Skocz do zawartości

krzyżyk celowniczy do okularu


Regulus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam pytanie, jaki klej jest najlepszy do przyklejenia krzyżyka celowniczego do okularu szukacza. Nie jest to pytanie trywialne, ponieważ kilka lat temy po takiej samej czynności zauważyłem że mi zmatowiała soczewka okularu i musiałem prosić fachowca o jej oczyszczenie. Boje się czegoś podobnego obecnie, widocznie niektóre kleje wydzielają agresywne gazy które reagują ze szkłem lub powłokami. Drugie pytanie dotyczy materiału na sam krzyżyk, czy lepszy cieńki drucik czy włos. Odpowiednio cieńki drucik ciężko zdobyć, ale podobno włos jest nietrwały, reaguje na wilgoć i suchość. Kolejne pytanie dotyczy samej geometrii celownika, dotychczsowy był fabryczny a jednak przy celowaniu metodą dwuoczną obrazy gwiazd przez szukacz i gołym okiem nie zlewały się dokładnie w środku krzyżyka - jak uniknąć podobnego efektu przy krzyżyku własnej roboty. Bardzo proszę o poradę kogoś kto też borykał się z podobnym dylematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam pytanie, jaki klej jest najlepszy do przyklejenia krzyżyka celowniczego do okularu szukacza. Nie jest to pytanie trywialne, ponieważ kilka lat temy po takiej samej czynności zauważyłem że mi zmatowiała soczewka okularu i musiałem prosić fachowca o jej oczyszczenie. Boje się czegoś podobnego obecnie, widocznie niektóre kleje wydzielają  agresywne gazy które reagują ze szkłem lub powłokami. Drugie pytanie dotyczy materiału na sam krzyżyk, czy lepszy cieńki drucik czy włos. Odpowiednio cieńki drucik ciężko zdobyć, ale podobno włos jest nietrwały, reaguje na wilgoć i suchość. Kolejne pytanie dotyczy samej geometrii celownika, dotychczsowy był fabryczny a jednak przy celowaniu metodą dwuoczną obrazy gwiazd przez szukacz i gołym okiem nie zlewały się dokładnie w środku krzyżyka - jak uniknąć podobnego  efektu przy krzyżyku własnej roboty. Bardzo proszę o poradę kogoś kto też borykał się z podobnym dylematem.

Kiedy wklejałem krzyż do plossla 6.5 mm okazało się, że płaszczyzna ogniskowa z moimi ślepiami bez okularów wymaga zagłebienia włosa poniżej płaszczyzny oprawy soczewek. Trudno było cieniutki blond-włos mojej Małżonki stosownie ukształtować więc zastosowałem cienki drut nawojowy, nadając mu stosowny U-kształt. (A co! Jak się ma U-niwersalny teleskop to i krzyż jest U-kształtny!)

Przykleiłem druciki jakimś cyjanoakrylem. Soczewki nie zmętnialy, dają równie mętny obraz jak przedtem! Oczywiście wszyscy obserwatorzy obdarzeni NORMALNYM wzrokiem widzą mój krzyż transformatorowy mocno nieostry!

Druciki są nieco za grube ale ten krzyż mi służy (bez podświetlenia) do prowadzenia przy wykorzystaniu rozogniskowanej gwiazdy, grubość krzyżyka na pierścieniach dyfrakcyjnych całkiem ładną ma prezencję!

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.