Skocz do zawartości

Prędkości internetu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

stoję przed wyborem oferty Internetu (być może i z TV której nie oglądam oprócz Eurosportu w zimie). Obecnie korzystam z prędkości 600 mb/s i jest w zupełności wystarczająca. Łącze wykorzystuję tylko do przeglądu sieci, czasami jakiś streaming 4K, ale wtedy tylko jedno urządzenie jest podłączone. Tak sobie teraz myślę, może 300 mb/s będzie wystarczające? Macie własne doświadczenia z tą prędkością przy podobnym zakresie wykorzystania jak w moim przypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bez różnicy. Filmy 4K potrzebują max kilkadziesiąt Mb/s, masz ogromny zapas. Typowe strony internetowe jeszcze mniej, a szybkość ich ładowania zależy głównie od czasu odpowiedzi serwera. Jedyne miejsce, gdzie realnie da się wykorzystać > 300 Mb to pobieranie dużych plików (i to nie na każdym serwerze). Także jak nie ciągniesz dziennie setek GB, to 300 wystarczy :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pobieram plik, to najczęściej jest to instalator programu lub aktualizacja, ale czas pobierania nie jest tutaj kluczowy. 
 

Zastanawia mnie taka rzecz, mianowicie światłowód został poprowadzony w mieszkaniu pod tynkiem. Chcąc skorzystać z usług innego operatora, od strony wejścia przewodu do mieszkania jest technicznie możliwe jego przecięcie przed mieszkaniem, założenie coś w rodzaju złączki i za jej pomocą dołączenie przewodu od “skrzynki” innego usługodawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie speedtestem jaka masz predkosc w docelowym punkcie. Jesli jedziesz po kablu moze sie okazac ze nie puszcza wiecej niz 100.

 

Analogiczne testy warto wykonac dla wifi.  Ciekawe na jaka odleglos i czy to realne, aby Twoj router dal pełna przepustowosc.

Sprawdź czy masz w routerze włączana siec wifi 5G, nie mylac z gsm 5G.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, grzegorz15 said:

Zastanawia mnie taka rzecz, mianowicie światłowód został poprowadzony w mieszkaniu pod tynkiem. Chcąc skorzystać z usług innego operatora, od strony wejścia przewodu do mieszkania jest technicznie możliwe jego przecięcie przed mieszkaniem, założenie coś w rodzaju złączki i za jej pomocą dołączenie przewodu od “skrzynki” innego usługodawcy?

 

Jest taka możliwość, ale nie jest to w przypadku światłowodu banalne - ostrzegałbym przed nadmiernym optymizmem.

Polecam obgadać temat z naprawdę profesjonalnym instalatorem (sorry, tanio nie będzie...).

 

Powodzenia   🙂

W

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że instalatorzy mają takie możliwości. Musiałbym skontaktować się z taką osobą i zapytać. Przepięcie byłoby najlepszą i najtańszą metodą, zwłaszcza, że długość światłowodu ma około 15m (~10m w mieszkaniu).

 

11 godzin temu, Tayson napisał(a):

Sprawdz sobie speedtestem jaka masz predkosc w docelowym punkcie. Jesli jedziesz po kablu moze sie okazac ze nie puszcza wiecej niz 100.

W TV po kablu 75 Mbps. Po WiFi w laptopie 480 Mbps (karta standard n). W TV filmy w 4K przez streaming działają bez zacięć, więc możecie mieć rację, że łącze 300 Mbps będzie wystarczające.

Irytującym problemem jest natomiast przerywanie WiFi. Co jakiś czas (różnie, raz 10 minut, a za drugim krócej) gdy chcę wczytać stronę www cały czas się ładuje i potem wyświetla brak połączenia sieciowego lub nie można wczytać strony. Zauważyłem, że w tym czasie wysyłanie i odbieranie danych wynosi 0 B, pomimo prób ładowania strony. Zazwyczaj po kilkunastu sekundach połączenie wraca, ale szybszym sposobem jest wyłączenie WiFi i ponowne włączenie nawet sekundę po. Działa od razu. Problem występuje na Debianie i W10. Sterowniki aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel to kabel. Z WiFi czasami coś się wykrzacza. Odnoszę wrażenie, że u mnie im komputer jest intensywniej używany tym większa szansa na to, że WiFi będzie dziczeć. Może to ma jakiś związek z ilością zainstalowanych programów w systemie i ogólnego burdelu ;) Nie za często, ale czasami ni z gruchy połączenie się rozłącza żeby po chwili się połączyć. Raczej tylko na komputerze...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Jeśli masz światełko do mieszkania, to najlepiej je przepiąć z szafy operatora 1 do operatora 2. Instalatorzy na ogół mają klucze od szaf konkurencyjnych firm. Nie można założyć złączki, światłowód trzeba pospawać.

 

To tak nie działa. Operatorzy zazwyczaj nie dublują w budynkach instalacji tylko ją sobie wzajemnie dzierżawią. Istnieją odpowiednie przepisy regulujące ten rynek (nawet aż za bardzo). Także fizycznie nic nie rzeźbisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.