Skocz do zawartości

Problemy z Ostroscia


Kubek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

A wiec wczoraj dostalem nowy teleskop.Mianowicie 150/750(reflektor).

Z nim przyszly 2 okulary(25mmplossl) (6.5mm plossl) Barlow x2 oraz Erectoning eyepiece.

Gdy zwrocilem teleskop ku marsku z okularem 6.5mm oraz Barlowx2 normalnie rozmyta kula.Duza rozmyta kula.Nic z czarnych obszarow NIC. To samo bylo z Saturnem z uzyciem 6.5mm plossl Nic z Cassiniego.

Z ksiezycem praktycznie to samo.6.5 i ledwo widzialem kratery.

O co tutaj chodzi? :(

Strasznie trudno mi jest go wyostrzyc na danym objekcie.

POMOCY!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duży chcesz mieć power, bo okular 6,5mm + barlow x2, przy tej ogniskowej, daje Ci powiększenie ok. 230 razy,

a dla średnicy lustra 150mm, przyjmuje się, że granicznym powiększeniem może być ok. 225 razy

a używanie granicznych powiększeń, jest sensowne tylko przy idealnych warunkach, czyli optyka bez wad, poprawnie skolimowany teleskop, idealna przejrzystość powietrza i seeing,

Pewnie u Ciebie żaden z tych warunków nie występuje i stąd takie rezultaty

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubek, zostałeś właśnie brutalnie sprowadzony na ziemię, wiedz że astronomia to ciężki chleb i wiele rzeczy wymaga cierpliwości, czasu i dobrych warunków. Wbrew pozorom dostrzeżenie pzrerwy Cassiniego nie jest znowu takim banałem. Myślę, że dobrze by było abyś zaliczył kilka obserwacji z kimś bardziej doświadczonym.

Acha jeśli obserwujesz np. z balkonu to pozamykaj wszystkie okna, u sąsiadów najlepiej też ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś po prostu zły seeing, falowanie powietrza zepsuło obraz, to normalne. Sprzęt tez jaki pisali Koledzy musi być wystudzony a balkon zamkniety aby ciepłe powietrze z mieszkania nie paskudziło. Planety aby były wyraźne muszą być wysoko co w przypadku Saturna jest jeszcze niemożliwe bo jest za blisko Słoneczka, unikaj obserwacji nad dachami domów. Powiększenia za dużego też stosowac nie można, na poczatek ok 180x powinno wystarczyć.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za wasza pomoc.

Mieskzam na Staten Isaland.

Warunki sa nawet nawet....to jest akurat jesli mozna to ak ujac "wies" nowego jorku.Wiec seeing od czasu do czasu jest naprawde dobry.

OK bede probowal co z tym zrobic..

Dziekuje za rady i jesli bede mial problem na pewno do was z tym przyjde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety aby były wyraźne muszą być wysoko co w przypadku Saturna jest jeszcze niemożliwe bo jest za blisko Słoneczka

 

Eeeee, HAMAL, coś namieszałeś. Nie dalej jak dwa dni temu kiedy kończyłem obserwacje coś około 4ej nad ranem, spojrzałem sobie na Saturna, więc jego obserwacje są możliwe. Fakte, że obraz był totalnie do bani (był bardzo nisko) a przerwa Cassiniego w moim SCT8 była widoczna tylko czasami i tylko z jednej strony (może to tylko moja podświadomość ;)). Nie mniej Saturna widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź teleskop na jakichś gromadach np. M13 albo Ha hi.

OK sprobuje jeszcze dzis... ;)

Ale czy mzoe mi ktos powiedziec jedno...Mianowicie..moim starym sprzetem (Newtonian 76/700) gdy wkladalem okular 4mm oraz barlowx3 to nie mialem problemu z gorami czy kraterami....A tutaj z okularem(w naprawde dobrych warunkach) 6.5mm plossl jakis dziwny taki...nie to co przez 76/700 :(

A naprawde mnie ciekawi jedna rzecz.....Na podelku pisze: Newtonian 150/750 AND 150/1400 :huh:

O co tutaj chodzi z tym 150/1400...??I czy ma to moze efekt na jakosc obrazu w okularze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyjmiesz okular z wyciągu, to widzisz lusterko kątowe, czy może jakąś soczewkę?

a przy okazji mógłbyś sprawdzić kolimację, najprościej metodą HAMALA: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyjmiesz okular z wyciągu, to widzisz lusterko kątowe, czy może jakąś soczewkę?

a przy okazji mógłbyś sprawdzić kolimację, najprościej metodą HAMALA: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

pozdrowienia

sam zrobilem taki kolimator a'la Hamal i naprawde dzieki niemu można swietnie skolimowac teleskop.POLECAM :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyjmiesz okular z wyciągu, to widzisz lusterko kątowe, czy może jakąś soczewkę?

a przy okazji mógłbyś sprawdzić kolimację, najprościej metodą HAMALA: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

pozdrowienia

No jak otworzylem ta pokrywe na tube i popatrzylem tam w wyciag to rzeczywiscie cos tam siedzi.....w 76/700 nic tam takiego nei ma....co to jest? i czy to psuje mi obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś te "coś" jakoś bardziej konkretnie opisać?

 

chociaż wyglada na to, ze masz ogniskową 1400 mm (tzw. short tube)

czyli z na stałe zamocowanym barlowem, czyli ten okular 6,5mm + jeszcze barlow przy takiej ogniskowej daje ci powiększenie rzędu 430x

a to raczej stanowczo za dużo dla 150mm srednicy lustra i stąd Twoje problemy z ostrością, oczywiście pod warunkiem, że to "coś" to jest soczewka.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś te "coś" jakoś bardziej konkretnie opisać?

 

chociaż wyglada na to, ze masz ogniskową 1400 mm (tzw. short tube)

czyli z na stałe zamocowanym barlowem, czyli ten okular 6,5mm + jeszcze barlow przy takiej ogniskowej daje ci powiększenie rzędu 430x

a to raczej stanowczo za dużo dla 150mm srednicy lustra i stąd Twoje problemy z ostrością, oczywiście pod warunkiem, że to "coś" to jest soczewka.

Ale to "cos" da sie wykrecic....

Co mam robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee, HAMAL, coś namieszałeś. Nie dalej jak dwa dni temu kiedy kończyłem obserwacje coś około 4ej nad ranem, spojrzałem sobie na Saturna, więc jego obserwacje są możliwe.

 

Albo żartujesz albo nie do końca zrozumiałeś co miałem na myśli, chodziło mi o dobre warunki obserwacji, a że go widać już to prawda, ale jest jeszcze za nisko aby na nim sprzęt testować.

 

Warunki sa nawet nawet....to jest akurat jesli mozna to ak ujac "wies" nowego jorku.Wiec seeing od czasu do czasu jest naprawde dobry.

Jedno ma niewiele wspólnego z drugim i chyba jak większość początkujących mylisz seeing z ciemnością nieba. Seein go falowanie ciepłego powietrza które paskudzi nam ostrość obrazu, może on być dobry w cenrtum miasta jak i zły na totalnym odludziu.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha to jest nawet w miare plaskie....i ma oczywiscie soczewke w sobie...

To mzoe dlatego pisze, ze moj telep ma 750 i 1400 ogniskowej...moze po wykreceniu to cos daje?Jak myslisz?

 

 

Ktoś już pisał na tym forum o tym wynalazku, po wykręceniu tej soczewki podobno nie da się złapać ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja mam dokladnie ten sam wynalazek co Ty!!

Przynajmniej tak wnioskuje z opisu.

Po pioerwsze sprawdz dlugosc tubusa ile ma faktycznie dlugosci w centymetrach.

Zaloze sie ze ma 52cm!!

Druga zecz to taka ze na 120 procent masz rozstrojona optyke i trzeba ja skolimowac. Pozatym masz lustro sweryczne a nie paraboliczne. No i na koniec. Te okulary co sa dostarczone w komplecie sa do bani, odstaw je na pulke i kup sobie pozadny zestaw. Bez niego nic nie zwojujesz.

Tak wiec reasumujac.

Po pierwsze przydala by ci sie korekcja lustra z swerycznego na paraboliczne.

Po drugie kolimacja.

Po trzecie inne okulary.

 

To tyle i czekam na info ile cm ma tuba??

 

ps.

po wykreceniu barlowa z wyciagu nie da sie zlapac ostrosci gdyz tak jest wyszlifowane lustro i kicha!!

Edytowane przez vallord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje zabraklo mi regulacji.....:(

Kurde czyli to znaczy ze przez tego telepa nei mam szans ujrzec ciemnych obszarow na marsie lub cassiniego...:(:(Lub nawe w spokoju moonika:(

 

nie no masz, ale musisz wiedzieć jakie maksymalne powiększenie możesz zamontować, żeby obraz nie był za ciemny i jeszcze ostry

 

po prostu przy danej średnicy lustra nieda się powiększać obrazu w nieskończoność,

bo przestaje być wyraźny, są tzw. graniczne powiekszenia użyteczne i zależą właśnie miedzy innymi od średnicy lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.