Skocz do zawartości

NINA i Astap plate solver - problem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pojawił mi się taki problem, jeszcze wczoraj wszystko było ok, zakończyłem sesję zwinąłem sprzęt. Dzisiaj pod wieczór rozłożyłem wszystko podłączyłem i zonk. NINA nie wykonuje plate solver, zawsze ustawiam montaż za pomocą wtyczki "Three Point Polar Alignment" ponieważ nie widzę gwiazdy polarnej od siebie z balkonu. Niestety nie wiem czemu, nic nie zmieniałem ale przestało działać, Astap zainstalowany, baza zainstalowana, podpięte w Ninie i nie działa. Co można sprawdzić, jaka może być przyczyna ? Jestem dopiero początkujący i już nie mam pomysłów. Musiało to się stać akurat teraz jak taka piękna pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz w ustawieniach Options->Platesolve?   Z ASTAPem jest tak, że jest to świetny i szybki program do PlateSolve pod warunkiem, że punkt wskazywany przez teleskop jest rzeczywiście w pobliżu środka kadru. ASTAP zupełnie sobie nie radzi z blind solvingiem czyli jak masz gruby błąd w ustawieniu montażu.  No więc istotne jest co masz jako blind solvera. Ludzie - z powodu durnych tutków w necie - umieszczają tam Astrometry.net - całkiem bez sensu choć ze 2-3 lata temu to była jedyna opcja.

 

Zajrzyj do instrukcji NINA do rozdziału o PlateSolve - tam jest link do downloadu Platesolve 3 (jest darmowy tylko z tego linku i darmowy dla NINA).  Zainstaluj (ok 5.7 GB), poustawiaj i przetestuj i będzie po kłopocie.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Co masz w ustawieniach Options->Paltesolve?   Z ASTAPem jest tak, że jest to świetny i szybki program do PlateSolve pod warunkiem, że punkt wskazywany przez teleskop jest rzeczywiście w pobliżu środka kadru. ASTAP zupełnie sobie nie radzi z blind solvingiem czyli jak masz gruby błąd w ustawieniu montażu.  No więc istotne jest co masz jako blind solvera. Ludzie - z powodu durnych tutków w necie - umieszczają tam Astrometry.net - całkiem bez sensu choć ze 2-3 lata temu to była jedyna opcja.

 

Zajrzyj do instrukcji NINA do rozdziału o PlateSolve - tam jest link do downloadu Platesolve 3 (jest darmowy tylko z tego linku i darmowy dla NINA).  Zainstaluj (ok 5.7 GB), poustawiaj i przetestuj i będzie po kłopocie.

 

 

Pełna zgoda, metoda opisana przez Wieśka sprawdziła się i u mnie, zero problemów z poszukiwaniami obiektów na niebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Wiesiek1952 said:

... pod warunkiem, że punkt wskazywany przez teleskop jest rzeczywiście w pobliżu środka kadru. ....

 

 

No nie wiem. Ja jak startuje sesję ustawiam teleskop w jakiś obszar nieba, i synchronizuje teleskop na ten obszar. Robię to tylko wzrokowo i na pewno nie mam sytuacji, że teleskop patrzy tam gdzie montaż. Błąd to kilka grubych stopni jak nie więcej. Wygląa to tak, że np. kieruje montaż na Lwa i w planetarium klikam gdzieś punkt w Lwie i robię synchronizację. platesolve nigdy nie mam z tym problemu. W najgorszym razie za drugim razem mu się udaje, a najczęściej za pierwszym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu masz trochę szczęścia i pewnie szerokokątny teleskop plus długie (pewnie za długie 😉 ) naświetlanie do platesolve. Dla dłuższych ogniskowych to już tak dobrze nie ma. Platesolve 3 był testowany dla ogniskowych do 12 m 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Co masz w ustawieniach Options->Platesolve?   Z ASTAPem jest tak, że jest to świetny i szybki program do PlateSolve pod warunkiem, że punkt wskazywany przez teleskop jest rzeczywiście w pobliżu środka kadru. ASTAP zupełnie sobie nie radzi z blind solvingiem czyli jak masz gruby błąd w ustawieniu montażu.  No więc istotne jest co masz jako blind solvera. Ludzie - z powodu durnych tutków w necie - umieszczają tam Astrometry.net - całkiem bez sensu choć ze 2-3 lata temu to była jedyna opcja.

 

Zajrzyj do instrukcji NINA do rozdziału o PlateSolve - tam jest link do downloadu Platesolve 3 (jest darmowy tylko z tego linku i darmowy dla NINA).  Zainstaluj (ok 5.7 GB), poustawiaj i przetestuj i będzie po kłopocie.

 

Dziękuję bardzo.

W Platesolve mam Astap.

Po nocy, dzisiaj rano czytająć gdzieś też wpadłem na pomysł, że mogę mieć inną pozycję teleskopu niż AStap się spodziewa, dzisiaj jak czas pozwoli to spróbuję jeszcze raz.

A Platesolve 3 też miałem chęć wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy dany platesolver działa możesz przetestować w dzień. 

 

1. W zakładce Framing jako źródło wybierasz "File" i "Load file"

2. Po załadowaniu program pyta czy ma zrobić blind solve czy zwykłe platesolve. 

 

Wszystko - uruchamiając dwa razy możesz przetestować oba platesolvery. Platesolve 3  jest wysoce niezawodny. Na mojej ogniskowej blisko 2.5 m wykłada się tylko jak już w ogóle nie ma gwiazdek. 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To czy dany platesolver działa możesz przetestować w dzień. 

 

1. W zakładce Framing jako źródło wybierasz "File" i "Load file"

2. Po załadowaniu program pyta czy ma zrobić blind solve czy zwykłe platesolve. 

 

Wszystko - uruchamiając dwa razy możesz przetestować oba platesolvery. Platesolve 3  jest wysoce niezawodny. Na mojej ogniskowej blisko 2.5 m wykłada się tylko jak już w ogóle nie ma gwiazdek. 🙂 

 

Dzięki bardzo, będę próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Wiesiek1952 said:

Po prostu masz trochę szczęścia i pewnie szerokokątny teleskop plus długie (pewnie za długie 😉 ) naświetlanie do platesolve. Dla dłuższych ogniskowych to już tak dobrze nie ma. Platesolve 3 był testowany dla ogniskowych do 12 m 🙂 

600mm ogniskowej, naświetlam główną kamerą po 5s.

Zobaczę to o czym piszesz, skoro takie dobre to warto się zapoznać 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sprawa została rozwiązana, tak myślę 🙂

Dzisiaj na spokojnie wszystko podłączyłem, ustawiłem ręcznie "home position" montażu, następnie w NINIe ustawiłem bieżąca pozycję montażu jako pozycję parkowania.

Włączyłem "Three Point Polar Alignment", przesunąłem teleskop tak żeby dach nie zasłaniał widoku gwiazd, zaznaczyłem "start od bieżącej pozycji" i wszystko ruszyło za pierwszym razem, po 3 minutach montaż był ustawiony.

Mam nadzieję, ze teraz nie będzie już problemów.

Platesolve3 mam już pobrane i też na pewno przetestuję.

 

Ps. Nie nie czy przypadkiem ja sam sobie nie narobiłem tych problemów, coś mi się kojarzy że mając uruchomiony teleskop przestawiłem go zwalniając blokady, no niestety człowiek uczy się na błędach.

W tym momencie pogoda piękna i sesja idzie pełną parą.

 

Dziękuję wszystkim za wskazówki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/8/2024 at 8:40 AM, Wiesiek1952 said:

Co masz w ustawieniach Options->Platesolve?   Z ASTAPem jest tak, że jest to świetny i szybki program do PlateSolve pod warunkiem, że punkt wskazywany przez teleskop jest rzeczywiście w pobliżu środka kadru. ASTAP zupełnie sobie nie radzi z blind solvingiem czyli jak masz gruby błąd w ustawieniu montażu.  No więc istotne jest co masz jako blind solvera. Ludzie - z powodu durnych tutków w necie - umieszczają tam Astrometry.net - całkiem bez sensu choć ze 2-3 lata temu to była jedyna opcja.

 

Zajrzyj do instrukcji NINA do rozdziału o PlateSolve - tam jest link do downloadu Platesolve 3 (jest darmowy tylko z tego linku i darmowy dla NINA).  Zainstaluj (ok 5.7 GB), poustawiaj i przetestuj i będzie po kłopocie.

 

 

@Wiesiek1952, zainstalowałem sobie tego Platesolve 3.8 ale nie potrafię go uruchomić, tzn. skorzystać z niego. Skonfigurowałem zgodnie z opisem, tzn. te 2 katalogi plus lokalizację. Testuję z NINA, tzn. wchodzę do Framing, ustawiam Image source = File i wciągam sobie jakieś swoje zdjęcie i dostaję błąd taki jak na załączniku 2. Jak próbuję otworzyć zdjęcie bezpośrednio z programu to mam też błąd, jak na załączniki 3. Może masz jakieś rady co może być nie tak.

 

image.png.9e7e4651707ce6b74009e3e2529871b0.png

 

image.thumb.png.fc01665e48ca29fde68a2a00c828ff7d.png 

 

image.png.675451d4a113e8d2a74df1c7a88b8d52.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomekL napisał(a):

Dobra, RTFM :) : "The regional settings of windows need to be set to use a point as the decimal symbol"

Teraz już bangla jak należy

Też miałem z tym problem. Chyba ze dwie godziny zeszło zanim doczytałem. 🙂 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
On 3/8/2024 at 8:55 AM, Wiesiek1952 said:

Po prostu masz trochę szczęścia i pewnie szerokokątny teleskop plus długie (pewnie za długie 😉 ) naświetlanie do platesolve. Dla dłuższych ogniskowych to już tak dobrze nie ma. Platesolve 3 był testowany dla ogniskowych do 12 m 🙂 

Pobawiłem się trochę astapem i platesolvem i fatycznie ten drugi kładzie astapa na łopatki. W przypadki kiedy teleskop ma w miarę dobre współrzędne to astap działa szybko i skutecznie. Ale jeśli mamy zupełnie losowy obszar nieba to astap jednak czasami wymięka, nawet dosyć często. Przedtem procedurę miałem taką, że ustawiałem teleskop na jakiś obiekt i synchronizowałem i astap już dawał radę. Co do platesolve 3 nie miałem przypadku żeby mu się nie udało dobrze określić współrzędnych, więc teraz po prostu puszczam od razu platesolva.  Przepiłem się w NINA zupełnie na platesolve 3.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomekL napisał(a):

... więc teraz po prostu puszczam od razu platesolva...

Ja mam w ustawieniach jak na obrazku. ASTAP jest jednak sporo szybszy a jak się wywala to nie trwa to długo i NINA z automatu uruchamia Platesolve 3.8 -  wystarczy zaznaczyć na ON tą opcję żeby używał blindsolvera przy błędach.  Przy korzystaniu z np. Three Point Polar Alignment to ma nawet większy sens bo tu szybkość ASTAPa jest decydująca a TPPA korzysta tylko z głównego platesolvera.

 

 

Screenshot 2024-04-15 175524.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.