Skocz do zawartości

Sonda: Nowa planeta, a może nie?



Rekomendowane odpowiedzi

A ja bym inaczej postawił pytanie. To nie konkurs. To jaką decyzję podejmie Unia nie zależy od nas. Powinno się raczej zapytać forumowiczów jaką oni by podjęli decyzję w tej sprawie. W ten sposób usłyszelibyśmy opinię szerszego grona miłośników astronomii. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę pytanie jest trochę źle postawione. Odkryto trzy nowe ciała. Jedno z nich jest raczej na pewno większe niż Pluton. Pozostałe dwa, ze względu na duże albedo Plutona, też mogą być od niego

większe choć mają mniejsze jasności absolutne. Raczej pewne jest, że nawet te mniejsze ciała mają

średnice na poziomie 2000 km, czyli tylko 10% mniej niż Pluton. Pytanie jakie należałoby zadać zamiast punktu d) to czy mamy mieć 9 planet od Merkurego do Plutona i trzy nowe planety. Wtedy odpowiedzi byłyby już chyba inne.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinno się zostawic historyczny podział na planety i resztę, czyli Pluton jest ostatnią planetą.

A oto moje subiektywne argumenty:

 

- tradycja

- koszty druku nowych encyklopedii i podręczników

- zamieszanie w quizach telewizyjnych

- nowe planety przez lata będą tylko plamkami światła o których wiemy niewiele, Pluton daje się poznawac przez Hubbla i sondy

- mam certyfikat że moje nazwisko poleci z sondą w kierunku Plutona, jak mu odbiorą status planety to obniży to znaczenie tego wiekopomnego wydarzenia

 

:D

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem odpowiedzi a. Chociaż, na początku optowałem za odpowiedzią 9+planetoidy, ponieważ, tak jak napisał zbig_wawa możnaby zostawić Plutona jako planetę "dla świętego spokoju", jednak myślę, że byłoby to trochę nieco wbrew systematyzacji ("bo jeżeli Pluton to planeta, to dlaczego nie inne skały?").

 

A najlepiej to nazywać wszystkie te obiekty jako "ciała Układu Słonecznego" :szczerbaty::banan::lol:

Edytowane przez CDev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinno się zostawic historyczny podział na planety i resztę, czyli Pluton jest ostatnią planetą.

A oto moje subiektywne argumenty:

 

- tradycja

(...)

Historia pokazała, że w astronomii często tradycja odgrywa znaczącą rolę. Najlepszym przykładem mogą być tu ...... chociażby mgławice planetarne.

- mam certyfikat że moje nazwisko poleci z sondą w kierunku Plutona, jak mu odbiorą status planety to obniży to znaczenie tego wiekopomnego wydarzenia

Ooo..... to już poważny argument :mr.green: Hmm......... ja też mam ten certyfikat....... muszę się zastananowić :rolleyes:

A tak na poważnie moim zdaniem najrozsądniejsze i najbardziej logiczne byłyby rozwiązana A lub D. Niestety mam obawy, ze może się skończyć na B. :szczerbaty:

Edytowane przez krzy_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.