Skocz do zawartości

Potrzebuje gwiazd podwojnych


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje wykazu kilku gwiazd podwojnych,widocznych we wrzesniu,do testowania teleskopu.Interesuja mnie gwiazdy o separacji od 2 do 1 sekundy luku.

Chcialbym poprosic o stosowny link albo poprostu nazwy,jasnosci i separacje kilku par(2-3pary)

Jesli ktos moglby pomoc,to z gory dziekuje.

 

hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczna baza danych, która jednak nie podaje epoki, do której odnoszą się zamieszczone dane, co jest sporym niedociągnięciem, zwłaszcza w przypadku układów podwójnych o małych separacjach. Pamiętajmy, że gwiazdy nie pozostają w bezruchu i w przypadku układów o okresie obiegu kilkadziesięciu lub kilkuset lat (zwłaszcza gdy orbity są wyciągniętymi elipsami) separacje mogą się zmieniać o nawet kilkaset procent w ciągu zaledwie kilku lat.

 

Jest w necie ciekawy katalog efemeryd gwiazd wizualnie podwójnych do 2007 roku. Trochę trzeba się jednak namęczyć zanim znajdzie się w nim gwiazdę, o którą nam chodzi, ale lepszego nie znalazłem.

http://www.usc.es/astro/catalog.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tych baz z gwiazdami podwójnymi; jestem właśnie na etapie kolimowania mojego 200K i też potrzebuję gwiazd do testów.

 

Gdy w bazie mam gwiazdę o numerze "STF 2856" to jak ją można odszukać w CdCiel czy Guide? Symbole gwiazd z innych katalogów to BU, COU, HO - to samo pytanie, jak je odnaleźć w programach?

Mam zainstalowany Waszyngtoński katalog gwiazd podwójnych i gdy już sobie znajdę gwiazdę z arkusza Binocoolera, to i owszem - pojawia mi się jej nazwa, właśnie typu "STF 2856". Ale jak to szukać, by nie wpisywać współrzędnych? No i co z Guidem? Tam jest opcja GOTO double star i cała lista katalogów. Ale skąd wiedzieć, jaki katalog ma jakie symbole? Poratujcie, bo zamiast obserwować, pracowicie wpisuję współrzędne... Gdybym tak miał GoTo do tego, to by sporo ułatwiło :D

 

-----------

Update - częściowe rozwiązanie.

 

Zasiadłem do helpa CdCiel (szkoda, że dopiero teraz!) i okazuje się, że WDS (Washington Star Catalogue) jest w pełni funkcjonalny, tylko trzeba przećwiczyć korzystanie z niego. Otóż, w opcji Szukaj, prócz numeru gwiazdy należy podać jej symbol - inaczej, niż w przypadku reszty katalogów (SAO, TYC). Czyli wpisujemy pełną nazwe szukanej gwiazdy "STF 2856". Informacje, jakie posiada ten katalog, to:

1. STF2856

2. Jasność: 8.36/ 9.13

3. 1830: 1.1"/201°

4. 1999: 1.4"/199°

Typ widmowy: G5

 

1 to nazwa

2 to jasnośc dla składnieków 1 i 2

3 to data pierwszej obserwacji, separacja i kąt pozycyjny dla tej daty

4 to data ostatniej obserwacji, separacja i kąt pozycyjny dla tej daty

i reszta klasyczna. Jak dla mnie rewelacja.

 

Idę na balkon testować mojego Klewcowa - wczoraj stanęło na 1' (10 Ari) i juz 0.8' nie mogłem rozdzielić. Ale pary gwiazd nie widziałem patrząc wprost, typo zerkaniem, to nie ma dziwne. Może dzisiaj będzie lepiej.

Edytowane przez Bielack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pary gwiazd nie widziałem patrząc wprost, typo zerkaniem, to nie ma dziwne. Może dzisiaj będzie lepiej.

A to mnie zdziwiłeś, bo według wszelkich prawideł sztuki zerkanie stosuje się przy obserwacjach słabych obiektów. Natomiast gwiazdy podwójne najlepiej powinny być widoczne na wprost, bo tam siatkówka ma największą rozdzielczość.

 

Też niedługo się zabieram do testowania mojego Kleva, czas najwyższy po paru latach. Może w końcu przekonam się, czy faktycznie jest trochę rozkolimowany, czy może mam schizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty: Nadużyłem słowa "para gwiazd" - pisząc, miałem na myśli, że jest to gwiazda podwójna, czyli para gwiazd. Tak czy siak, nie udało mi się jej rozdzielić - bo patrząc na wprost jej nie widzialem, a zerkaniem nie można ich rozdzielić

 

Za to dziasiaj poszło mi troszkę lepiej i zatrzymałem się na HO 179 (BD +29 4607) o separacji 0.8". Użyłem powiększeń 317 i 420. Dla pewności narysowałem sobie pozycję obu składników i sprawdziłem w katalogu.

Takie pozycje jak STF 2868 (1.0") rozdzielam przy pow 210 a STF 2909 (1.9") przy 80x.

Nie mogłem odnaleźć dobrej pary gwiazd o sparacji 0,7" do testu. Dobrej, tzn jaśniejszej niż 9m, bo słabszych nie widać z mojego balkonu w tych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.