Skocz do zawartości

LXD55 SN10 + astrofoto


Piotrek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nareszcie miałem okazję pożyczyć 10" Schmidt-Newtona na montażu LXD55. Sporo osób zwykło twierdzić, że ten sprzęt nie nadaje się do astrofotografii, jednak tymi kilkoma fotografiami chyba pokażę, że można nim focić.

Po pierwszych ogledzinach doszedłem do wniosku, że statyw jest raczej byle jaki... Jednak później przekonałem się, że trzyma całkiem dobrze tego kolosa :)

Pierwsze dni to było testowanie PE. Wynik mnie powalił - 10" całkowity bez PEC :o Odkryłem tutaj jedną wadę silników. Przez sporą wagę tuby, w zależności od położenia, trzeba trochę zmienić prędkość prowadzenia.

Wczoraj po opanowaniu goto. Zabrałem się za fotografowanie. I tu bardzo miła niespodzianka. Sprzęt jest tak jasny, że przy niebie z zasięgiem ok. 6mag wystarcza zaledwie 60 sekund aby prześwietlić cały obraz z SC3!

No to zaczynamy, od tych słabszych.

 

m81_20050805.jpg

M81 - zaledwie 15x30s. Wszystko przez chmury, które przyszły pod koniec sesji. Gdyby zrobić więcej ekspozycji, to byłoby fajnie. B)

 

m51_20050805.jpg

M51 - mamy także supernową. 33x10s + 34x20s. Nienajgorzej, tylko że przez większość sesji część apertury była zasłonięta przez dach. :huh:

 

m27_20050805.jpg

M27 - 70x20s. Prawie zenit, więc dobra przejrzystość...

 

m57_20050805.jpg

M57 120x5s + 30x15s + 10x25s + 10x30s. Były próby wyciągnięcia zewnętrznego pierścienia, ale za dużo nie wyszło. Tylko po rozjaśnieniu widać trochę poświaty. Potrzebaby dobrego filtra H-alpha.

Cieszy mnie fakt, że złapało się całkiem sporo galaktyk :) A tak na marginesie, przy czasie większym od 10s mgławica była prześwietlona...

 

Teraz pozostaje mi czekać na montaż wypływający ze stanów i szukać rurki... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Tak przez ciekawość tylko spytam czy ten sprzęcik (telep S-N) będzie w swoim domciu przed 10 sierpnia? Bo mi się praktyki w tymże miejscu wtedy kończą :icon_wink: . Bardzo ładne fotki, tym bardziej jestem ciekaw jak to wygląda bezpośrednio w okularze :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F/4, 1000mm

 

Witam  :)

 

Tak przez ciekawość tylko spytam czy ten sprzęcik (telep S-N) będzie w swoim domciu przed 10 sierpnia? Bo mi się praktyki w tymże miejscu wtedy kończą  :icon_wink:  . Bardzo ładne fotki, tym bardziej jestem ciekaw jak to wygląda bezpośrednio w okularze  :P  .

 

Chodzi ci o Piwnice? To jutro powinien być.

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.