Skocz do zawartości

Przygotowanie fotek do druku - pytania nowicjusza


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Zapragnąłem w końcu wydrukować trochę swoich fotek. Na potrzeby prezentacji wizualnej fotki ostatecznie obrabiam w PIX, więc bezstratnym formatem dla drukarni jest zapewne TIF. Obrazek w podglądzie otwarty w PIX lub GIMP wygląda jak niżej. 

 

M106_GIMP.png.9073001ee0d91a2094747823bdeb1b13.png

 

W takim formacie zapisałem więc swoje fotki i wysłałem do drukarni. Dostałem odpowiedź/pytanie, czy moje zdjęcia mają wyglądać jak na poniższym obrazku.

 

M106_PS_origin.png.dfc7b486465f850d94c6ebfa20549eb4.png

 

Co jest grane? Otworzyłem swojego TIF-a w PS i dostałem obrazek jak wyżej. Przy otwieraniu obrazka TIF przygotowanego w PIX Luminancja poleciała w kosmos. Co ciekawe, jeżeli obrazek zapiszę w PIX w formacie PNG, po otwarciu go w PS dostaję w podglądzie dokładnie taki sam poziom luminancji jak w PIX. 

Czy ktoś może wie, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się ostatnio zdarzyło, że całkiem przyzwoicie jasny obrazek 'startrails' w druku wyszedł prawie czarny. Gość mi doradził, żeby do druku pliki przygotowywać nie w odniesieniu do sRGB, tylko do CMYK, cokolwiek to znaczy (w praktyce jeszcze nie wiem). 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzucę swoje 3 grosze - zauważyłem, że drukarnie i tak konwertują do CMYK, dlatego lepiej od razu mieć plik 16 bit (jak pisał @vroobel ) oraz CMYK.

Miałem przypadek, gdzie wydruk miał właściwie inne kolory, niż zdjęcie.

 

Dla pewności można prosić o printscreen z tego co "widzi" drukarnia

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver paleta barw nie ma znaczenia tak do końca, bo w drukarni (jeśli to offset) i tak przy przygotowaniu klisz zrobią konwersję na CMYK i separację. Jeśli to wydruk wielkoformatowy na drukarce to poodobnie - sterownik drukarki zrobi robotę, ale...  jak przygotujesz plik w CMYK (i tu dobrze zauważyłeś, że musi być w TIFF 16 bit po rozciągnięciu) to zanim puścisz do wydruku będziesz miiał jako-takie pojęcie jak to będzie wyglądało - oczywiśćie pod warunkiem że masz też odpowiednio skalibrowany monitor.

W PS zrób konwersję do CMYK, włącz opcję Proofing Colors i najlepiej jak wybierzesz profil ICC jaki będzie używany doo wydruku (np. profil ICC drukarki/papieru) - wtedy będziesz mógł zasymulować efekt końcowy. Jeśli drukujesz wielkoformatowo a nie na offsecie to polecam wybrać papier metalizowany.

 

Pamiętaj też o jednym - na ekranie to piksele "świecą" a na papierze nie ma co świecić (chyba że światłem odbitym od papieru)

Edytowane przez jaro848
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.