Skocz do zawartości

Taiga vs. Night Vision


climatronic

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem. Jestem całkowicie początkujący i chciałbym kupić lornetke tak do 500zł. No i znalazlem takie oferty:

ze sklepu astrokrak:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=241

 

ewentualnie

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=242

 

Lub z DO:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dd983f972afd5c1

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dd983f972afd5c1

 

I w związku z tym czy jest miedzy nimi jakas roznica??? <_< Czy warto wydać 250 zł wiecej na lornetke z Astrokraka, czy lepiej kupic tą Taige???

Edytowane przez climatronic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Night Vision jest ponad 2x droższa, a lornetki mają podobne parametry. Należy też zwrócić uwagę, że night vision ma dużą źrenicę wyjściową i mniejsze powiększenie. Ja osobiście nie widzę powodów, dla których ma kosztować ponad 2x więcej niż ta tajga. Marka soligor do tego nie przekonuje w każdym razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 9x jest odpowiednie do obserwacji z ręki byle by nie było wyższe niż x12, waga lornetki też jeszcze do przyjęcia. Sam mam lornetkę 10x50 i prowadzę obserwacje bez statywu, moja poprzednia lornetka miała parametry 14x60 (nominalnie to powiększenie było 12x ale z pomiarów wychodziło 14) i przy tym powiększeniu zawsze starałem się znaleźć takie miejsce na obserwację gdzie mógłbym oprzeć na czymś łokcie.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwaz ze za taka cene jak w NightVision mozesz miesz lornetke Taiga 11x70.

Osobiscie nie patrzylem przez Night Vision i podejrzewam ze znajdzie wielu obronców zwłaszcza wsrod zwolenników astrokraka, ale mam taka wlasnie Taige.

Polecam poszukac na internecie domowych testów lornetek i po zakupie zaraz sprawdzic.

Ja tak zrobilem i przyznam ze ta taiga przeszla je w 100%.

Poza tym pamietam ze bylem mile zaskoczony jasnością obrazu co na pewno w nie bedzie dla ciebie bez znaczenia.

Pozdrowienia

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jżeli proponujecie 11x70 to mam dwa pytania (znowu :Boink: ) czy ta lornetka da sie obserwowac z reki ( bo jak narazie nie stac mnie na statyw :( ) i czy w pełni wykorzystam jest srednice obiektywu ( mieszkam na duzym osiedlu w krakowie i tam jest duzo swiateł nawet w najciemniejszych miejcach)

 

 

a, i dzieki za rady, ale niestety znow potrzebuje pomocy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci nieco kontrowersyja odpowiedz. Jezeli masz troche pary w lapkach to granica obserwacji bez statywu jest 20x. Mam BPC20x60 i postawilem ja na statywie dopiero miesiac temu, a przez rok obserwowalem nia z wygodnego lezaka z podlokietnikami. Jezeli sie dobrze usadowisz i wygodnie rozlozysz srodek ciezkosci lornety w dloniach, to na takim lezaku z podlokietnikami mozesz spokojnie obserowawac obiekty nawet do 10min. Potem lapki zaczynaja sie meczyc i musisz sobie zrobic kilka minut przerwy. Powiekszenie 20x wyciagnie ci wiecej obiektow i znacznie sciemni tlo w porownaniu do okolic 10x, co przy zaswietlonym niebie jest atutem, a nie wada. Lornetka 20x60 pokazuje juz galileuszowe moniki Jowisza i w dobrych warunkach rozdziela pierscien od Saturna (mowie o obserwacjach z reki z w/w. lezaka). Doskonale prezentuja sie tez w niej eMki. Przy wiekszych powiekszeniach 25-30x pole bedzie juz ponizej 3*, co znacznie zmniejszy urok niektorych obiektow, np. gromad otwartych, przy ktorych piekne jest miedzy innymi to, ze widzisz roj gwiazdek wyraznie oddzielony od pustawego tla. Przy malych polach nie ma juz tego efektu wyraznej granicy gromady, obserwujesz po prostu jej srodek i bezposrednia okolice.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jżeli proponujecie 11x70 to mam dwa pytania (znowu :Boink: ) czy ta lornetka da sie obserwowac z reki ( bo jak narazie nie stac mnie na statyw :( ) i czy w pełni wykorzystam jest srednice obiektywu ( mieszkam na duzym osiedlu w krakowie i tam jest duzo swiateł nawet w najciemniejszych miejcach)

a, i dzieki za rady, ale niestety znow potrzebuje pomocy:(

Gdzies juz jest podobny watek na forum. Poczytaj strony fachowców lornetkowych.

Gdzies czytałem że granicą do obserwacji z reki (dla przeciętnych obserwatorów) jest 16x. Tak więc wszystko zalezy od Twojej determinacji i cierpliwosci.

Z doswiadczen z moja lornetka moge ci powiedziec ze na poczatku rączki lekko drgaja ale nabierasz wprawy z czasem.

Wiec jak masz determinacje to i 11x za jakis czas bedzie dla Ciebie za mało.

 

11x70 tez widac ksiezyce Jowisza i niektóre większe eMki. (bez problemu M13 i M31, po kilku ćwiczeniach :blink: łatwo zlokalizowac). Moim zdaniem na początek - fajna lornetka za niezłą cenę.

Przychodzi z montowaniem do statywu więc zawsze będziesz mógł ją unieruchomić jak ci ręce ścierpną. :-)

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pomyśl jeszcze o SkyMasterze 12x60? B)

Sky Master

 

Osobiście sam byłbym nim zainteresowany dlatego proszę o opinie :Salut:

 

=====

 

Celestron wypuścił serię lornetek z wbudowanymi filtrami:

:Optiview

 

Tylko czy to (filtr LPR) ma sens przy małej średnicy obiektywu?

Edytowane przez Gemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.