Skocz do zawartości
  • 0

Kometa z dawnych lat a planetarium - pytanie


tomekL

Pytanie

Mam pytanko, bo nie mogę sobie z tym poradzić. Mianowicie jak uzyskać w Cartes du Ciel albo w Stellarium wizualizację "starej" komety. Osobiście na tapetę wziąłem nie taką staruszkę bo C2004 Q2 czyli kometę Machholza i nie potrafię znaleźć metody aby uzyskać jej wizualizację w którymś z tych programów. Rozumiem, ze trzeba by znaleźć odpowiedni plik z danymi i go wciągnąć. W przypadku CDC są to pliki MPC, ale nie potrafię takowego znaleźć. Może jakieś wskazówki. Mam kilka zdjęć tej komety ale mam coś pokręcone z datami i chciałem sobie to wyprostować. Wrzucam fotkę tej komety, ta jest z 8.01.2005. P.S. To były zupełne początki mojej astrofotogrtafii, materiał to kilka lightów, 1 dark, można się śmiać teraz ale fotka jest :)
 

2005-01-08_kometa_Machholza_Plejady.jpg

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Stellarium

1. Najpierw potrzeba uzupełnić dane archaizmami ;) Musisz pobrać dane z bazy w ustawieniach układu słonecznego - import komet MPCORB

2. Następnie użyć wehikułu czasu i odtworzyć widok

WARNING: Nie ręczę za dokładność

image.png.7783e04dd4d0b3b8ca32855023c6b453.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, RMK said:

Stellarium

1. Najpierw potrzeba uzupełnić dane archaizmami ;) Musisz pobrać dane z bazy w ustawieniach układu słonecznego - import komet MPCORB

2. Następnie użyć wehikułu czasu i odtworzyć widok

WARNING: Nie ręczę za dokładność

 

Dzięki, działa, ale ... akurat tej komety nie ma w tej bazie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

Dzięki, działa, ale ... akurat tej komety nie ma w tej bazie :)

Jak nie ma jak pokazałem screena ;) Ważne jak wpisujemy w wyszukiwarkę C2004 czy C/2004

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, RMK said:

Jak nie ma jak pokazałem screena ;) Ważne jak wpisujemy w wyszukiwarkę C2004 czy C/2004

Wpisywałem C/2004 Q2.

Jeszcze raz powtórzyłem i ten import MPCORB i tam Machholza nie ma. Robię to tak: Konfiguracja -> Wtyczki -> Edytor Układu Słonecznego -: klikam Konfiguruj -> Zakładka Układ Słoneczny -> klikam Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC ->

na zakładce Listy wybieram Komety i Pobierz listę obiektów z internetu -> wybieram MPCORB: Comets -> klikam Pobierz elementy orbitalne i wyskakuje mi okienko z kometami i tam nie ma C/2004 Q2, widać to na zrzucie, 2gi obrazek). W tym momencie sobie odpuściłem i wziąłem ten plik,  o którym pisze wyżej. Ale teraz patrząc jak to wygląda widzę, że na okienku Zaimportuj dane jest druga zakładka Wyszukiwanie on-line (3ci obrazek) i jak się tam wejdzie, wpisze C/2004 Q2, kliknie to ją znajduje 4ty obrazek). MOże tak to robiłeś a nie przez MPCORB, albo może kiedyś w MPCORB była a teraz już jej nie ma. Tak czy inaczej udało się :)

 

Screenshot (968).png

 

Screenshot (974).png

 

Screenshot (976).png

 

Screenshot (978).png

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

Wpisywałem C/2004 Q2.

Jeszcze raz powtórzyłem i ten import MPCORB i tam Machholza nie ma. Robię to tak: Konfiguracja -> Wtyczki -> Edytor Układu Słonecznego -: klikam Konfiguruj -> Zakładka Układ Słoneczny -> klikam Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC ->

na zakładce Listy wybieram Komety i Pobierz listę obiektów z internetu -> wybieram MPCORB: Comets -> klikam Pobierz elementy orbitalne i wyskakuje mi okienko z kometami i tam nie ma C/2004 Q2, widać to na zrzucie, 2gi obrazek). W tym momencie sobie odpuściłem i wziąłem ten plik,  o którym pisze wyżej. Ale teraz patrząc jak to wygląda widzę, że na okienku Zaimportuj dane jest druga zakładka Wyszukiwanie on-line (3ci obrazek) i jak się tam wejdzie, wpisze C/2004 Q2, kliknie to ją znajduje 4ty obrazek). MOże tak to robiłeś a nie przez MPCORB, albo może kiedyś w MPCORB była a teraz już jej nie ma. Tak czy inaczej udało się :)

 

28.03.2024 23:53

 

image.png.675fe2c86c577d55bda7804ab2ff4f34.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.