Skocz do zawartości
  • 0

Kątówka pryzmatyczna t2


Amatorex

Pytanie

Witam. Chcialem zapytać czy ktoś posiada nasadke katowa pryzmat baadera t2. Chodzi o to czy jak uzyje okularu esa 17mm 92° ktory wazy 1.3kg to kątówce sie nic nie stanie? Czy kątówka utrzyma ten okular? Czy ktos uzywal kilogramych okularów przy tej kątówce? Przy okazji chciałem zapytać czy ta kątówka pokaze lepiej kolory gwiazd od dielektryka gso?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć,

 

Mam taką kątówkę, "ładowalem" do niej Panoptica 35mm, który również jest dość masywny. O wytrzymałość kątówki bym się nie martwił, tylko o to czy nie obetnie Ci ona pola okularu. To jest model z pryzmatem Zeiss'a, czy zwykły?

 

P.S.

Sprawdziłem, ES 17mm, 92stopnie ma diafragmę 27.4mm, zaś kątówka T2, ta 32mm przelotu, więc masz jeszcze zapas. Nie powinno winietiwać.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, KrisJot napisał(a):

Cześć,

 

Mam taką kątówkę, "ładowalem" do niej Panoptica 35mm, który również jest dość masywny. O wytrzymałość kątówki bym się nie martwił, tylko o to czy nie obetnie Ci ona pola okularu. To jest model z pryzmatem Zeiss'a, czy zwykły?

 

P.S.

Sprawdziłem, ES 17mm, 92stopnie ma diafragmę 27.4mm, zaś kątówka T2, ta 32mm przelotu, więc masz jeszcze zapas. Nie powinno winietiwać.

Super dzięki za odpowiedz. Jest to zwykły pryzmat, wiem ze lepiej bylo wziac bbhs ale na chwile obecna wolalem zwykly pryzmat. Fajnie ze nie powinno obciąć pola. Pytanie teraz tylko czy w achromacie sw 120/600 nie wprowadzi wiecej abberacji. No i ciekaw jestem czy lepiej by bylo widac kolorki gwiazd, czy nie bedzie zadnej roznicy? Lubie widziec jak gwiazdy swieca na rozne kolory, a z esem 17mm rzucilo mi sie w oczy, ze wiecej ich pokazuje niz inne okulary w achromacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Amatorex napisał(a):

(...)

Pytanie teraz tylko czy w achromacie sw 120/600 nie wprowadzi wiecej abberacji.

(...)

 

Wprowadzi.

Jako graniczną światłosiłę dla pryzmatów często przyjmuje się f/7.5.
Już w f/7 widziałem różnicę w porównaniu do f/7.5.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Mareg napisał(a):

 

Wprowadzi.

Jako graniczną światłosiłę dla pryzmatów często przyjmuje się f/7.5.
Już w f/7 widziałem różnicę w porównaniu do f/7.5.

 

No to nic trudno. Pozostało mi jeszcze sprawdzic czy uda sie wyostrzyć bez barlowa w bino. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Amatorex napisał(a):

No to nic trudno. Pozostało mi jeszcze sprawdzic czy uda sie wyostrzyć bez barlowa w bino. 

 

Pryzmat porównywałem w dublecie ED f/7.5 i tryplecie APO f/7, które mają bardzo małą własną aberkę chromatyczną.

W achromacie f/5 taki pryzmat może nie pogorszy aż tak aberki, ale też nie spodziewam się, żeby z pryzmatem było lepiej niż z lustrem.
Bardzo jestem ciekaw, jak Ty ocenisz pracę tego pryzmatu w achromacie f/5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W minione lato patrzyliśmy przez pryzmat BBHS 2" w APO ~F/6.2 (krótki tryplet LZOS). Obraz był bardzo przyjemny, a aberka jakoś nie rzuciła nam się w oczy. Ogólnie, to mam wrażenie, że BBHS lepiej pracuje w szybszych teleskopach. W moim obecnym F/7.5 pracuje superaśnie, w poprzednim F/7 też było ok, a jak już się pokazało, to okazywało się, że to okular wprowadzał.

Daj znać, jak wrażenia wraz ze szczegółami co do użytych okularów:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam pany. Mam pytania :D ogólnie ciesze sie z małego sukcesu bo patentem bez cięcia udało mi sie w achro wyostrzyć na bloku narazie. Wyciąg wysunął sie na 2cm zeby wyostrzyc (z okularami vixen npl 30mm, WO 20mm, i na 2.4cm uff 10mm), jednak ciekawe jak to wyjdzie na gwiazdach. Wrzucam zdjęcia patentu, pewnie temat juz przerobiony moze byl, ale nigdzie go nie znalazlem jak szukalem zeby wyostrzyc bez barlowa. Więc moze ktos skorzysta. Ogolnie licze się z tym ze apertury moglo mi przyciąć troche, ale nie przejmuje sie tym. Z drugiej strony jesli apertura zmalała i ogniskowa sie wydłużyła (o ile te wartości sie zmienią?) to chyba moze miec to taki plus ze abberacja zmaleje? No i trzecia sprawa szukam powoli kogoś kto mi dorobi adapter do wyciągu zeby tej przestrzeni miedzy tubą a wyciągiem nie bylo?

Zdjęcia jak to wygląda 

IMG_20240211_140200.jpg

IMG_20240211_140214.jpg

IMG_20240212_193017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kątówka przetestowana na księżycu i achro +bino maxbright II 😄 abberacja wali tak że jak ktoś jest wrażliwy na tym pukcie to wysypki by dostał i miałby traume - nie wiem czy zapomniałby ten widok 🙂 abberacja lata na wszystkie strony, mruga jak lampki na choince, jak tylko sie czlowiek poruszy i wezmie wdech 😄 masakra hehe, ale na gwiazdach jest ok, tylko te bardzo jasne pokazują niebieską obwódke, ale dla mnie akceptowalne - chyba tak samo jak w mono z kątówką dielektryczną. Ale sie ciesze bo bede mogl z bino w achro korzystac z małych powiększeń bez barlowa. Gdyby abberacji nie było to ostrość i jakość szczegółów księżyca byłaby super. Ciekawe jak wypadnie w sct 8" ale chyba bedzie bardzo dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Amatorex, jakby Ci się chciało pobawić, to mógłbyś przysłonić ten achromat 120/600 do 80 mm i wtedy miałbyś f/7.5, i tu pryzmat już działa bardzo dobrze.
Ponadto przyciąłbyś aberkę chromatyczną, więc jasne obiekty, takie jak Księżyc czy Jowisz, mogłyby wypaść lepiej niż w pełnej aperturze.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.