Skocz do zawartości

Naprawa statywu LT1 domowym sposobem.


Paweł 103

Rekomendowane odpowiedzi

W moim starym aluminiowym statywie LT1 rozleciały się plastikowe blokady wysunięcia nóg. Wiem, można byłoby je wydrukować ponownie na drukarce 3D, ale sam takiej nie posiadam, ani nikt z moich znajomych. Długo myślałem co z tym zrobić, aż wymyśliłem że naprawię je starym, ślusarskim sposobem. Zmierzyłem, że 3 złożone nogi mają szerokość 68-69mm i spokojnie zmieszczą się w ceowniku aluminiowym 80x40x5mm. Ceownik ten ma wewnątrz 70mm. Zamówiłem trzy 100 milimetrowe odcinki tego ceownika, wytrasowałem i napunktowałem miejsca gdzie trzeba powiercić odpowiedniej średnicy  otwory. Pod najważniejszy otwór śruby blokującej wywierciłem otwory 10mm i okrągłym pilnikiem powiększyłem je do średnicy 10,9mm. Następnie nakrętki M8, wydłubane z plastiku, nakręciłem na śruby motylkowe blokady wysokości i ostrożnie, za pomocą gumowego młotka, wbiłem je do przygotowanych otworów. Nakrętki te są moletowane i ich średnica wynosi 11mm, tak więc powstało połączenie "na wcisk". To był najtrudniejszy etap tej naprawy, bo obawiałem się żeby nakrętki nie popękały podczas wbijania, ale się udało :)  Dla pewności jeszcze wzmocniłem to połączenie za pomocą kleju dwuskładnikowego Distal. Wywierciłem też i nagwintowałem dodatkowe otwory pod śruby motylkowe M5,  na wypadek gdybym np. zgubił śrubę M8, lub uszkodził się gwint. Mam wtedy możliwość blokady za pomocą śrub motylkowych M5. Ceownik przynitowałem do nogi trzema nitami 4x12mm. Zamknąłem też ceownik płaskownikiem 110x18x2mm, wyciętym z kawałka blachy.   Przy okazji wzmocniłem sztywność trójnogu, nitując kawałki z blachy  2mm, co widać na zdjęciach. Poprzedni właściciel tego statywu wypełnił kształtowniki wewnątrz jakąś masą bitumiczną , która eliminuje drgania własne. Teraz mam solidny i w miarę lekki statyw pod montaż SW SA , który nie boi się byle jakiego wiaterku. Spokojnie mogę na nim zakładać refraktor WO Zenithstar  ED 73/420mm, lub nawet Barska Magnus Triplet ED 80/560. 

001.JPG

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

008 II.JPG

008.jpg

009.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Oryginalne plastikowe blokady w tym statywie LT1 są bardzo słabej jakości. Bardzo często pękają, szczególnie na mrozie jak się za bardzo dociśnie. Powinni je robić metalowe i by nie było problemu.

     Bardzo dobra robota, teraz będziesz miał święty spokój 👍 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Jak jest dostęp do spawarki to można też przyspawać nakrętkę do nawierconego profila i w nią wkręcać śrubę dociskową..... 

Jest dużo sposobów,  4 zwoje spokojnie wytrzymają. Można też zastosować nitonakretke

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.