Skocz do zawartości
  • 0

Kamera do fotografii Słońca w h-alpha


Radek24

Pytanie

Cześć,

jaką kamerę polecacie do avikowania Słońca w h-alpha w połączeniu z luntem 40/400 ? Zależy mi na tym, żeby cała tarcza słońca była widoczna. 

 

Zakupiłem wcześniej kamerę ZWO ASI715MC i okazała się mieć zdecydowanie za duże powiększenie z moim luntem, dlatego będę ją sprzedawał. 

 

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

ZWO ASI 178 MM. I to nie jest kwestia - jak to Ty nazywasz "powiększenia" - prawidłowo nazywa się to pole widzenia ( FOV) - ale także interferencji struktury matrycy z falą świetlną przechodząca przez wąskie filtry ... to zjawisko nazywa się pierścieniami Newtona. Dlatego niektóre kamery np. ASI 120 nie mogły słuzyć do rejestracji Słoneczka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź, szkoda że wcześniej nie zapytałem. Oczywiście wiem, że powiększenie jest tutaj skrótem myślowym. Widzę, że ta kamera też ma dość mały piksel, czy z ogniskowa 400 mm będę miał w polu widzenia całe słońce? Można to jakoś wyliczyć? Robiłeś zdjęcia tą kamerą, możesz pokazać jakieś zdjęcia? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

tu se mozesz podejrzec jakie bedziesz mial pole widzenia danego sprzetu (powiekszenie).

 

Np w asi 385 masz cale slonce, ale nie wiem jak ona sie nadaje pod wzgledem pierscieni newtona.

 

Screenshot_20240712_213720_SamsungInternet.jpg.b1816d8293a1b41d85f191c5da0aabad.jpg

 

Tu masz kilka moich fotek tym luntem z roznymi kamerkami, obecnie uzywam go z asi 533 ale to ciut overkill :)

http://astro-fotografia.eu/?s=lunt

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co czytałem najlepiej do halpha nadają się kamery mono, ale ja robiłem Luntem 40mm poniższe zdjęcie kamerą ZWO ASI 585MC w słabych warunkach pod wieczór, gdy Słońce było już nisko. W kolejnym kroku chcialbym przetestować niedawno dokupioną ZWO ASI 462MM. Powinna również objąć całą tarczę Słońca, ale przy wyższej rozdzielczości i w mniejszej skali.

IMG-20240610-WA0001.jpg

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Radek24 napisał(a):

Dzięki za odpowiedź, szkoda że wcześniej nie zapytałem. Oczywiście wiem, że powiększenie jest tutaj skrótem myślowym. Widzę, że ta kamera też ma dość mały piksel, czy z ogniskowa 400 mm będę miał w polu widzenia całe słońce? Można to jakoś wyliczyć? Robiłeś zdjęcia tą kamerą, możesz pokazać jakieś zdjęcia? :)

 

Ja robiłem Luntem 50 DS z tą kamerą. Kilka przykładów poniżej, nic rewelacyjnego bo wtedy Słoneczko było baaaaaardzo spokojne

Sunat10_00.thumb.png.e5b295b76a073ad449c956b147d96da2.png

Sun3_12_2019withprominence.thumb.png.4362208650f763028c4e9eff781e822a.png

 

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.