LER ma na poziomie ze 40mm [nie mogłem zmierzyć a dokładnie] i przy obiektywie z 4x zoomem przyłożonym praktycznie do okularu nie widać winiety w cyfraku. Płaska obudowa okularu do strony ocznej ulatwia przystawienie obiektywu aparatu do samego okularu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedynym ratunkiem jest dluzszy okular. Po ustwawieniu zoom na max pozostaje lekka winietka po rogach.

 

Raff uzywasz czegoś do umocowania cyfraka przed teleskopem? Chodzi mi o coś co by zgrało mniej więcej osie optyczne? Ja okleiłem tubke z papieru toaletowego czarną taśmą, bo idealnie pasuje na obiektyw i wysiąg. :szczerbaty: Bałem sie czegoś twardszego żeby nie poryswoać cyfraka.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raff uzywasz czegoś do umocowania cyfraka przed teleskopem?

Mam coś podobnego http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8971 fajne jeśli nie chce się inwestować pieniedzy. Mżna oczywiście kombinowac ze specjalnymi złączkami itp ale to juz będzie wiedział McArti :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ratunkiem jest KRÓTSZY okular i dobre wyosiowanie aparatu i okularu. wtedy ślepa źrenica winietowania centralnego jest mniejsza i chowa się w średnicy obiektywu aparatu.

 

zamiast oka jest aparat...

 

źrenica.gif

 

ps. teraz doczytałem oczywiście do winietowania brzegowego jest potrzebny większy ler lub zbiliżenie aparatu do okularu i da sie to spełnić dłuższym okularem al etrzeba uważać żeby nie wylazło centralne.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remick81 nic nie używam bo te fotki były na szybko więc trzymałem aparat w ręku. jeśli używasz okularu o większej ogniskowej nic się nie powinno się stać.Okular idealnie pasuje do obiektywu, natomiast przy krutszych ogniskowych faktycznie występuje ryzyko porysowania, gdyż mocowanie soczewek w okularze jest wykonane z metalu i wystaje. (Szczerze mówiac sam o mały włos nie porysowalem;) ).Trzeba pokombinować cos w rodzaju tulejki z tego co Widze Ty juz zacząłeś i cos wyszło.Koledzy z Astrofoto też mają ciekawe rozwiązania trzeba kombinować i coś się stworzy :). Powiem szczerze teleskop mam od miesiaca i zero czasu ale nie długo wybieram się na urlop jak jeszcze pogoda dopisze to coś pokombinuję bo zaczyna mi sie Astro coraz bardziej podobać. A do lepszych Astro foto to potrzebuje napędu do swojego dobsona i narazie Tym sie zajmę. Jak widziałem ciekawe rozwiązanie ma Hamal. Ale... narazie mam troche częsci do napedu, trochę chęci ale czasu <niż0:(.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.