Skocz do zawartości

Problem z komą w TSAPO65Q


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, mam od już długiego czasu problem z komą w moim TS'ie

pojawia mi się ona po lewej części zdjęcia:

image.png.6bbb4e6fd483fe417fa100e2a068f683.png 

niezależnie od rotacji jaką ustawie, to zawsze jest po tej lewej stronie. testowałem z dwoma aparatami i występuje dalej, tutaj przyklad z drugiego aparatu:

image.png.96aa0aa80cb53b144f6a99a813c0a63a.png

 

wyklucza tutaj sie krzywo wlozona soczewka i krzywa matryca bo na dwoch aparatach nie wygladaloby to tak samo.

wiec juz nie wiem co moze powodowac taki problem, ma ktos pomysl?

 

pozdrawiam, igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest to spowodowane ugięciem pod wpływem ciężaru kamery plus tego, co z nią współpracuje? U mnie też to się pojawia czasami, pomimo że wszystko jest na gwint. Spróbuj dokręcić śrubę dociskową wyciągu, w moim Altair 102EDT miało to znaczenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, vroobel napisał(a):

A czy nie jest to spowodowane ugięciem pod wpływem ciężaru kamery plus tego, co z nią współpracuje? U mnie też to się pojawia czasami, pomimo że wszystko jest na gwint. Spróbuj dokręcić śrubę dociskową wyciągu, w moim Altair 102EDT miało to znaczenie. 

 

gdzie znajde ta srubke? od spodu wyciagu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcąc gałką focusera zamieniasz jej ruch obrotowy na posuwisty ruch tubusa wyciągu i to jest właśnie przekładnia. Jest tam ukośnie zębaty wałek (ukryty) i ukośnie zębata bieżnia (widoczna). 

 

Jesli poniższe zdjęcie pokazuje fragment Twojego refraktora, to pokręć tą śrubą z gałką, co jest pomiędzy czterema otworam. Dokręcając ją dociskasz zębaty wałek do zębatej bieżni, ale jednocześnie dociskasz tubus wyciągu do jego zewnętrznej obudowy po przeciwnej stronie. Powinny tam być co najmniej dwa paski z tworzywa, teflonu lub czegoś podobnego, po których tubus wyciągu się ślizga. Nie można przesadzić z tym dokręcaniem, ale powinienenś od razu spostrzec, czy dokręcanie tej śruby kasuje luzy wyciągu. Moim zdaniem to te luzy są właśnie przyczyną problemu.

 

 

TS Optics Apochromatic refractor AP 65/420 Imaging Star OTA

 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Koperson napisał(a):

ta sruba to jest blokada ostrosci

Nie w moim egzemplarzu TS-a. U mnie blokada ostrości jest na górze, z boku tubusa. A w miejscu, w którym jest śruba na zdjęciu wrzuconym przez kol. @vroobel jest imbus, dociskający wałek z zębatką do płaskiej zębatki. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obracałes kamerę w clamping ringu czy roratorem? Jak jest kamera względem właśnie obiektywu i podłoża ?

 

To są dwa kolejne podejrzane miejsca rotator miał czasem trochę "swobody"  i przy za mocnym docisku też wykrzywiał tor. Clamping ring to wiadomo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian Ś. napisał(a):

Obracałes kamerę w clamping ringu czy roratorem? Jak jest kamera względem właśnie obiektywu i podłoża ?

 

To są dwa kolejne podejrzane miejsca rotator miał czasem trochę "swobody"  i przy za mocnym docisku też wykrzywiał tor. Clamping ring to wiadomo. 

obracalem i zawsze mam po lewej stronie ta kome, niezaleznie jak obrocone i jaki aparat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz wrzucić klatkę do ASTAP'a, zrobić platesove, a następnie: nacisnąć F5 i w analizatorze klatek włącz SHOW DISTORTION. Nie ukrywam, że mój TS65Q ma podobną dolegliwość i czy aby na pewno docisk wyciągu pomoże (z oryginalnym mocowaniem EAF jest mocno utrudnione wkrecenie oryginalnego docisku). A może mój przypadek po prostu się nieco starzej i kolimacja może uciekać.

Edytowane przez yui1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, yui1 napisał(a):

A możesz wrzucić klatkę do ASTAP'a, zrobić platesove, a następnie: nacisnąć F5 i w analizatorze klatek włącz SHOW DISTORTION. Nie ukrywam, że mój TS65Q ma podobną dolegliwość i czy aby na pewno docisk wyciągu pomoże (z oryginalnym mocowaniem EAF jest mocno utrudnione wkrecenie oryginalnego docisku). A może mój przypadek po prostu się nieco starzej i kolimacja może uciekać.

image.png.1eedb8ad381c574ab038d5d57f4227c8.png

U mnie ta opcja jest zablokowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, yui1 napisał(a):

A teraz używasz aps-c? Ja tak, więc zmiana na mniejszy sensor może pomóc, tylko to taki półśrodek, nie po to quadruplety wymyślono.

Canona 600d mam teraz, a wlasnie z apsc powinno super dzialac.

Edytowane przez Koperson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Koperson napisał(a):

moze usztywnienie calosci przez spacery a schowanie wyciagu bedzie dobrym pomyslem?

No ja tak robię - to znaczy mam przykręcone takie przedłużki T-2 (albo M48, nie pamiętam :) ), że przy ostrym obrazie wyciąg wychodzi z obudowy na maks 1-2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

No ja tak robię - to znaczy mam przykręcone takie przedłużki T-2 (albo M48, nie pamiętam :) ), że przy ostrym obrazie wyciąg wychodzi z obudowy na maks 1-2 cm.

M48 chyba tutaj jest. Ile mm zastosowales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.