Skocz do zawartości

Prosze o podanie mi jasności dwóch gwiazd.


Piort

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podczas ostatnich obserwacji pod dość ciemnym niebiem (5,4mag) - to dla mnie żadkość - Warszawa :(( Postanowiłem wyszukać gwiazdki na granicy zasięgu mojego 20cm Newtona. Niestety w posiadanych przez mnie atlasach niema tych które widziałem na granicy postrzegania - PROSZE O POMOC.

 

Lokalizacja: Bardzo łatwa - dwie gwiazdki pomiędzy epsilonami Lutni, dołączam obrazek, z góry dziękuję za pomoc !

 

 

Pozdrawiam, Piotr

Epsilonki.JPG

Edytowane przez Piort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Guide 7 pomiędzy epsilonami pokazuje obiekty o jasności odpowiednio 11,7 i 12,2 mag.

 

W przyszłości oceniając zasięg postaraj się oddalić od jaśniejszych gwiazd, nawet takich o jasności 4 mag. W większym teleskopie blask od nich powoduje obniżenie uzyskanego wyniku.

 

Patrzyłeś na wprost, czy zerkaniem?

 

Aha, postaraj się oceniać okularem krótkoogniskowym. Szczególnie w mieście ma to znaczenie. W krótkoogniskowym okularze masz ciemniejsze tło nieba i zyskujesz na zasięgu.

 

Ja stosując Swana 33 mm osiągam zasięg ok. 13 mag., a przesiadając się na Viksena 8-24 mm dochodzę do 14 mag. (Taurusem 270 w przeciętnych warunkach w małym mieście).

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, dzięki za radę,

 

patrzyłem na wprost i ledwo ledwo je widziałem... okularem 8mm, znasz może jakiś charakterystyczny obiekt o jasności 13 mag ? Tu już będe miał parę do sprawdzania okolic 12 mag... teraz pora na coś ciemniejszego...

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zasięg teleskopu powinno się oceniać właśnie w taki sposób, jak to uczyniłeś wcześniej, czyli najpierw obserwacja, szkic obiektów, które udało Ci się zaobserwować i potem sprawdzenie ich jasności.

 

Spróbuj więc powtórzyć obserwację, odnaleźć najsłabsze gwiazdy, a ja postaram się podać ich jasności na podstawie Twojej mapki (szkicu), o ile tylko uda mi się je zlokalizować. Może to być właśnie okolica M 57, gdyż jest tam (w promieniu 10') kilka gwiazdek o jasności od 10,4 mag, które powinny być dostępne przez Syntę 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.