Skocz do zawartości
  • 3

Pierwszy Teleskop


garnuchklubR

Pytanie

Witam wszystkich, planuję zakup pierwszego teleskopu ale nie znam się na sprzęcie Astronomicznym oraz nie znam nikogo kto mógł by mi w tym pomóc. 

Macie jakieś propozycje? Szukam czegoś najlepiej w budżecie około 2000 zł, najlepiej uniwersalnego i nie za dużego do obserwacji głębokiego nieba. Był bym wdzięczny również za podpowiedź co do jakiś okularów i sprzętu które warto kupić wraz z teleskopem. Mieszkam w niewielkim mieście, jeśli chodzi o obserwacje to raczej z balkonu lecz wypad w teren raczej też planowany.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę każdemu miłego dnia!  :)) 

Edytowane przez garnuchklubR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Są balkony i balkony. Synta 8 na balkonie szerokości 1.4m sprawdza się super! A na bezczela podpinam kamerę i jadę livestack (patrz załączony obrazek - bortle 6/7, SQM19 ) ! Jedynie czego żałuję, to że to nie jest 10 cali ;) A wow robi jak wyciągam go na pokazy sąsiadom. Przy rozsądnym uchwycie gabaryt nie stanowi problemu w transporcie, a widoki rekompensują rozmiar.
Newton do poprawnej pracy wymaga za to dobrych szkieł.

m27_livestack.jpg

Edytowane przez TheHollowMan
  • Lubię 5
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz fajne teleskopy w przystępnej cenie.
- https://www.olx.pl/sport-hobby/pozostaly-sport-hobby/q-teleskop-dobson-8/?search[order]=filter_float_price:asc
- https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-skywatcher-130-650-system-goto-CID767-ID100yrk.html

 

kolimator cheshire czy okulary dokupisz później, przynajmniej kasa nie będzie szła na głupoty ;)

Edytowane przez TheHollowMan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Opublikowano (edytowane)
16 minut temu, TheHollowMan napisał(a):

 

5 godzin temu, TheHollowMan napisał(a):

Są balkony i balkony. Synta 8 na balkonie szerokości 1.4m sprawdza się super! A na bezczela podpinam kamerę i jadę livestack (patrz załączony obrazek - bortle 6/7, SQM19 ) ! Jedynie czego żałuję, to że to nie jest 10 cali ;) A wow robi jak wyciągam go na pokazy sąsiadom. Przy rozsądnym uchwycie gabaryt nie stanowi problemu w transporcie, a widoki rekompensują rozmiar.
Newton do poprawnej pracy wymaga za to dobrych szkieł.

m27_livestack.jpg

Myślałem niedawno dużo nad syntą 8 ale u mnie balkon ma metr (od barierek do ściany) a drzwi mam od boku więc ciężko coś wykombinować. A przez szkołę nie mam za wiele czasu na wyjazdy w teren ( no chyba że wspólna obserwacja na ogródku kolegi, lecz nie dość że nie dzieli ze mną wspólnej pasji co do obserwacji (nie mówiąc o tym że codzienne przychodzenie do znajomych nie jest wykonalne) to dodatkowo większość nieba zasłania jego dom). Napisałem post na forum by znaleźć może coś mniejszego bo ciężko w tej cenie znaleźć mały a zarazem dobry teleskop.

 

Edytowane przez garnuchklubR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
48 minut temu, Proksima Centauri napisał(a):

Teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex (Classic 200P, Synta) - Delta Optical

Synta 8 ma wyposażenie: adapter 2", szukacz: 9x50, adapter do smartfona, okular 12.5mm Wide Angle 70°, okular 20mm Wide Angle 70°.

+ kolimator laserowy Kolimator laserowy Delta Optical-GSO 229zł =2108zł

Te najtańsze WA to od razu nadają się w odstawkę, chyba że ktoś jest masochistą. Nie jestem gołosłowny, mam 20mm, miałem 12mm. IMO minimalny zakup okularów do Synty 8 to coś klasy ES 82st. albo lepiej Morpheuszy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

A ja ze swojej strony dodam ze moze zamiast na siłę myśleć co da sie upchac na balkon i limitowac sie w aperturze to zwyczajnie porzucilbym balkonowe wygodnictwo gdzie pomimo ze nie duzo miasto to i tak będzie pewnie spore sztuczne zaswietlenie a do tego ograniczone pole działania wszak piszesz ze celujesz w głębokie niebo .

Kupić używane gso 8 dobson i wyjsc z tym w teren jesli myślimy serio o obserwacjach. 

Takim newtonem bardzo dobrze obskoczysz tez i planety i ksiezyc ktorymi napewno tez nie pogardzisz a kupisz jasnego achromata czy lornetke i zamykasz sie tylko w ds - ach co do ktorych skoro jak piszesz jestes zupelnie początkujący zapewne nie wiesz jaki widok cie czeka. Nie wiemy tez nic o tym jaki jest twój poziom wiedzy teortycznej na ten moment , znajomosc nieba , czy wiesz jakie widoki oferują amatorskie teleskopy ? Tzn czy przyoadkiem nie masz mylnych wyobrażeń co do tego jak no prezentuje sie para galaktyk m81 i m82 np w 100mm obiektywie ?

No i na koniec jaki jest tez faktycznie Twoj poziom zajawki astro ? 

Jak jest duży i masz już nieco teorii w głowie co i jak na niebie sie dzieje mówiąc mocno skrótowo to zachwycisz sie widokami z lornetki 10x50 nawet i z tego balkonu , sam przez dlugi czas dysponowalem jedynie takim instrumentem trzymanym w dłoni i dawał mi mnóstwo frajdy i odwiedziłem nim wiele dsów ale jesli np masz jakies oczekiwania nie skonfrontowane z tym jak to wyglada w praktyce to widok obiektów no moze poza tymi spektakulqrnymi jak np m42 czy tam M31 moze cie rozczarowac .

 

Nie zrozum mnie źle i absolutnie nie chce zniechecic a wrecz przeciwnie zachecic ale zeby wybor sprzętu był bardziej świadomy bo padają propozycje lornetki czy krotkich achromatow. To sa fajne sprzęty ale maja swoje aperturowe ograniczenia co ktorych zwyczajnie trzeba byc świadomym zeby nie bylo rozczarowania.

 

Skad jesteś? Moze jest w twoim regionie jakaś grupa osób i mógłbyś u nich popatrzec przez rozne sprzęty ? To najlepszy sposób zeby sporo sie dowiedzieć w krotkim czasie. Zapytaj poszukaj na forach w twojej okolicy .

 

Aleee jeśli juz jednak ten balkon to pomyślałbym czy wejdzie tam chociaz Newton 150/750 na az4 , moze wypowie sie jakis bqlkonowy uzytkownik tego sprzetu ? 

 

Generalnie sugeruje jakiegos Newtona raczej niż krotki achromat ze wzgledu na większą uniwersalność bo brak AC pozwolili  cieszyc sie tez planetami i księżycem pod warunkiem ze będą dostępne z twego balkonu bo niewiemy w jakim kierunku on jest.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

teleskopu jeszcze nie kupiłem a zrobiłem research i wychodzi na to że te GSO jest serio jest lepsze. Tylko musze zastanawiam się czy kupić nowy czy używany, tym bardziej że nigdzie nie mają na stanie. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
14 minut temu, Ftraw napisał(a):

Ogród czy balkon? Miasto czy wieś? Obiekty głębokiego nieba czy nasz układ słoneczny? Jak dla mnie uniwersalna jest synta 8, ale dla niektórych może się wydawać duża.

Balkon i niewielkie miasto, a raczej miasteczko, planuje obserwować głębokie niebo.

Edytowane przez garnuchklubR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Posiadam syntę 8 i to mój pierwszy teleskop.

 Świetnie się sprawdza na głębokim niebie ale na balkon... synta ma ponad metr długości

Edytowane przez Proksima Centauri
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Synta 8 to świetny wybór gdy chodzi o obserwacje DS. Tylko jeżeli cały budżet to 2tys., to za mało na zakup. Oprócz teleskopu za 1800zł będą potrzebne jeszcze 2 jakieś porządne okulary i kolimator. Wyjdzie ok. 3000-4000zł, moim zdaniem warto. Sam taką miałem, wspominam różnie, ale dlatego że kupiłem śmiecia z wadami i uszkodzonym lustrem, mniejsza o to. Gdy budżet sztywny, warto zastanowić się nad Syntą 6, tańsza, lżejsza i tańsze okulary, bo to już f/8, a nie f/6, jednak apertura mniejsza, też sporo pokaże, ale jednak mniej, coś za coś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex (Classic 200P, Synta) - Delta Optical

4 godziny temu, Ajot napisał(a):

Synta 8 to świetny wybór gdy chodzi o obserwacje DS. Tylko jeżeli cały budżet to 2tys., to za mało na zakup. Oprócz teleskopu za 1800zł będą potrzebne jeszcze 2 jakieś porządne okulary i kolimator. Wyjdzie ok. 3000-4000

Synta 8 ma wyposażenie: adapter 2", szukacz: 9x50, adapter do smartfona, okular 12.5mm Wide Angle 70°, okular 20mm Wide Angle 70°.

+ kolimator laserowy Kolimator laserowy Delta Optical-GSO 229zł =2108zł

Edytowane przez Proksima Centauri
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, garnuchklubR napisał(a):

 

Myślałem niedawno dużo nad syntą 8 ale u mnie balkon ma metr (od barierek do ściany) a drzwi mam od boku więc ciężko coś wykombinować. A przez szkołę nie mam za wiele czasu na wyjazdy w teren ( no chyba że wspólna obserwacja na ogródku kolegi, lecz nie dość że nie dzieli ze mną wspólnej pasji co do obserwacji (nie mówiąc o tym że codzienne przychodzenie do znajomych nie jest wykonalne) to dodatkowo większość nieba zasłania jego dom). Napisałem post na forum by znaleźć może coś mniejszego bo ciężko w tej cenie znaleźć mały a zarazem dobry teleskop.

 

To może coś w stylu achromatu SW102/500 na AZ3, 1500zł? Lekki, mobilny, do DS bardzo dobry, ogromne pola obserwacji do uzyskania. Tyle że raczej tylko do DS, a okulary naprawdę muszą być konkretne przy tej światłosile, minimum klasy Morpheuszy, a Naglery aż się proszą do niego. Mam taki (podobnie jak 120/600 i 150/750, ale tylko 102 nadaje się na Az3) i używam go co jakiś czas.

A myślałeś o lornetce? W 2500zł chyba zamkniesz się z Deltą Extreme 15x70 i statywem z głowicą jak dostaniesz rabat w DO i to koniec wydatków w przeciwieństwie do zakupu teleskopu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na nieduży balkon i w tym budżecie, lepiej moim zdaniem sprawdzi się nie za duży refraktor - sam z powodzeniem używałem SW 120/600 na AZ4 i jako "salonowiec" sprawdzał się świetnie. Owszem, aberka na jasnych obiektach (planety, Księżyc czy jasne gwiazdy) może razić co wybredniejsze oko, ale też nadrabia na ciemniejszych obiektach sporą jak na tak kompaktowy rozmiar aperturą i przyjemnym, szerokim polem. W razie wyjazdu, łatwo go zabrać, szybko się rozstawia i bez zbędnych ceregieli cieszy oko widokiem nieba ;).

Edytowane przez Lootzek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Ajot napisał(a):

W 2500zł chyba zamkniesz się z Deltą Extreme 15x70 i statywem z głowicą jak dostaniesz rabat w DO i to koniec wydatków w przeciwieństwie do zakupu teleskopu.

Lornetka Orion Resolux 15x70 ( 09546e) (teleskopy.pl) 1800zł

Posiadam tą lornetkę + statyw Tritech II Orion Tritech II field tripod - statyw polowy z głowicą ( 40808) (teleskopy.pl) i sprawdza się super nawet z balkonu z centrum raczej dużego miasta.IMG_20240515_194752(2).jpg.2ad398fee620d726720d893f9f9cd372.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Proksima Centauri napisał(a):

AC to aberracja chromatyczna czyli wada optyczna 

(kolorowe otoczki)

 

No nie do konca nalezaloby to tak upraszczac ze tylko kolorowe otoczki. Na krawędziach jasnych obiektów uwidacznia sie najbardziej ale ma calosciowo negatywny wpływ na obraz, zamazuje szczegóły, psuje kontrast...

Ale masz racje wklejajac tu koledze przyblizenie zagadnienia

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Koszy89 napisał(a):

A ja ze swojej strony dodam ze moze zamiast na siłę myśleć co da sie upchac na balkon i limitowac sie w aperturze to zwyczajnie porzucilbym balkonowe wygodnictwo gdzie pomimo ze nie duzo miasto to i tak będzie pewnie spore sztuczne zaswietlenie a do tego ograniczone pole działania wszak piszesz ze celujesz w głębokie niebo .

Kupić używane gso 8 dobson i wyjsc z tym w teren jesli myślimy serio o obserwacjach. 

Takim newtonem bardzo dobrze obskoczysz tez i planety i ksiezyc ktorymi napewno tez nie pogardzisz a kupisz jasnego achromata czy lornetke i zamykasz sie tylko w ds - ach co do ktorych skoro jak piszesz jestes zupelnie początkujący zapewne nie wiesz jaki widok cie czeka. Nie wiemy tez nic o tym jaki jest twój poziom wiedzy teortycznej na ten moment , znajomosc nieba , czy wiesz jakie widoki oferują amatorskie teleskopy ? Tzn czy przyoadkiem nie masz mylnych wyobrażeń co do tego jak no prezentuje sie para galaktyk m81 i m82 np w 100mm obiektywie ?

No i na koniec jaki jest tez faktycznie Twoj poziom zajawki astro ? 

Jak jest duży i masz już nieco teorii w głowie co i jak na niebie sie dzieje mówiąc mocno skrótowo to zachwycisz sie widokami z lornetki 10x50 nawet i z tego balkonu , sam przez dlugi czas dysponowalem jedynie takim instrumentem trzymanym w dłoni i dawał mi mnóstwo frajdy i odwiedziłem nim wiele dsów ale jesli np masz jakies oczekiwania nie skonfrontowane z tym jak to wyglada w praktyce to widok obiektów no moze poza tymi spektakulqrnymi jak np m42 czy tam M31 moze cie rozczarowac .

 

Nie zrozum mnie źle i absolutnie nie chce zniechecic a wrecz przeciwnie zachecic ale zeby wybor sprzętu był bardziej świadomy bo padają propozycje lornetki czy krotkich achromatow. To sa fajne sprzęty ale maja swoje aperturowe ograniczenia co ktorych zwyczajnie trzeba byc świadomym zeby nie bylo rozczarowania.

 

Skad jesteś? Moze jest w twoim regionie jakaś grupa osób i mógłbyś u nich popatrzec przez rozne sprzęty ? To najlepszy sposób zeby sporo sie dowiedzieć w krotkim czasie. Zapytaj poszukaj na forach w twojej okolicy .

 

Aleee jeśli juz jednak ten balkon to pomyślałbym czy wejdzie tam chociaz Newton 150/750 na az4 , moze wypowie sie jakis bqlkonowy uzytkownik tego sprzetu ? 

 

Generalnie sugeruje jakiegos Newtona raczej niż krotki achromat ze wzgledu na większą uniwersalność bo brak AC pozwolili  cieszyc sie tez planetami i księżycem pod warunkiem ze będą dostępne z twego balkonu bo niewiemy w jakim kierunku on jest.

astrofizyką i astronomią interesuję się od wieku 11 lat, więc mam jakieś pojęcie w tej dziedzinie, wiem mniej więcej czego się spodziewać po obserwacjach z teleskopu, wujek spod Bydgoszczy miał dobsona 12 i gdy go odwiedzałem co roku to pokazywał mi co nieco (niestety sprzedał go 2 lata temu) więc raczej obserwacje mnie nie rozczarują i wiem jak to w praktyce wygląda. Lornetkę mam, 10x50(a propos prezent od wujka spod Bydgoszczy)  ale chcę spróbować czegoś większego i mieć lepsze możliwości obserwacji. A co do zanieczyszczenia światłem w okolicy to jednym słowem lipy nie ma, parę razy miałem możliwość obserwacji niektórych mgławić przez lornetkę, a bardziej ich poświat.

 

Po komentarzach i poradach wybór padł właśnie na Dobsona 8 z SW. 

 

 

Pozdrawiam 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, garnuchklubR napisał(a):

astrofizyką i astronomią interesuję się od wieku 11 lat, więc mam jakieś pojęcie w tej dziedzinie, wiem mniej więcej czego się spodziewać po obserwacjach z teleskopu, wujek spod Bydgoszczy miał dobsona 12 i gdy go odwiedzałem co roku to pokazywał mi co nieco (niestety sprzedał go 2 lata temu) więc raczej obserwacje mnie nie rozczarują i wiem jak to w praktyce wygląda. Lornetkę mam, 10x50(a propos prezent od wujka spod Bydgoszczy)  ale chcę spróbować czegoś większego i mieć lepsze możliwości obserwacji. A co do zanieczyszczenia światłem w okolicy to jednym słowem lipy nie ma, parę razy miałem możliwość obserwacji niektórych mgławić przez lornetkę, a bardziej ich poświat.

 

Po komentarzach i poradach wybór padł właśnie na Dobsona 8 z SW. 

 

 

Pozdrawiam 

No to pieknie bo widac ze to zajawka na serio i hobby bedzie rozwijane.

Szkoda tylko ze skywatcher . Gso jest mechanicznie duzo lepsze . Przede wszystkim ulozyskowany dobson i duzo lepszy wyciąg.  Cela LG tez. No serio nie warto Sw .

 

Zycze wiec udanych obserwcji 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.