Skocz do zawartości
  • 0

Od czego zacząć: d80 z montażem? Od razu luneta + D80? Czy luneta + kamera?


PrismoSal

Pytanie

Witam wszystkich serdecznie!

Słowem przywitania: kosmosem interesuję się od dawna, a najwięcej zachwytu wywołują u mnie zdjęcia deep space (zwłaszcza słynna gromada odległych galaktyk Hubble'a). Do tej pory jednak nie wiedziałem, że równie spektakularne zdjęcia można uzyskać z balkonu :) Od tygodnia nie mogę przestać czytać :D Chciałbym spróbować się z jakąś formą astrofotografii i postanowiłem poprosić o pomoc, nie jestem bowiem pewien, jaki pierwszy krok zrobić.

 

Kilka założeń:

- miejsce: Kraków, mapa LP pokazuje Bortle 7...

- cel: docelowo DSS, zaczynać mogę od czegoś mniej wymagającego (w zależności od odpowiedzi na pytanie w temacie)

- budżet: nie stać mnie na sprzęt za 30k, nie na pierwszy setup :) Ale w okolicach 10k bądź więcej to nie problem, jeśli wziąć pod uwagę rozbudowę w czasie.

 

I teraz do rzeczy. Żonie nie udało się sprzedać Nikona D80 jakiś czas temu i od tej pory leży w szafie.

Pomyślałem więc, że spróbuję na początku zamontować go na EQM-35 Pro (bądź coś w ten deseń - do czego z czasem będzie można zamontować coś większego do zdjęć DSS) i spróbuję fotografii na długim czasie naświetlania i stackowania.

W zestawie z aparatem jest obiektyw 18-200mm (choć w tej chwili nie jestem w domu więc dokładnych parametrów czy modelu z pamięci nie przytoczę).

 

Dochodzę więc do pytania właściwego: czy jest sens zaczynać tym aparatem (w ujęciu LP) i próbować fotografować obiekty na montażu z guidem, czy nie jest to jednostka specjalnie dobra do takich celów i lepiej poszukać Canona D800, być może po jakimś czasie dokupując większy obiektyw? Czy może Nikon lepiej sprawdzi się w połączeniu z prawilnym teleskopem na EQM i nie warto tracić czasu na samą lustrzankę (głównie ze względu na zanieczyszczenie światłem)? A może lepszą opcją będzie teleskop plus tańsze ZWO, które można w czasie wymienić na coś mocniejszego?

 

Przepraszam za dość roztrzepane pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Moja rada na początek jest taka: zmontuj setup mobilny w oparciu o to co masz, czyli Nikon +tele +EQ3 znajdź jakieś spokojne miejsce Bortle 4 lub lepiej za miastem i tam spróbuj coś fotografować. Z Bortle 7 szkoda czasu się męczyć klasycznym zestawem DSLR. Efekty będą frustrujące. Tu szanse na powodzenie mamy tylko w narrow band.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak masz sprzęt to zaczynaj z tym co masz. I tak musisz się z wieloma rzeczami otrzaskać.

W międzyczasie pomyślisz co Cię kręci i będziesz trochę świadomiej kupował graty...

Warto polować na używki. Sprzęt się nie zmydla, używany działa jak nowy ;)

 

Z której strony Krakowa mieszkasz?

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdziłem ten obiektyw w domu: asferyczny Tamron AF 18-200mm 1:3.5-6.3 (IF) Macro 62mm. Nie wiem czy się do tego nadaje :D

 

44 minuty temu, Grzędziel napisał(a):

Moja rada na początek jest taka: zmontuj setup mobilny w oparciu o to co masz, czyli Nikon +tele +EQ3 znajdź jakieś spokojne miejsce Bortle 4 lub lepiej za miastem i tam spróbuj coś fotografować. Z Bortle 7 szkoda czasu się męczyć klasycznym zestawem DSLR. Efekty będą frustrujące. Tu szanse na powodzenie mamy tylko w narrow band.

Rozumiem :) Jakich parametrów tele szukać?

 

43 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jak masz sprzęt to zaczynaj z tym co masz. I tak musisz się z wieloma rzeczami potrzaskać.

W międzyczasie pomyślisz co Cię kręci i będziesz trochę świadomiej kupował graty...

Warto polować na używki. Sprzęt się nie zmydla, używany działa jak nowy ;)

 

Z której strony Krakowa mieszkasz?

Tak też podpowiada mi instynkt - nie ładować się od razu w lunetę tylko spokojnie pobawić się lustrzanką, ucząc się poziomowania montażu, ustawiania na NCP itp. Jak to się już opanuje i wejdzie w krew, dodanie jednej nowej zmiennej - teleskopu - nie będzie szokiem. Mam nadzieję :D

Zaludniam północny Kraków, jeden z prądników :D (nie chcę zbyt dokładnie opisywać na ogólnym, nie wiadomo ki bies czeka :D)

Edytowane przez PrismoSal
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

eq3-2 z jakimś obiektywem + lustrzanka to setup dobry na początek. Co do prób z miasta to zgadzam się, słabo to wychodzi. Ale zanim pojedziesz za miasto naucz się tak robić zdjęcia aby klatka np. 180s była nie pojechana. Próby rób na gwiazdach, gromadach otwartych, etc. Jak masz balkon to ucz się tego na balkonie. Jak opanujesz tą sztukę to możesz wyjeżdżać, inaczej to będziesz się frustrował. Lustrzanką z miasta jeśli już to tylko przez jakiś filtr dualband, można próbować. Zdecydowanie lepiej wyjechać pod ciemniejsze niebo, ale... z drugiej strony lepiej z filtrem niż nic nie robić, bo wyjechać nie zawsze się chce czy można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Grzędziel napisał(a):

Tu duża dowolność, ale proponuję w granicach 135-200 mm koniecznie ze szkłem ED.

 

https://cameradecision.com/Telephoto-Zoom-lens-for-Nikon-D80 -> Nikon AF 80-200mm f2.8D ED - coś takiego, na ten przykład? Dziękuję za odpowiedzi :)

 

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jeśli dobrze pamiętam na sąsiednim forum widziałem zdjęcia robione zoomem 28-200 bodajże. Były świetne, choć oczywiście ostrość etc słabsza niż z refraktora ..

 

Jak się nauczysz tym robić zdjęcia to przesiadka na lepszy teleskop będzie prosta...

 

Tak też myślałem - najpierw nauczyć się poziomowania, orientacji na NCP, śledzenia celu i długiego naświetlania bez rozmyć (czyli precyzja ustawienia trójnóżki). Jednym słowem, podstawy... Dzięki :)

 

2 godziny temu, tomekL napisał(a):

eq3-2 z jakimś obiektywem + lustrzanka to setup dobry na początek. Co do prób z miasta to zgadzam się, słabo to wychodzi. Ale zanim pojedziesz za miasto naucz się tak robić zdjęcia aby klatka np. 180s była nie pojechana. Próby rób na gwiazdach, gromadach otwartych, etc. Jak masz balkon to ucz się tego na balkonie. Jak opanujesz tą sztukę to możesz wyjeżdżać, inaczej to będziesz się frustrował. Lustrzanką z miasta jeśli już to tylko przez jakiś filtr dualband, można próbować. Zdecydowanie lepiej wyjechać pod ciemniejsze niebo, ale... z drugiej strony lepiej z filtrem niż nic nie robić, bo wyjechać nie zawsze się chce czy można.

 

Mam szczęście mieć relatywnie zacieniony ogród za domem, choć akurat drzewa nieco ograniczają dostępność nieba, ale na trenowanie naświetlania na pewno jakiś cel na niebie się znajdzie :)

Chciałem właśnie poprzednio zapytać ale wyleciało mi z głowy - widziałem filtry anty-LP i chciałem dopytać, czy to faktycznie może pomóc w mieście? Wiadomo, najlepiej za miastem już ładne zdjęcia robić, ale przy ćwiczeniu ustawiania/naświetlania efekt końcowy (poza sukcesem w przypadku braku rozmyć) nie ma takiego znaczenia. Wiem, że dual band to nie to, tylko właśnie temat filtra mi przypomniał o tym pytaniu :)

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, precyzują kierunek w jakim mogę początkowo się udać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja fotografowałem przez długi czas canonami, które mocno są czułe na lp. U siebie mam, według mapy ligpollution Bortle 5. Korzystałem czasami z 2 filtrów: l-pro i dual banda. Obydwa pomagają, ale osobiście preferowałem dualbanda. Pozwalał na naprawdę długie naświetlania. Nie wiem czemu piszesz, że dualband to nie to? Do lustrzanek nadają się bardzo dobrze. Ma też wady, np. zabija kolor na gwiazdach, czy też powoduje że w wizjerze nic nie widać. Nie mniej pozwala uzyskiwać przyzwoite efekty. L-pro też generalnie jest spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

JNie wiem czemu piszesz, że dualband to nie to? Do lustrzanek nadają się bardzo dobrze.

Miałem na myśli to, że filtr anty-LP to nie dualband, o ile dobrze rozumiem różnicę w długości fal, które filtrują. Jeśli się mylę, przepraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, PrismoSal napisał(a):

 

https://cameradecision.com/Telephoto-Zoom-lens-for-Nikon-D80 -> Nikon AF 80-200mm f2.8D ED - coś takiego, na ten przykład? Dziękuję za odpowiedzi :)

 

 

 

Zoomy w astrofoto sobie odpuść, zawsze będą obciążone wadami optycznymi, bo ciężko jest zrobić obiektyw zmiennoogniskowy, który będzie pracował z taką samą jakością w całym zakresie. Celuj w obiektywy typu prime (stałki). Ja z powodzeniem używam obiektywów Nikona z serii AF-D - są jasne, w konkurencyjnej cenie względem najnowszych konstrukcji oraz wyposażone w szkła ED. 

Osobiście najbardziej lubię Nikkora AF-D 50mm f/1.4 do szerokich kadrów i AF-D 180mm f/2.8 do węższych. 

Tutaj próbka co można z nich wycisnąć:

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.