Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia - prośba o pomoc


pawel_

Pytanie

Witam, szukam pomocy w namierzeniu przyczyny dużego... nie wiem nawet jak to opisać, bo to nie winieta, a jakby halo od jasnego obiektu w centrum kadru.

Teleskop 130/650 + korektor MPCC+ ASi 294MC. W teleskopie wymieniałem wyciąg ale to raczej nie przyczyna, osiowość sprawdzałem webcamem i programem AlsCollAid. Kolimację sprawdziłem kolimatorem optycznym i laserowym i jest według mnie raczej w porządku. Klatki Flat nie pokazują takowego rozjaśnienia w centrum kadru, więc po stackowaniu wychodzą straszne kółka. Dla objaśnienia załączam pojedyńczą klatkę z kamery (gain 120, 180 sekund).

Przekopałem internat (może źle) ale nie opisywał nikt takiego problemu. Dodam jeszcze że problem nie występuje w przypadku kiedy w centrum nie ma jasnego obiektu czyli mgławicy czy galaktyki, i nie ma znaczenia czy jest założony filtr czy nie.

Byłbym wdzięczny za naprowadzenie gdzie pies pogrzebany...

 

IMG_0147.jpg

 

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

jw. + pokaż darka bo całość kalibracji może mieć znaczenie a po prawej u góry wyraźnie świeci AmpGlow i to mocno.

 

Teleskop to - DOMYŚLAM się (wolał bym mieć to jasno napisane).  Kolimacja Netona wcale nie jest taka prosta i sam laser nie wystarczy. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odzew.

Tak myślałem żeby od razu wysłać.

Tak więc dark 180 sekund iso 120

i Flat 0,62s iso 120

Teleskop to Celestron NextStar SLT 130/650

 

AmpGlow oczywiście świeci tak w Asi294MC, ale tu akurat Darki działają w porządku, bo po kalibracji nie ma po nim śladu.

 

Stack robię w siril-u 1.2.3 - skrypt:osc_preprocessing.

 

Tylko przerzuciłem do jpeg-a bo fit chyba za duży rozmiarowo?

Dark_180.0s_Bin1_20240802-004719_0008.jpg

Flat_620.0ms_Bin1_20240808-220042_0002.jpg

 

 

i jeszcze stack zrobiłem autostretch żeby było widać problem

 

result_5220s.jpg

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pokazujesz klatki już obrobione - w niewiadomo czym i w jaki sposób. To nic nie wnosi. Nie napisałeś czym i jak obrabiasz - kalibrujesz - klatki a to że widać AmpGlow na finalnej klatce świadczy, że coś źle robisz. Nawet nie wiadomo czy ta pierwsza klatka to surowa z kamery czy już po kalibracji. To jak wychodzi/widać przed kalibracją jest nieistotne - ważne, żeby po kalibracji było dobrze. Nie piszesz nic o offsecie a to też ma znaczenie i nie iso 120 tylko gain 120 - to nie to samo.

 

 

Da się położyć surowe fitsy a jeśli serwer forum nie pozwoli to można położyć pliki na któryms darmowym serwerze typu wetransfer.com i dać tu linka. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o klatki dark i flat to klatki surowe wrzucone do jpeg-a. Tak zrobię, wrzucę surowe fitsy i podlinkuje za chwilę. Faktycznie, miałem na myśli gain, iso zostało mi w głowie z fotografii, mój błąd.

 

Wrzucone, surowe klatki.

 

Dark:

https://megawrzuta.pl/files/c9fb94ab6b93ed1883ffbd6333a05bbd.fit

 

flat:

https://megawrzuta.pl/files/246e6cbdbd66c1b19a1be54d016780e6.fit

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, pawel_ napisał(a):

Jeśli chodzi o klatki dark i flat to klatki surowe wrzucone do jpeg-a. Tak zrobię, wrzucę surowe fitsy i podlinkuje za chwilę. Faktycznie, miałem na myśli gain, iso zostało mi w głowie z fotografii, mój błąd.

Nie ma czegoś takiego. Jakiś PROGRAM musiał to stretchować, w jakimś PROGRAMIE musiałeś robić kalibrację. Błędy mogą być bardzo podstawowe dlatego bez tego JAK i CZYM to robisz to trudno pomóc.

 

To jasne kółko w środku może mieć milion przyczyn. Może zwykłe zaparowanie lustra albo szybki kamery a może co innego - wstępnie stawiał bym na "coś zaparowane". Aha... i teleskopowi trochę brakuje do kolimacji. Te "kometki" między spajkami na gwiazdach, na każdej gwieździe w inną stronę wyglądają dziwnie. Paproch w prawym górnym rogu też świadczy o czymś - coś żle z flatami, coś źle z kalibracją klatek. 

 

Bardzo oszczędnie gospodarujesz informacją. Moja szklana kula się zepsuła i nic nie chce podpowiedzieć.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Nie napisałem że jestem początkujący z astrofotografią, a kamerę mam od kilku dni, może od tego powinienem zacząć post :)

 

Ok robię tak: Zrobiłem light-y, a później

Klatki Dark czas i gain taki sam jak light (120),

flat-y biały materiał na teleskopie +  oświetlenie równomiernie rozproszonym światłem, gain 120 czas automatycznie dobrany przez asi air(620ms),

bias-y gain 120, czas taki sam jak jak flat.

Wszystkich klatek po 30 sztuk.

Kopiuje pliki na komputer do katalogów tak aby rozpoznawał je poprawnie skrypt siril-a czyli do darks, biases, lights,flats.

Resztę robi skrypt sirilla i na koniec takowy efekt. Domyślam się że coś pominąłem ale nie bardzo wiem co. Tego ewentualnego zaparowania obiektywu kamery nie sprawdziłem, a faktycznie to może być przyczyną.

Zaraz wyniosę sprzęt na zewnątrz i sprawdzę czy to może być to.

 

 

 

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to tak:

 

- flaty i darki wyglądają na poprawne,

- light i M51 - to nie jest dobry obiekt o tej porze roku. W nocy schodzi do ok 10-15° nad horyzont. Na teraz to masz Łabędź, Droga Mleczna, Perseusz, Andromeda, Veil i milion innych po południowej stronie nieba. Generalnie szukaj obiektów powyżej 30° nad horyzontem.

- kolimacja jest na pewno do poprawki

- odległość korektora komy od matrycy najpewniej do poprawki - tak wyglądają gwiazdki po rogach.

 

image.png.f4e145a57f625eecd164db6a859a6302.png

 

 

Co do meritum - czyli to kółko na środku to może być:

 

- KSIĘŻYC !!! - M51 te 2-3 dni temu była blisko (kątowo) od łysego  - gdzieś około 55-60° - akurat dobry kąt na takie "kółko odblaskowe" - mogą być takie artefakty, 

- zaparowanie - w tych temperaturach mało prawdopodobne ale możliwe,

- jakieś odblaski - źle wyczerniona tuba teleskopu 

- soczewki korektora komy,  zacznij od zdjęć bez korektora - wiem nie będą ładne ale te z korektorem też nie są.

- pewnie jeszcze parę innych przyczyn.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję bardzo za podpowiedzi, sprzęt już się chłodzi więc pierwsze co sprawdzę to ewentualne zaparowanie korektora / kamery.

Chciałem M51 zdążyć jeszcze w tym roku uwiecznić, ale faktycznie coraz niżej więc chyba sobie już daruję.

Odległość korektora od matrycy dokładnie 55mm, mam nadzieję że ten +- 1mm regulacji pomoże w usunięciu "komet", to jeszcze będę sprawdzał.

 

Dzięki @dobrychemik za podpowiedź, wydawało mi się że czas biasów ma dobrać automat, widocznie pokręciłem 🙄 więc po sesji / modyfikacjach zrobię nowe bias-y

 

Dziękuję @Wiesiek1952 za pomoc, mam świadomość że kolimacja nie jest idealna ale na rozświetlone centralnie kółko raczej nie ma wpływu, niemniej będę dalej z nią walczył.

Niemniej na pewno to nie księżyc, zdjęcia robiłem już po jego zachodzie, dodatkowo od kierunku zachodniego mam dom sąsiada który przesłania mi praktycznie wszystko w tym kierunku.

Zaparowanie - dziś sprawdzę.

Odblaski raczej nie w samej tubie, jest dodatkowo wyklejona flokiem / welurem

Na pewno spróbuje wymontować korektor i zrobić kilka zdjęć.

 

Ostatecznie jeśli nie znajdę odpowiedzi kupię inny teleskop (newton ? refraktor?), nie jestem jego pierwszym właścicielem i nie znam dokładnie jego historii, ale jak pisałem wymieniałem wyciąg okularowy bo poprzedni plastikowy nie trzymał osi optycznej przy regulacji, więc nie jest to już sprzęt "fabryczny" i coś może mieć "skrzywione.

Nocka doświadczeń przede mną, napisze jak tylko coś odkryję.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, pawel_ napisał(a):

....Ostatecznie jeśli nie znajdę odpowiedzi kupię inny teleskop (newton ? refraktor?), nie jestem jego pierwszym właścicielem i nie znam dokładnie jego historii, ale jak pisałem wymieniałem wyciąg okularowy bo poprzedni plastikowy nie trzymał osi optycznej przy regulacji, więc nie jest to już sprzęt "fabryczny" i coś może mieć "skrzywione ....

 

 

Nieeeeeee... Newton, zwłaszcza tani, wymaga trochę przeróbek, żeby nadawał się do robienia zdjęć. Jest tego trochę ale z podstawowych to na pierwszym miejscu jest pająk LW - te oryginalne blaszki to we wszystkich Newtonach SkyWatchera to jakaś zgroza. Pająk monolityczny, usztywnienie wyciągu, zmiana (usztywnienie) łoża LG to takie podstawy żeby robić fotki, żeby to była choćby namiastka astrografu. Znacznie lepiej zainwestować w te drobne upgrady niż wymieniać teleskop. Teleskop to lustro - cała reszta daje się dopracować. Sporo osób korzysta z SerwisAstro.pl - co rusz czytam, że "teleskop tuningowany w SerwisAstro".  Jeśli wymieniać to TYLKO na większą aperturę np. coś w stylu 150/600 albo 200/xxx ale tu zaraz dochodzą wydatki na to samo czyli upgrady do astrografu plus montaż bo im większy i cięższy teleskop tym niestety droższy montaż jest potrzebny. Tu niestety cena jest wprost proporcjonalna do nośności. Bardzo wprost. Porób sobie upgrady i naucz się podstaw, naucz się kolimacji, naucz się fotografii i naucz się obróbki a dopiero potem myśl o wymianie teleskopu. Naprawdę. Będzie i najtaniej i najefektywniej.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 Teraz żałuję trochę zarówno zakupu tego teleskopu jak i wymiany wyciągu, za te $$ miałbym 130/650 pds, i takiemu można robić już upgrade

Na razie z racji nośności montażu i błędu guidingu około +- 0,7 arcsec nic większego nie założę...

Ale dzięki za @Wiesiek1952 za namiar na serwisastro. Skontaktuje się i zapytam czy jest sens robić z moim egzemplarzem jakiekolwiek modyfikacje.

 

Aaaale spieszę donieść iż po dwóch godzinach zmagań wyjaśniło się co jest przyczyną... stawiałem na zaparowanie korektora / matrycy, ale jednak to nie to.

Odkręcam kamerę a tam ani śladu zaparowania 😮

Odkręcam MPCC robię kolejne zdjęcia i wszystko jasne, to korektor jest przyczyną. Zdjęcia kontrolne robiłem na M51 ponieważ na niej poświata najbardziej kontrastowała (mimo że w kadr zaczęły drzewa wchodzić).

 

Z MPCC

IMG_0151.jpg

 

 

i bez korektora

 

IMG_0155.JPG

 

I teraz pytanie uszkodzony korektor ? Nie widać nic podejrzanego na nim...

 

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, pawel_ napisał(a):

 Teraz żałuję trochę zarówno zakupu tego teleskopu jak i wymiany wyciągu, za te $$ miałbym 130/650 pds, i takiemu można robić już upgrade

Na razie z racji nośności montażu i błędu guidingu około +- 0,7 arcsec nic większego nie założę...

Ale dzięki za @Wiesiek1952 za namiar na serwisastro. Skontaktuje się i zapytam czy jest sens robić z moim egzemplarzem jakiekolwiek modyfikacje.

 

Aaaale spieszę donieść iż po dwóch godzinach zmagań wyjaśniło się co jest przyczyną... stawiałem na zaparowanie korektora / matrycy, ale jednak to nie to.

Odkręcam kamerę a tam ani śladu zaparowania 😮

Odkręcam MPCC robię kolejne zdjęcia i wszystko jasne, to korektor jest przyczyną...

...

I teraz pytanie uszkodzony korektor ? Nie widać nic podejrzanego na nim...

 

 

Jeśli robisz pod dość jasnym niebem, to zrób zdjęcia kontrolne z korektorem oczywiście, ale dodatkowo z odrośnikiem. Wtedy porównaj je ze sobą. Można samemu za kilka złotych wykonać z karimaty z pianki jakiejś. Rozproszone światło okolicy, i wokół wlotu tuby może mieć również znaczący wpływ na wewnętrzne odblaski już w drawtube wyciągu i kolejno już w korektorze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie napisałem o tym wcześniej ale korzystam z odrośnika, @mago83 sprawdzałem czy wpływa on na "zaświetlone kółko" i nie ma to wpływu.

Niebo przed domem nie powala jeśli chodzi o zaświetlenie bo jest Bortle5 sqm 20,33, na szczęście to jeszcze lampy sodowe, a wysokie drzewa i domy zasłaniają bezpośrednie światło.

Co do korektora MPCC sprawdziłem wymiary i wyszło że jest o 0,2mm za krótki back focus, więc to poprawiłem i dziś sprawdzę co się zmieniło.

I tak trochę może głupie pytanie mi się nasunęło, czy ma znaczenie od której strony mocować korektor do teleskopu, tego jeszcze nie sprawdziłem. wydaje mi się że dobrze go podpiąłem, ale zdjęcie pokaże lepiej o czym piszę.

 

IMG_0164.jpg

 

I jeszcze jedna sprawa, która jak mi się wydaje może nie mieć wpływu, ale zapytam.

Chodzi o lustra, zarówno LW jak i LG pokrywają się po jakimś czasie dziwnym nalotem. Nie jest to kurz bo nie idzie tego zdmuchnąć, a schodzi dopiero przy myciu luster i na jakiś miesiąc może dwa są czyste. Wygląda to jak by były bardzo delikatnie zaparowane, może też wrzucę zdjęcie.

 

 

IMG_0165.jpg

 

 

Edytowane przez pawel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, pawel_ napisał(a):

Nie napisałem o tym wcześniej ale korzystam z odrośnika, @mago83 sprawdzałem czy wpływa on na "zaświetlone kółko" i nie ma to wpływu....

44 minuty temu, pawel_ napisał(a):

...a schodzi dopiero przy myciu luster i na jakiś miesiąc może dwa są czyste....

 

 

No właśnie odrośnik jest najczęstszą przyczyną odblasków.   EDIT2: O tej porze roku odrośnik nie jest potrzebny. 

 

EDIT:

 

A z tym myciem - hmmmmmm... jak myjesz lustra, czym i w jaki sposób. Nie jest to specjalnie skomplikowane ale... nie myje się luster nazbyt często - zwykle raz na rok, raz na dwa lata wystarczy. Jak źle umyjesz to albo coś zostanie na powłoce alu albo sama powłoka jest już mocno zjechana.  Jak myć lustra pisałem kilka dni temu. Znajdziesz.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak właśnie myję lustra, czasem mam tylko problem ze ściągnięciem kropli wody destylowanej po spłukaniu ale ostatecznie jakoś się udaje. Nie myje też luster zbyt często, w tym roku pierwszy raz dopiero. Z odrośników na teleskopie i guiderze raczej korzystam, kilka dni temu po zakończonej sesji krople wody były wszechobecne na zewnętrznej obudowie teleskopu i odrośnikach. Ale jak pisałem sprawdziłem jego wpływ na zaświetlenie jeszcze przed zadaniem pytania na forum. Zastanawia mnie ten nalot teraz, aż sprawdzę nowego jeszcze nie mytego newtona którego mam do obserwacji czy on też łapie taki nalot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wtrącę się, choć nie mam zbyt dużego pojęcia o astrofoto... odnośnie wilgoci (i odrośnika o tej porze roku): 

12 sierpnia pod Szczecinem wilgotność wynosiła >80%. Oglądałem Perseidy i wszystko wkoło było całe mokre chwilę (~1h) po zachodzie Słońca. Lornetka co rusz zaparowywała. Metalowy stół był cały pokryty rosą. Wilgotne koce, ciuchy itp... i to pomimo, że od kilku dni nie ma żadnych opadów, w dzień jest sucho jak pieprz. U mnie negatywną robotę robiła różnica temperatur. Wieczorem spadło do 13 stopni z około 25 w dzień. Także wilgoć też bym brał pod uwagę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdziłem dokładnie tajemniczy 'nalot" na nowym 250/1200 i po roku użytkowania nie ma nic takiego, możliwe że to jakieś uszkodzenie lustra wtórnego.

Z racji tego iż nie wiadomo o co chodzi a nie chodzi w tym przypadku o pieniądze :) , postanowiłem zacząć od początku.

Mycie luster, soczewki kolimatora, sprawdzenia osi wyciągu (czego nie robiłem a po wymianie raczej powinienem),

i dokładnej kolimacji pod astrofotografię, na tyle na ile będę na siłach. Jeżeli to wszystko nie przyniesie oczekiwanego rezultatu w postaci braku zaświetlonego kółka to ... pójdę gdzieś odreagować i kupię chyba jakieś apo.

O wyniku operacji napiszę, póki co dziękuję wszystkim forumowiczom za pomoc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.