Skocz do zawartości

Problem z U200 przy dużych powiększeniach


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam takie cuś z Uniwersała 200/1000. Otóż mam taki problem:

Patrząc przez okular Super Plosa (26mm) na księzyc wygląda on idealnie, czyli ostry, wyraźny, jasny. Ale za to patrząc na niego przez okular Plosa (4mm), czyli powiększenie 250x traci on nagle swoją wyrazistość i jasność. Kratery wyglądają jak rozmyte obłoki, poprostu tragedia. To samo się dzieje przy okularze i rurek barloła z U. Planety przy (4mm) są też rozmyte, na Jowiszu ledwo widac było dwa paski. Ostatnie testy na Marsie potwierdziły że jest coś nie tak, bo ten wyglądał jak czerwona plama z lekko podwojonym obrazem, pewnie przesunięcie dwóch obrazów jest tak małe że powoduje to efekt rozmycia. Nie wiem może się myle co do marsa.

Prosze o jakies opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

to że spada jasnośc wraz z powiększeniem to normalka i nic tu dodać :- :- :-

 

to że widzisz obraz rozmazany i nieostry to najprawdopodobniej kombinacja kilku lub pojedynczych poniższych warunków:

 

1) słaby seeing powodujący totalne falowanie atmosfery

 

2) kiepski okular krótkoogniskowy (to duża sztuka wykonać prawidłowy okular 4mm)

 

3) rozkolimowany teleskop

 

4) uniwersałowe tzw. "rurki barlowa" to nie jest to co tygryski lubią najbardziej ;D ;D ;D

 

pewnie coś jeszcze pominąłem ale to wydaje mi się najważniejsze na pierwszy rzut oka ;D ;D ;D

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne problemy z U chyba nie dziwią. Z drugiej strony chyba przesadzasz z tym powiększeniem 250x? Dobry okular 4mm jak pisze Przemas to rzadkość. Może spróbuj jeszcze z innym okularem. Ja mam co prawda refraktor o ogniskowej 1000mm, ale używam 8mm okular albo max. 12mm + barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Powiększenie 250x dla tego teleskopu to powinna być "pestka" - przecież "U" w audycji TV "Gwiazdy świecą nocą" wyrażnie powiedział, że ten teleskop może dać powiększenie 1200 razy...

 

A poważniej - zrobienie zwierciadła 200mm przy F/5 to sztuka i to w konkretnym egzemplarzu teleskopu może mieć dokładność np. 1/2 fali... Przy małym powiększeniu jeszcze tego nie widać.

 

Poza tym przy takiej jasności zwierciadła wymagania stawiane okularom są szczególnie wysokie - chodzi między innymi o korygowanie tylko komy, ale i krzywizny pola.

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Jeżeli możesz, to spróbuj popatrzeć nim w dobrych warunkach przez okulary lantanowe. Jeśli nie będzie różnicy, to znaczy, że Twój ,,U" jest baaardzo UUUuuuu :'(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hermes proszę nie mieszaj bo okulary korygujące komę nie są dostępne na naszym rynku i jest to osobny temat, najbliższy producent jest w Pretorii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zaopatrz się w okular o powiększeniu pośrednim np. 8mm (Lantanowy, albo Super Ploosl) Będziesz miał wtedy powiększenie 120x. Ale oczywiście na jakość obrazu wpływają inne czynniki, jak napisał Przemas. Mało jest nocy w roku, kiedy warunki będą tak sprzyjające, że przy maksymalnym powięszeniu uzyskasz idealnie ostry obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Maksymalne powiększenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu używane, oczywiście pośrednie powiększenia to dobry pomysł a i star-teściki by się przydały jak znalazł do określenia pozimu aberracji luster ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne powiększenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu używane, oczywiście pośrednie powiększenia to dobry pomysł a i star-teściki by się przydały jak znalazł do określenia pozimu aberracji luster ::)

 

Tylko czy zasad max power=2D działa w przypadku U?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne powiększenie teleskopu 200mm to 400x a nie 250 tu używane, oczywiście pośrednie powiększenia to dobry pomysł a i star-teściki by się przydały jak znalazł do określenia pozimu aberracji luster ::)

 

Tylko czy zasad max power=2D działa w przypadku U?

 

hmmm policzmy: z okularem 26mm powiększenie wyszło około 38X i wtedy wszystko było ok...

 

...wynika z tego, że przynajmniej dla max power=1/5 D Uniwersały dają dobry obraz ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja w U13 standartowo używałem Bressera Pl 12 mm co dawało powiększonko 290x i przy dobrych warunkach obraz był naprawdę dobry. Przy słabych warunkach normą bylo 120x...

Niestety obawiam się że temat powiększeń i firmy U może być conajmniej burzliwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja w U13 standartowo używałem Bressera Pl 12 mm co dawało powiększonko 290x i przy dobrych warunkach obraz był naprawdę dobry. Przy słabych warunkach normą bylo 120x...

Niestety obawiam się że temat powiększeń i firmy U może być conajmniej burzliwy...

 

...święte słowa Michale :- :- :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie spokój z tymi 2D aby uzyskać taki parametr dla lustra 200mm to muszą być spełnionch pięc warunków:

 

super seeing (2-3 razy w roku)

wychłodzenie teleskopu 4 godziny

dobrej jakości lustro

dobrej jakości okular

obiekt w zenicie lub blisko zenitu

 

No i pytanie po co w ogóle takie powiększenie. U mnie przy lustrze 250mm jak założę ponad 250x czyli 1D to tylko jak kolimuje albo jak rozdzielam jakieś układy podwójne normalnie jadę nawet przy niezłym seeingu do 200x to nawet nie jest 1D więcej nie potrzeba bo do czego odcisku łunochoda i tak nie wypatrzycie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście tego co napisał Mirek zabrzmi to jak herezja, ale oglądałem wczoraj Rupes Recta przy 240x (he, he) czyli 4D. Po prostu bajka...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aproposik magicznych wielokrotności "D".

Pewnie mnie wyśmiejecie, ale - już o tym pisałem Januszowi na priva - testowałem wczoraj zza zamkniętego czyściutkiego okna napęd do montażu Soligora, w który się właśnie byłem zaopatrzyłem, oraz, przy okazji, pobawiłem się trochę filtrem księżycowym (zielonkawy nazywany "szarym") oraz dwoma barlowami: "2x" FMC Soligora oraz rosyjskim "3x" NPZ.

Lookając na Księżyc tworzyłem układy barlowów z okularami: NPZ 17 mm, mikroskopowy "14x" 17 mm oraz Astrokrak Ploessl 10 mm.

Jak widzicie, bawiłem się powiększeniami 60-300x. Wiem, że Księżyc oglądany na jasnym niebie przez szyby okienne to nie jakieś orgazmiczne osiągnięcie astronomii amatorskiej, ale seing młodego wyżu był bardzo dobry i zero syfu nad miastem, bo go wywiało. Dla mojej rurki owa magiczna, chwalona przez jednych, a wyszydzana przez drugich, wartość 2.5xD, to właśnie 2,5x120 = 300. Przy 300x (barlow "3x" + Astrokrak 10 mm) nie było rewelacji, ale z przyjemnością dało się kamienie na Księżycu oglądać (i krater Maginus z zagadki lemarca - tuż przy terminatorze, i wspomniany grzbiet Rupes Recta). Łysy jeszcze nie dawał po oczach (tak, jak w tym refraktorze potrafi ), bo był mały kontrast z niebem, a obraz potrójnym barlowem oczywiście ściemniony.

Myślę, że te dwa barlowy dadzą mi jeszcze dużo satysfakcji pod gołym, czarnym niebem, gdzie taki Księżyc zazwyczaj wypala mi oczy (F/8).

Rosyjskie barlowy zawsze cieszyły się dobrą opinią. Ten trzykrotny u mnie wycina pole okularu powyżej ok. 52°. W okularze NPZ 17 mm (pole 47°) nie było tego widać, zaś w okularze "14x" 17 mm (56°) widziałem "podwójną diafragmę" i brakowało paru stopni pola. Barlow "2x" FMC Soligora 1,25" Short Focus, to pięknie wykonana, wyjątkowo czyściutka, zielonkawa od powłok, niedroga rzecz. Polecam.

Do wglądu przy jakichś wspólnych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja pisałem o lustrach, a nie soczewkach to jest zasadnicza różnica. Jak widzę na jakie powiększenia pozwala sobie Waldek ze swoim Takiem to mi ręce opadają prawda jest taka Że im większe lustro tym bardziej czułe na przekroczenie parametru 1D przekonałem się o tym wielokrotnie. Dlatego szczególnie dla początkujących teleskop z lustrem w zakresie 120-170mm jest optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do watku, polecam po prostu:

 

1) powtorzyc test w innych warunkach pogodowych

2) sprawdzic kolimacje

3) dobrze wychlodzic lustro przed testem

4) umowic sie z kims w poblizu kto ma inne okulary i przetestowac okolice 10 - 4mm

5) popatrzec na gwiazdy w ognisku oraz przed i po - testy Lysego moga byc mniej miarodajne

6) sprawdzic mechanike celi zwierciadla glownego - moze lustro jest scisniete

 

Jezeli wyniki nadal beda dziwne to chyba trzeba podjechac do kogos kto robi lustra i ma tester i zobaczyc co wyjdzie.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie tylko 12 godzin a czytania mam co nie miara ! Ale to dobrze.

Z tą 4mm to podejrzewam że faktycznie moze jakiś taki egzemplarz, spróbuję jeszcze na jakims posrednim między 4 a 26, nie wiem moze 9 będzie dobry. Tylko muszę się wybrać do Krakowa w najbliższym czasie, zresztą pogoda tu u mnie chmurami zakryta !

Raczej nie mam możliwości przetestowania innych okularów, bo nie znam nikogo kto by sie astronomią choćby w minimalnym stopniu interesował i w dodatku mieszkał gdzieś w pobliżu.

 

A jeśli chodzi o Lantany, to raczej jest to za droga sprawa, a i pewnie do U nie warta zachodu. Choć ktoś może miec inne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem okular 9mm, spojrzałem na księzyc i obraz był ostry i jasny. Jeszcze spróbuje wymienić lustereczko wtórne bo co się okazało, pleśń zaczęło mi go zżerać, a to paskuda jedna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spróbuje wymienić lustereczko wtórne bo co się okazało, pleśń zaczęło mi go zżerać, a to paskuda jedna ...

 

Mi "pleśń" zżera lustro główne U-12. Musisz się przyzwyczaić U tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.