Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2005r. w fotografii.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Czas zainicjować nowy wątek marsjański, skoro planetarna brać dała znać że działa i fotografuje. Ostatni wysyp najnowszych zdjęć pokazuje że starzy wyjadacze nie śpią i będą chętnie pokazywać swoje osiągnięcia. Na początek moja fotka z dzisiejszego poranka z około godziny 4:30, niestety jak zwykle ze słabym seeingiem (powietrze ze wschodu) S/C10", barlov 2x, kamerka Logitech, 10f/s, gamma 50%, migawka 1/30s. kolory auto, jakieś 180kl. z 600.

MARS190805X.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars, czwarta planeta Układu Słonecznego. Od czasów starożytnych łączony z krwią, walką. Zawsze intrygował swoją czerwoną barwą.

 

Odległość od Słońca:

max. 249 mln km

min. 207 mln km

Średnia odl. 228 mln km (1.52 a.u.)

 

Średnica: 6792 km

Masa: 6.419 x10^19 g

Średnia gęstość: 3.9 g/cm^3

Temp.: od ok. -130 do ok. 22 *C

 

Czas obrotu wokół osi: 24,6 ziem. godź.

Długość roku: 686,98 ziem. roku

Nachylenie równika do orbity: 25,19*

 

Księżyce:

Phobos (26,2x18,6 km)

Deimos (15,6x10,2 km)

 

Najbliższa opozycja:

 

7 listopada 2005 r.

Jasność w czasie opozycji: -2,3 mag

Średnica tarczy w czasie opozycji: 19,2"

 

 

---------------

Panowie "do broni"... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic że zdjęcia Marsa niemal dzień po dniu pokazują te same detale, lecz szkoda odpuścić przy tak pięknej nocy, po tak długim okresie niepogody. Kolejne zdjęcia z dzisiejszego poranka, który był ciut lepszypod względem seeingu niż poprzednie.

Wstawiam dwie wersje jednego zdjęcia z różnym balansem kolorów. Moja kamerka Logitech ma inną kolorystykę odkąd wyjąłem oryginalny filt IR i wstawilem baaderowski IRUV i muszę poprawiać kolorystykę, w której dominują teraz błękit i czerwień. Poludnik centralny ma wartość około 173 stopnie długości i widoczne są takie struktury jak: "Mare Sirenum" - ciemne pasmo na dole tarczy, jeszcze niżej jaśniejsza "Eridania" i "Elektris", a od środka w górę jasny obszar "Amazonis", "Elisium" i "Cebrenia". Południowa czpa polarna jest w stanie zaniku i jej resztki jeszcze da sie zauważyć na skraju tarczy. Zdjęcie zrobione z około 400 klatek różnej jakości wziętych z trzech avików po 600kl. każdy. Parametry kamerki: 10kl/s, mig.1/30s. gamma na 50%, gain dopasowany wg. uznania raczej ciemniejszy.

MARS210805C.jpg

MARS210805B.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki fajne,jasne bardzo,jednak 25 cm srednicy robi swoje.Morze Przesilen podoba mi sie najbardziej.U mnie tej nocy seeing byl do niczego,epsilony Lutni byly trudne do rozdzielenia.Noc byla ladna,ale przejrzystosc powietrza niewiele mowi o stabilnosci atmosfery wiec cala noc przespalem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc jak ty widzisz przez twój teleskop tego marsa czy tak jak na twoich zdjęciach, chodzi mi o detale na powierzchni. Ja w niedzielę o 4:00 przy pow.uwaga 400X widziałem pieknie tarczę była naprawdę duża i ostra jak na tak wielkie pow. ale takich detali jak na twoich zdjęciach to jeszcze nie widziałem. Korzystam z PL-6mm może to jest ta przyczyna :mellow:

 

Pozdrawiam Adam S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars generalnie jest mało kontrastowy. Małe powiekszenie daje zbyt jasny obraz Marsa i trudno dostrzec tam szczegóły, zwłaszcza teraz, kiedy widoczny obszar planety zawiera mało urozmaicoony teren, za wyjątkiem Mare Sirenum z przyległościami na południu. Wzrost powiekszenia nie polepsza sprawy, bo spada kontrast, więc porównanie obserwacji wizualnej do zdjęcia cyfrowego poddanego procesowi obróbki i wzmocnienia kontrastu nie bardzo ma sens. Ja Marsa obserwuję przed założeniem kamerki, badając jakość seeingu przy pow. 250x. z tym samym barlovem 2x którym fotografuję. Nie dziw sie że na zdjęciu obraz Marsa jest lepszy niż w okularze, bo powstał ze złożenia wielu wybranych ręcznie klatek, naswietlonych w chwilach najlepszego seeingu. Dopóki sam tego nie przerobisz, będziesz sie dziwił. Nawet z sondy MGS Mars jest taki sobie.

PIA04131_modest.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale,ale,Lemarc,o co tu chodzi z ta widocznoscia stale tej samej "polowki" Marsa?

Przeciez i Ziemia i Mars sie obracaja i to z roznymi predkosciami,wiec powinnismy widziec rotujaca Czerwona Planete???Tak mi sie wydaje,a jak fakty temu przecza to tym gorzej dla faktow:)

 

Czapa biegunowa jest naprawde mala,sztuka bedzie ja uchwycic.

Mak3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie powiedziałem że stale widać tę sama połówkę, tylko że to odbywa sie powoli i obserwując Marsa przez np. 3-4 kolejne noce o tej samej porze będziemy z grubsza widzieli ten sam obszar półkuli. W rzeczywistości rotacja Marsa dla obserwatora ziemskiego wynosi 24,62 godziny, więc opuźnia się on o ten ułamek doby po przecinku i potrzeba około 38 dni do pełnej prezentacji całej jego powierzchni. Na razie czas porannej obserwacji jest krotki, ale gdy noc sie wydłuży i Mars będzie wschodzil coraz wcześniej, to w ciągu jednaj nocy przez kilka godzin będziemy mogli obserwować spory kawał rotacji i różnych detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja nie powiedziałem że stale widać tę sama połówkę, tylko że to odbywa sie powoli i obserwując Marsa przez np. 3-4 kolejne noce o tej samej porze będziemy z grubsza widzieli ten sam obszar półkuli."

 

Wcale nie twierdze,ze tak powiedziales,poprostu podjalem watek.Rozumiem dlugi okres widocznosci z Ziemi tej samej czesci powierzchni Marsa,tak jak to przedstrawiles.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że przez swoj teleskop 76/700 przy 140x (PL 10mm + barlow 2x) nie widac nawet zarysow jakichkolwiek szczegolow powierzchni? Tak mialem przy opozycji 2 lata temu :( Teraz chyba tez nie bedzie wiecej widac :( Ale chyba przynajmniej jakis rys czapy powinien byc widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręciłem z balkonu, seeing kiepski, ponad połowa klatek poszła do kosza. Prowadze recznie dlatego duża czesc klatek jest poruszona, także musze troche nagrać materiału zeby mieć z czego wybrać.

Czekam oczywiscie na opozycje i lepsze warunki pogodowe i mam nadzieje ze efekty beda troche lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.