Skocz do zawartości

Astrozlot Kudłacze 2005


Rekomendowane odpowiedzi

Zlot "Kudłacze" był poprostu kapitalny!

Pomijając super teleskopy i bardzo dobre warunki obserwacyjne to trzonem zlotu byli wspaniali ludzie i bardzo fajna atmosfera.

Jeśłli tak jest na wszystkich astro zlotach to ja będe ich stałym bywalcem. Przynajmniej będe się starał :rolleyes:

 

Pozdrawiam, Karol.

 

PS. Na czyim Canonie są zdjęcia "człowieka piwa"? Jeśli ktoś je ma to proszę do mnie na maila (karol_syriusz@o2.pl) Szykuje się nowy avatar :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłli tak jest na wszystkich astro zlotach to ja będe ich stałym bywalcem.

 

Karol masz calkowita racje atmosfera na zlotach jest kapitalna, ja to stwierdzam po zlocie w Bieszczadach :Beer: Oby jak najwiecej takich zlotow :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Długi weekend był na Kudłaczach zaiste niesamowity. Przyjechałem w piątek wieczorem i zastałem pełne schronisko ludzi.

 

Duża część sprzętu była już rozstawiona. Szybko dołączyłem ze swoim teleskopem i właściwie zostałem odsunięty od obserwacji - tylu było chętnych żeby rzucić przez niego okiem.

 

Na szczęście po ciemku ludzie nie zorientowali się, że tuż obok na tarasie rozłożył się Aquarius z 3ma teleskopami MT800 na paralaktyku, newton 25cm i Taurus 380.

Był naprawdę niesamowity robiąc oceny zmiennych i komet przez 3 różne sprzęty na raz. Zgodnie z podręcznikiem do każdego obiektu dobierał odpowiedni instrument. A ponieważ był sam to zawsze przynajmniej 2 teleskopy były wolne.

 

Po 3 godzinach zjawił się Piotr z Davem. Przywieźli 60tkę, Atluxa, Pentaxa 100mmF/4 i skrzyneczkę Naglerów.

 

60 została szybko rozłożona w strategicznym miejscu obok balkonu. Wielu ludzi tej nocy potrenowało wspinaczkę drabinową na wysokość pierwszego piętra. Trzeba jednak przyznać ze drabina Piotra jest bardzo stabilna i komfortowa. Dużo daje to że jest wysoka i można się oprzeć rękami podczas obserwacji. Nawet moja żona wspinała się chętnie na górę. Obserwowaliśmy do białego świtu kiedy to zjawiły się pierwsze chmurki.

 

W sobotę niebo było w większości zachmurzone. Wieczorem przy ognisku Rysiek raczył nas czymś mocniejszym. Idąca spać Terenia zwróciła nam uwagę, że "wychodzą gwiazdy" ale nikt się tym nie przejął. Dopiero widok Piotra wyciągajacego 60-tkę pół godziny później wygonił nas od grilla. Niebo było piękne.

 

Z mojej strony była to noc testów. Dzięki uprzejmosci Piotra i Ryśka i Michała (Tiamata) miałem do dyspozycji Naglery 31, 22,17, 11mm. Dzięki uprzejmosci Janusza P. Miałem filtry lumicona UHC, OIII, HBeta i Kometarny.

 

Po całej nocy porównań na róznych obiektach - wysoko w Łabędziu zdecydowałem się na zakup: Naglera 31,17 i 11 oraz filtra UHC.

 

Wybór filtra został potwierdzony 3-ciej nocy podczas obserwacji Veil nebula przez 60tke. UHC dawał jaśniejszy obraz mgławicy niż dedykowany do niej OIII.

 

 

W trzecią noc scenariusz uległ powtórzeniu z tym ze chmury rozstąpiły sie dopiero około 00:30. Tym razem nawigatorem Taurusa był Tur, który pokazywał nam piękne, mało znane mgławice planetarne w Łabędziu. Ja w tym czasie buszowałem po niebie 60tką która była niezbyt oblegana bo wiele osób poszło spać.

 

Obok testowała się platforma paralaktyczna pod Orionowym dobsonem XT 25cm.

 

Nad ranem po schowaniu większego sprzętu, obserwowalismy Marsa przez Taurusa i filtr polaryzacyjny od Michała. Obserwacje tej jednej planety trwały ponad godzinę tak piękny był to widok. Seeing był bardzo dobry, wystarczający jak na 38cm lustro. Osobiście widziałem tej nocy więcej szczegółów niż podczas opozycji 2 lata temu, a przeciez Mars jest jeszcze dosyć mały (11 sekund). Wysokość nad horyzontem robi jednak swoje.

 

Atmosfera zlotu była wspaniała. Dziękuje wszystkim, którzy przybyli za miłe towarzystwo.

 

26 sieprnia wybieram się znowu.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego też była kupa śmiechu na zlocie :ha:

 

No proszę... a jak pytałem czyje jest to MTO to się nikt nie zgłaszał. A właściciel siedział tuż obok mnie :rolleyes:

Było ciekawie:

- Czyje jest to MTO?

- ...

- CZYJE JEST TO MTO?

- (z oddali) Niczyje... bierz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem z Dawidem wróciłem szczęśliwie do Wrocka . Na Śląsku korki potworne i od Katowic do Gliwic (autobahn w budowie) jechaliśmy zderzak w zderzak z TIRami ponad 1,5 godziny . Zostaliśmy jedną noc po zlocie z nadzieją na dogranie Green i Blue do NGC 7000 ale lało niemiłosiernie w nocy . Natomiast w poniedziałkowe popołudnie Jasiu Kudłacz (po wypiciu flaszki z sąsiadem) wpadł w doskonały nastrój i zaprosił nas na konie. Dave ma zdjęcia które robił Zdzichu i liczę że opublikuje jak radzę sobie z koniem o imieniu Lola . Dave dosiadł konia który nazywał się Jesion :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pojechałam na Kudłacze na maksimum Perseidów, które przypadło 12.08. Początkowo miałam być od 11.08 do 13.08 ale ostatecznie zostałam do 14.08 i bardzo dobrze, gdyż wszystkie trzy noce były pogodne. Co prawda ostatnia od po północy, ale mimo wszystko piękna :) W okolicach maksimum, od około 11.08 „latało” sporo Perseidów. Niestety nie liczyłam ich, gdyż było tyle przeróżnych teleskopów, że nie wiedziałam za bardzo gdzie patrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem z Dawidem wróciłem szczęśliwie do Wrocka . Na Śląsku korki potworne i od Katowic do Gliwic (autobahn w budowie) jechaliśmy zderzak w zderzak z TIRami ponad 1,5 godziny .

 

W poniedziałek nie było korków. Za 1,5 godziny byłem już w domu z Kudłaczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek B. Co te zdjecia u Ciebie takie powywijane?Brzegi zakrecone do gory albo na dol,chmury na skraju kadru,zasieg taki sobie,a ten kosciolek wyglada jakby zbudowano go z desek rozbiurkowych i jeszcze sztuczne oswietlenie drzew.

To Einsteinowskie ugięcie przestrzeni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puki co działam na pożyczonym internecie :szczerbaty:

Po raz pierszy byłem na kudłaczach, było super :Beer:

ponoć miało nie być pogody a tu trafiły sie dwie noce obserwacyjne, na dwie noce mojego pobytu :helo:

z tego miejsca chciał bym podziekować Mirkowi D za praktyczną lekcje kolimacj teleskopu , i oczywiscie z platforme którą puki co mam w "lizingu" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w końcu mam znowu net, i moge sie podzielić swoimi wrażeniami z Kudłaczy.

niestety byłem tylko przez kilka godzin ale za to jakich!

Ostatni weekend, przyjechałem w piątek koło 22 ciemno jak cholera, na dodatek pierwszy raz byłem na kudłach więc i tak dobrze ze dojechałem :helo: , później to juz był odjazd najpier lukanko przez ustawione telekopy, później podziwianie SBIGa Tiamata oraz 50-tki, dalej "budowanie" 60tki. Muszę przyznać że zabawa z tymi śróbkami była odjazdowa :banan::banan::banan::Boink: póżniej to juz był prawdziwy koncert na przemian bieganie i oglądanie na różnych sprzetach "wielka" wspinaczka do 60-tki.niestety wszystko co dobre szybko sie kończy trzeba było wracać gdzieś chyba koło 3 może później.

Ale nawet dla tych kilku godzin było warto, Super Ludzie, Super Sprzęty no i oczywiscie Super Niebo

Dzięki wszystkim za tę ekstra noc! :notworthy:

 

Jednego tylko żałuję że nie zdążyłem zabrać ze sobą swojego Taurusa :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram się dzisiaj na 2 nocki na Kudłacze zrobić sobie małą kameralną powtóreczkę ze zlotu. Parę osób się zapowiedziało. Na pewno będzie jutro Rysiek.

Puki co chmurki za oknem powoli się rozchodzą, a jutro ma już być pogoda na bank.

 

mohikanin: ładuj sprzęt i przyjeżdżaj,

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.