Skocz do zawartości

Problemy z Ostroscia


Kubek

Rekomendowane odpowiedzi

Dokladnie 52cm!!

Ale jak ja mam skolimowac ta optyke?

no to teraz jestem na 100 procent pewny ze mamy ten sam sprzet:)

Wiec tak:

napewno masz te problemy spowodowane zle wyregulowana optyka, wczesniej w postach byly linki od kolegow jak sobie samemu wyregulowac optyke a ja osobiscie polecam ta stronke. http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

mi bardzo ona pomogla :)

Oczywiscie wymaga to wiele cierpliwosci zwlaszcza za pierwszym razem.

Ja po wyregulowaniu zanim jeszcze przeszlifowalem lustro osiagalem calkiem niezle wyniki. Widzialem przerwe i pasy na jowiszu ksiezyc caliem ostro ale uzywalem juz innego okularu bo plussa 4mm czyli nie tych pasztetow z zestawu :)

 

 

aha i jeszcze jedno nie ma sily ludzkiej zeby ogniskowa wynosila 1400 mm max to 1200!! na wiecej dlugosc tubusa nie pozwala przynajmniej mi sie tak wydaje z obliczen !!

Edytowane przez vallord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego dlugość tubusa? co to za obliczenia?

 

no zwykle mnozenie przez dwa :)

Ogniskowa 700 x 2 = 1400

 

Co prawda nie jestem zaawasowany zabardzo ale tubus o dlugosci 520 mm nie zabardzo moze miech chyba ogniskoa zwierciadla az 700mm ?? Jesli jestem w bledzie to prosze o korekte i wytlumaczenie jak to jest mozliwe :)

 

ps. ja wcale nie nazekam ze zle przez niego widac!! wrecz przeciwnie bardzo jestem ze swojego teleskopu zadowolony :]

Edytowane przez vallord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zwykle mnozenie przez dwa :)

Ogniskowa 700 x 2 = 1400

 

Co prawda nie jestem zaawasowany zabardzo ale tubus o dlugosci 520 mm nie zabardzo moze miech chyba ogniskoa zwierciadla az 700mm ?? Jesli jestem w bledzie to prosze o korekte i wytlumaczenie jak to jest mozliwe :)

 

Hehe, Barlow działa troszkę inaczej i dlugość tubusa nie ma tu nic do rzeczy, bo można przy tubie 500mm mieć ogniskową 5000m lub wiecej a wszytsko zależy tyllko od krotności Barlowa.

 

 

Ten link który daleś do kolimacji jest fajny ale nie uwzględnia off setu co uniemożliwia prawidłową kolimację, zreszta problem jest jeszcze bardziej złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, Barlow działa troszkę inaczej i dlugość tubusa nie ma tu nic do rzeczy, bo można przy tubie 500mm mieć ogniskową 5000m lub wiecej a wszytsko zależy tyllko od krotności Barlowa.

Ten link który daleś do kolimacji jest fajny ale nie uwzględnia off setu co uniemożliwia prawidłową kolimację, zreszta problem jest jeszcze bardziej złożony.

 

no widzisz nie wpadle na to ze skoro ten teleskop to jest wynalazek to i barlow w nim zamontowany tez moze byc wynalazkiem i miec nietypowy mnoznik nie koniecznie x2 :) stad ta dziwna ogniskowa.

A co to jest ten off set?? tak w kilku slowach jak bys mogl powiedziec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolikmacji opisanej linkiem Hamala powinno być w porządku .

Moze być duzo lepiej ale wedy trzeba zająć się lustrem . Gdyby miala zostac ta sama tuba to lustro bedzie najwyzej F4 . Wymieniając na dłuższą tubę mozna zrobic F6 . To w/g mnie jest całkiem dobre przy fachowej parabolizacji . Nie wiem czy w ogóle warto tak sie bawic poniewaz przeszlifowanie lustra, parabolizacja aluminizacja kosztuje cos ok. nowego lustra . Moze wystarczy parabolizowac bez szlifowania aby bylo F4 - wtedy bedzie taniej . Hans już to przechodził i może najlepszych rad udzielić .

Na tym astroforum w ogloszeniach sprzedam jest tuba optyczna 150/900 . Jest tansza niz suma jaką wydasz na przeróbki .

Z korektorem i lustrem sferycznym trudno o ostre obrazy przy planetach . Znowu z ogniskową 1400 naciąganą korektorem masz ciemniejszy obraz DS-ow . Tutaj przydalo by sie aby ostrzyl bez korektora , a to tylko po parabolizacji lustra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym astroforum w ogloszeniach sprzedam jest tuba optyczna 150/900 . Jest tansza niz suma jaką wydasz na przeróbki .

Z korektorem i lustrem sferycznym trudno o ostre obrazy przy planetach . Znowu z ogniskową 1400 naciąganą korektorem masz ciemniejszy obraz DS-ow . Tutaj przydalo by sie aby ostrzyl bez korektora , a to tylko po parabolizacji lustra .

 

Zbig przeczytaj jeszcze raz co napisał: :rolleyes:

 

Dzieki wszystkim za wasza pomoc.

Mieskzam na Staten Isaland.

Warunki sa nawet nawet....to jest akurat jesli mozna to ak ujac "wies" nowego jorku.

 

Kubek, zajrzyj na te stony będziesz miał większy wybór i bliżej http://www.saao.ac.za/~wpk/atm.html :D

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig przeczytaj jeszcze raz co napisał: :rolleyes: ...

W tu pisanych postach 2 osoby mają ten sam telep . Nie zwrócilem uwagi kto gdzie mieszka . W USA na ebay-u mozna b. tanio kupic lustra 6" o dluzszej ogniskowej i włożyc je do nowej rury . F8 nie musi byc parabolizowane, wystarczy sferyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrojawil.pl to strona dla poczatkujacych . Tam znajdziesz opis jak zmierzyc ogniskowa lustra, dlugosc tubusa itp. Najprosciej w dzien lustro skieruj na slonce i patrz w jakiej odleglosci od niego bedziesz mial ostry obraz slonca . Jest wazne, aby obraz byl w poblizu linii lustro-slonce . Jak wyjdzie 750 mm to nie zogniskujesz bez korektora bo tuba, lub wyciag za krutki . Przy tubie 520mm , zwyklym wyciagu i mocowaniu lustra , ogniskowa lustra musialaby byc ok 600 mm aby lustro ogniskowało kilka cm za korpusem wyciagu . Jak masz ogniskową 750 to 150mm dalej bedzie ogniskowac po wyjeciu korektora z wyciagu . Mozesz to sprawdzić poprzez ustawienie teleskopu z wybudowanym korektorem na odlegla z 200 -400 m latarnie i sprawdzenie np. natluszczoną kartka jak daleko od wyciagu jest ostry obraz . Jak ok 17-20 cm to masz lustro o ogniskowej 750 ale najprawdopodobnie sferyczne . Gdy obraz bedzie ostry to mozesz przedłuzyć wyciag jakąs tulejką . Jest to chyba lepsze rozwiazanie niz korektor . Jakby byl troche rozmazany i dopiero po nalozeniu na tube tektury z otworem ok 90 mm obraz ostrzyl to masz lustro sferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.