Skocz do zawartości

Okular długoogniskowy


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem właścicielem jednego z Taurusów 270 :banan:. Wychodzę z założenia, że lepiej kupić raz a dobrze, dlatego prawie całą kasę zainwestowałem w duże lustro bo tego już tak szybko nie zmienię. Jednak nie samym lustrem żyje człowiek :rolleyes:. Ze względu na finanse nie kupię od razu zestawu okularów pokrywającego cały zakres powiększeń, wolę się zaopatrzyć w jeden porządny. Myślę, że najlepiej będzie wybrać na początek jakąś dobrą dwucalówkę – minimalny power, maksymalne pole. Taki okular ‘przeglądowy’, żeby łatwiej było odnajdywać obiekty i poznać lepiej niebo. Potem przyjdzie czas na większe powery i więcej szczegółów.

 

Po przejrzeniu poprzednich tematów i testów wydaje mi się, że najlepszy będzie SWAN 33mm. Wygodny ER, powiększenie 41x, źrenica z lekkim zapasem – 6,6mm, pole widzenia 1,75. To może trochę za małe powiększenie do większości obiektów ale nie to mnie martwi. Boję się raczej o komę i o to, że będę miał za jasne tło. Nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce bo nie miałem okazji sprawdzić tego okularu na gwiazdach.

 

Napiszcie co myślicie bo niedługo przyjdzie nowa dostawa SWANów i trzeba będzie zamówić zanim znów wykupią :D. Miło by było, gdyby swoje wrażenia opisał Robert Bodzoń, w końcu ma Swana i ten sam teleskop. A może wybrać Erfla 32mm. Cena o stówkę niższa. A może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było możliwości sprawdzic na zlocie?

270 mm lustro to nie gigant i nie pokaze tak co 60-tka .

Poczytaj http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6389.0

Jak masz ciemne niebo to 40x powiekszenie moze byc , pod jasnym to ok 60x inaczej tlo bedzie za jasne .

Na zlocie w białej 250 na dobsonie do przeglądania nieba okular 2" był w/g mnie własnej roboty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze kilka słów (po przeczytaniu tego wątku) do tego co napisałem na PW.

 

Rzeczywiście Swan 33 daje jasne obrazy (jasne tło). Szczególnie w połączeniu z tak jasnym Newtonem, jak Taurus 270. Będzie to bardzo wyraźnie widoczne w miejskich warunkach. Ja mam stosunkowo ciemne miejskie niebo, a patrząc przez Taurusa niebo jest dalekie od ciemnogranatowego koloru, nie mówiąc o czarnym.

Tak więc jeżeli chcesz wykorzystać ten okular to musisz udać się pod naprawdę ciemne niebo.

 

Ja wykorzystuję ten okular do obserwacji zmiennych, a to przede wszystkim ze względu na jego duże pole widzenia.

 

Natomiast do wszelkich innych obserwacji wykorzystuję obecnie zooma Vixena 8-24 mm (lantan). To naprawdę dobry okular o szerokim zastosowaniu. Z tym, że jednak przy krótkiej ogniskowej (8-12 mm) zauważalne jest wyraźne pogorszenie jakości obrazu (oczywiście w zestawieniu z Taurusem).

 

Nie sprawdzałem dokładnie, ale tak orientacyjnie mogę napisać, że zakładając Swana mam zasięg około 12,5-13 mag., z zoomem przy ogniskowej 24 mm zwiększa się on do 13-13,5 mag., a przy 8 mm do ok. 14 mag. Wszystko to dotyczy oczywiście miejskich, przeciętnych warunków i widoczności w Taurusie. Im krótsza ogniskowa tym ciemniejsze niebo i większy zasięg. A różnica jak widać jest spora.

 

Aha, koma oczywiście jest wyraźnie widoczna, ale za krótko mam ten okular (Swana), abym z pamięci opisał dokładnie jej występowanie. Jeżeli dzisiaj wieczorem będę miał pogodę, to zwrócę na nią uwagę i opiszę wrażenia.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma być bezludna wyspa z jednym okularem. Po zakupie tego długoogniskowego planowałem zakup (może nawet całkiem nieługo) czegoś z okolic właśnie 20mm. Z drugiej strony może właśnie lepiej zacząć od czegoś w miarę uniwersalnego a potem dokupić jakiś krótszy do kulistych na przykład i długi do najbardziej rozległych obiektów. Ale tu już nie ma co pytać, trzeba samemu zdecydować a najlepiej sprawdzić w praktyce bo tak czy siak każdy opisuje tu w mniejszym lub większym stopniu subiektywne odczucia :D.

Robert, możesz jeszcze sprecyzować jakie dokładnie jest to "stosunkowo ciemne miejskie niebo"? Maksymalny zasięg gołym okiem jaki?

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, możesz jeszcze sprecyzować jakie dokładnie jest to "stosunkowo ciemne miejskie niebo"? Maksymalny zasięg gołym okiem jaki?

 

Obecnie przy przeciętnej ładnej pogodzie mam zasięg (przy wysokości powyżej 50° nad horyzontem) w granicach 5,2-5,7 mag. Jeżeli pogoda jest bardzo ładna to wzrasta on do ok. 5,8-6,2 mag. Przy słabej przejrzystości jest to 4,5-5 mag.

 

Przypuszczam, że w bardzo dobrych warunkach i z krótkoogniskowym okularem uda mi się zejść z zasięgiem Taurusa do 14,5-15 mag.

 

Wczoraj przez ponad godzinę obserwowałem zmienne (potem zrezygnowałem ze względu na duży blask Księżyca <_< ) wykorzystując między innymi Swana 33. Mimo bardzo rozjaśnionego nieba (zasięg ok. 4-4,5 mag.) widziałem nim gwiazdy do około 11,5 mag. Przy okazji przyjrzałem się komie. Jeżeli będziemy liczyć od centrum pola widzenia do brzegu ®, to od centrum do połowy tej drogi (r = 0,0-0,5) koma jest minimalna, wyraźnie widoczna od r = 0,5-0,8 , a powyżej tej wartości to już "koszmarek".

Czyli można przyjąć, że do obserwacji nadaje się około 50-70% średnicy pola widzenia, a reszta to już tylko do celów pomocniczych, na przykład przy poszukiwaniu obiektów (gwiazd porównanania itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od najuzyteczniejsego okularu tj. 20 mm . Mozesz potem dokupic dobrego barlowa x2 i bedziesz mial 10 mm . Okularu o 33mm ogniskowej to w/g mnie czasem tylko bedziesz uzywać , masz za małą ogniskową teleskopu.

Dobry 20 mm zastąpi z powodzeniem w Twoim wypadku 33mm . Gdybyś miał ogniskową od 1800 to wtedy 33 od razu polecalbym . W twoim to moze byc gadzet .

Twoje lustro jednak zbiera troche wiecej światła i możesz pozwolić sobie na wieksze powiększenie i luksus ciemnego tła z tym związany . Jak 33 mm daje powyzej polowy kome , a w pasie 1/5 srednicy juz koszmarną kone to dobry obraz w 33 bedzie tylko o troche wiekszym polu niz w 20 mm . Tak mi wyszło z danych z poprzedniego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że w bardzo dobrych warunkach i z krótkoogniskowym okularem uda mi się zejść z zasięgiem Taurusa do 14,5-15 mag.

 

 

Ostatnio 270-tką osiągnąłem zasięg 15,3 z okularem 12mm, obserwacje z obrzeży osiedla, zasięg ok 5,5mag. Ciekawe co by było pod czarnym niebem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio 270-tką osiągnąłem zasięg 15,3 z okularem 12mm, obserwacje z obrzeży osiedla, zasięg ok 5,5mag. Ciekawe co by było pod czarnym niebem

 

Gratulacje :Beer:

Proponuję Ci przejść do obserwacji obiektów katalogu AINTNO 100 :D

 

PS. Według jakiego katalogu było 15.3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Tak sobie czytam ten watek i w łepetynce rodzą mi się pytania. Miałem kupować 25mm do lustra 120 i f 900, daje mi to power 36x, ale teraz nie wiem za bardzo czy nie będę miał zbyt jasnego tła :huh: . Mam 18mm lecz Żywieckie i ma inny gwint filtrowy i jest w "standardzie" 32mm przez co nie mieści się do barlowa i nie mogę podpasować mojego Uhc-s :Boink: Planowałem dlatego zakup czegoś co będzie bardziej użyteczne niż 18-nastka. wahałem się: Swan 20, Swan 15, W70 25mm. Wybór ostatecznie padł na tego trzeciego ze względu na to że mam Swana 9, a 20mm z barlowem da mi 90x czyli power mało użyteczny przy posiadanych 9mm, 15mm to chyba trochę za mało a 25mm pasowało do tej pory jak ulał: powiększenie 36x, pole 1,8*, z barlowem power 72x :rolleyes:

 

Ale teraz nieźle się pomieszało i juz zgłupiałem :wacko::blink:

 

Powiedzcie mi: co wybrać? :unsure:

 

Update: Zapomniałem dodać że najczęściej obserwuję z balkonu w 50 tyś mieście, zasięg pow. 50* 4,8-5mag, droga mleczna w łabędziu przy dobrym seeingu spokojnie widoczna.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.