Skocz do zawartości
  • 0

Szukam pomocy - przeliczenie współrzędnych


Lalala123

Pytanie

Szukam pomocy, nie wiem czy dobrze trafiłem. Czy można zamienić współrzędne na niebie na odpowiednik na ziemi (w terenie)? Zależy mi na tym dokładnym przykładzie. 
 
Z góry dziękuje za pomoc. 
 
Center (RA, Dec):(271.151, 25.957)
Center (RA, hms):18h 04m 36.316s
Center (Dec, dms):+25° 57' 24.024"
Size:2.24 x 1.5 deg
Radius:1.346 deg
Pixel scale:2.58 arcsec/pixel
"Orientation", may be incorrect, use at your own risk:Up is 359.8 degrees E of N
Edytowane przez Lalala123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Lalala123 napisał(a):

Czy można to przekonwertować? 

można, jak rozumiem potrzebujesz azymutu i elewacji. Do tego musisz znać współrzędne geograficzne, wysokość npm oraz dokładną datę i godzinę obserwacji. A i jeszcze epokę dla której podane są te współrzędne RA/DEC. Pewnie J2000

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, lkosz napisał(a):

można, jak rozumiem potrzebujesz azymutu i elewacji. Do tego musisz znać współrzędne geograficzne, wysokość npm oraz dokładną datę i godzinę obserwacji.

Czy te dane wystarczą? 
 

https://nova.astrometry.net/user_images/10614115#annotated

 

21 minut temu, vroobel napisał(a):

Dużo liczenia. Poszukaj kalkulatora online. 

Właśnie próbuję, czy taki kalkulator ma specjalną nazwę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał(a):

nie, astrometry nie zna twoich współrzędnych geograficznych ani czasu kiedy chcesz dokonać obserwacji

Ta obserwacja została już dokonana i chciałabym ustalić na jakich współrzędnych była osoba, która jej dokonywała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Lalala123 napisał(a):

Ta obserwacja została już dokonana i chciałabym ustalić na jakich współrzędnych była osoba, która jej dokonywała. 

przykro mi, nie jesteś w stanie tego zrobić z tymi danymi. Do tego trzeba znać az/el, czas oraz wysokość npm, żeby wyznaczyć współrzędne geograficzne. To zdjęcie równie dobrze mogło zostać zrobione z orbity okołoziemskiej, albo sąsiednich planet i nawet tego nie wychwycisz przy tej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał(a):

przykro mi, nie jesteś w stanie tego zrobić z tymi danymi. Do tego trzeba znać az/el, czas oraz wysokość npm, żeby wyznaczyć współrzędne geograficzne. To zdjęcie równie dobrze mogło zostać zrobione z orbity okołoziemskiej, albo sąsiednich planet i nawet tego nie wychwycisz przy tej skali.

Dziękuję za informację :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukam pomocy w związku z zagadką z tematyki astrofotografii, może ktoś będzie w stanie mi pomóc co autor miał na myśli. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc, potrzebuje na podstawie tej zagadki ustalić współrzędne geograficzne N i E. 
 

Udało mi się ustalić, że miejsce na niebie to ten fragment poniżej: 


https://nova.astrometry.net/user_images/10614115#annotated

 

Jak wspominałem już we wcześniejszych zagadkach w serii, astrofotografowie muszą stawić czoła wielu przeciwnościom, a wyprodukowanie jednego dobrego zdjęcia to często dziesiątki godzin pracy. Dziś chciałbym jednak skupić się na problemie bardzo przyziemnym, niemal trywialnym, jakim jest znalezienie odpowiedniego miejsca do "polowania na fotony". Miejsce takie powinno spełniać szereg warunków, które całkowicie się nawzajem wykluczają. Powinno być możliwie blisko domu a zarazem możliwie daleko od źródeł sztucznego światła. Powinno być osłonięte od wiatru a jednocześnie dawać możliwie nieograniczony widok na niebo a przynajmniej jego część którą zamierzamy obrazować. Idealnie gdyby było wygodnie dostępne samochodem, ale żeby nie było tam innego ruchu samochodowego (a przynajmniej żeby był mały). Znalezienie miejsca które spełnia te wszystkie warunki jest oczywiście niemożliwe, zatem szuka się odpowiednich kompromisów. Niewątpliwie jednak będzie to miejsce mało interesujące dla większości osób, można powiedzieć - puste.

Miejsce o podobnych własnościach, tyle że na niebie, przedstawia załączone zdjęcie. Widzimy tu dość pusty obszar nieba w rozdzielczości 2.58 sekundy kątowej/pixel. Nie ma tam żadnych szczególnie jasnych gwiazd, nie ma żadnych opisanych w najpopularniejszych katalogach obiektów głębokiego nieba. Jedynym (nieszczególnie) interesującym elementem jest jedna gwiazda podwójna (jakich znamy tysiące). Jest tam jednak mimo wszystko sporo gwiazd, co stanowi zaskakująco dobrą analogię do niemożliwego do sprostania przez amatorów astrofotografii wyzwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.