Skocz do zawartości

Astropixel Processor


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że właściwie umiejscowiłem temat, ale do rzeczy.

 

Praca z laptopem była może fajna, ale w ACDSee z pojedynczymi fotkami. Trzecia generacja procesora I7 i zaledwie 8 GB RAM (bez możliwości rozbudowy) mocno ograniczają.

Czas więc pomyśleć o czymś stacjonarnym. I tu pojawia się dylemat. Zostać na zawsze z Windowsem czy spróbować nadgryźć jabłko.

 

Rozpatrywałem różne konfiguracje I5 (nowy I7 jest poza zasiegiem), ale jakikolwiek sensowny układ zaczyna być porównywalny z nowym Apple Mini M2 16 MB.

Różnica w tym, że do PC mogę zapakować pamięci ile mi przyjdzie ochota (raczej na ile budżet pozwoli), a w Mini M2 mam 16 GB (akurat dostępny w niezłej cenie egzemplarz).

 

Gdyby sprawa sprowadzala się do samego sprzetu to nie byloby problemu. Pies pogrzebany jednak w oprogramowaniu.

Poczytałem trochę o Astropixel Processor i widzę, że program jest bardzo interesujący i dający niezłe możliwości.

Jest też akceptowalny cenowo. 72 Euro za rok czy 200 Euro za licencję stałą wychodzi zdecydowanie taniej od zakupu nowego Windowsa, PixInsight, Lr+Ps.

Oczywiście można obejść się bez PixInsight, ale bez LR już trochę gorzej. Przez wiele lat byłem użytkownikiem ACDSee, ale mocno odstają od innych. śledząc forum doczytałem że sporo kolegów używa GIMP-a. Zniechęciłem się do niego ze 20 lat temu i nie wiem czy potrafiłbym wrócić.

 

W związku z tym mam pytanie do użytkowników APP, a kilku ich zauważyłem. I nie chodzi mi o to co napisano na temat programu na stronie tylko o osobiste doświadczenia. Tym bardziej, że najslabszą stroną jest dokumentacja programu czy raczej jej brak.

Zależy mi przede wszystkim na opiniach osób używających APP ze sprzętem Apple, chociaż zauważyłem, że Astropixel działa również z Windowsem (to tez jakaś alternatywa).

 

1. Czego z użyciem Astropixel Processor nie będę w stanie zrobić i jakie działania wymagają dodatkowego oprogramowania?

2. Co teoretycznie daje się zrobić, ale jest tak upierdliwe i irytujące, że mieliście ochotę lub zrobiliście to na innych programach?

3. Czy Mini M2 16 GB udźwignie większą ilość materiału?

4. Może są inne fajne i akceptowalne rozwiązania?

 

Ponieważ niektórzy uwielbiają pytać o budzet to odpowiem że jak najniższy.

Składak PC na I5 14 generacji z 32 GB pamięci i SSD 1 TB wychodzi mi ok 4500,- zł, natomiast Apple Mini 2 16 GB z 256 MB SSD (na system wystarczy) to 4429.

W przypadku Mac-a w cenie jest OS, a Windowsa 11 musze dokupić czyli do PC ekstra 550 zł.

 

Wielkiego pośpiechu i ciśnienia nie mam, chociaż materiału trochę się zebrało, więc mogę poszukać i pogrymasić :)

Jednak w niedługiej perspektywie kończę aktywność zawodową i chciałbym się wyposażyć zanim przejdę na utrzymanie podatnika.

 

Wszystkie sugestie mile widziane poza "nie baw się w I5 idź od razu w I9" lub "dorzuć jeszcze 2-3 tys." To ostanie mógłbym zrobić, ale nie zrobię.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio podmieniłem w swoim pc Ryzena 5 na Ryzena 9, dołożyłem pamięci do 32GB i wsadziłem starą kartę graficzną sprezentowaną mi przez syna, jakaś 1060. I jestem mega zadowolony. Korzystam z Pix'a. Przykładowo stack z 50 lightów asi 2600mc plus po 20 klatek kalibracyjnych robi mi ciut powyżej 15 minut, terminatory też chodzą bardzo przyzwoicie (uruchomiłem cuda). Tak więc taka konfiguracja daje spokojnie radę i chyba do zbudowania za wskazane pieniądze.

 

36 minutes ago, JurekN said:

Oczywiście można obejść się bez PixInsight, ale bez LR już trochę gorzej.

No ja odwrotnie, bez Pix'a ani rusz. LR nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomekL napisał(a):

Ja ostatnio podmieniłem w swoim pc Ryzena 5 na Ryzena 9, dołożyłem pamięci do 32GB i wsadziłem starą kartę graficzną sprezentowaną mi przez syna, jakaś 1060. I jestem mega zadowolony.

Tomek,

ale ja nie mam Ryzena 5, ani starej karty graficznej. Sam procek Ryzen 9 to ok 3 tysięcy do tego płyta z gniazdem AM5 ok 600 zł czyli komputer wyląduje na poziomie 6-7 tysięcy, a nie 4,5.

Słowem proponujesz dokładnie to czego nie zamierzam zrobić :)

Ale dziękuję bo może niekoniecznie Intel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, JurekN said:

Sam procek Ryzen 9 to ok 3 tysięcy do tego płyta z gniazdem AM5 ok 600 zł czyli komputer wyląduje na poziomie 6-7 tysięcy, a nie 4,5.
 

Ja w x-kom za swojego ryzena 5900X dałem 1199 , obecnie widzę jest za 1269. Płytę można tańszą kupić. Ten Twój Apple ładnie wygląda i z opisów jest szybki więc da radę, co najwyżej coś będzie trwało dłużej lub krócej. Jedynie trochę pamięci mało i dysk tylko 256. Osobiście wolę intel/amd bo za jakiś czas mogę sobie podmienić płytę z prockiem i będę znowu miał szybszy komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie, że wybrałem Apple i szukam alibi dla mojej decyzji.

Do niedawna przepaść cenowa powodowała, że wybór był prosty. Teraz ceny PC są rujnowane przede wszystkim karty graficzne i zasilacze z układami chłodzenia.

A jeżeli ceny są porównywalne to warto zapoznać się z każdą opcją. Tym bardziej, że to będzie raczej komputer na bardzo długo (laptop którego używam ma już 13 lat)

Ale żeby mieć wybór to trzeba znać oprogramowanie i ograniczenia każdej platformy w tym zakresie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.