Skocz do zawartości

Niebo w sierpniu 2024 - Perseidy i inne hity


Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Powiedzieć, że sierpień to najefektowniejszy miesiąc na niebie gwiaździstym w całym 2024 roku, to jak nic nie powiedzieć... Aż się w głowie kręci od  listy spektakularnych zjawisk! Przede wszystkim, mówisz: "sierpień", myślisz: "Perseidy". Ten rój meteorów nigdy nie zawodzi, a pogoda z reguły też sprzyja. W tym roku sprzyja też faza Księżyca, więc szykują się idealne warunki do obserwacji. Tegoroczne Perseidy mają wyjątkową oprawę, bowiem nocą 13/14 sierpnia dojdzie do widowiskowej koniunkcji Jowisza z Marsem. Do tego dojdą aż dwa zakrycia: Saturna i Plejad przez Księżyc pod koniec miesiąca. Co i jak - wyjaśnia filmowy kalendarz astronomiczny. To trzeba zobaczyć! Powodzenia na łowach :)

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2024 o 19:59, Paether napisał(a):

No nie wiem, nie wiem :P 

Maj jedną nocą (10/11) zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko ;) 

Słusznie, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni :) Poza tym, majowa zorza była tyleż spektakularna, co niezapowiedziana ;) Serdeczności, Danielu!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał(a):

Słusznie, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni

 

Proszę pana, jaka jaskółka? Toż to było stado egzotycznych ptaków, których u nas się nie widuje :D 

Co nie zmienia faktu, że apetyty na sierpień duże i nikt się nie obrazi, jeśli Perseusz podejmie wyzwanie i zacznie rzucać efektownymi bolidami :happy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem aparat na noc, strzelający dwudziestosekundowe fotki niebu przez właz dachu, w nadziei na złapanie perseidów.

Coś tam się złapało, wieczorem będę segregował :)

Zbierając aparat i montaż ze strychu o 4 rano, wyjrzałem jeszcze po raz ostatni przez właz i dostrzegłem te dwie jasne kulki, nie pasowały mi do żadnej konstelacji na tyle, na ile mój amatorski, durny łeb się orentuje :D

Dobrze, że tu zajrzałem, bo teraz wiem, że to piękna koniunkcja Marsa i Jowisza :) Nie miałem siły o 4 rano odpalać stellarium albo innego skeye żeby to sprawdzić.

 

PS: Zdjęcie z telefonu, przez skos dachu i niewielką ilość miejsca nie miałem jak obrócić aparatu żeby nie łapał dachu na pół kadru.

 

20240813_042548.jpg

Edytowane przez PrismoSal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.