Skocz do zawartości

amatorska astrospekrografia - buduje spektograf


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Dopadlem siatki wykonane na przezroczystej filii poliestrowej. (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=63127598)

 

Grubość folii 0,075 mm.

Wykonane są technologią holograficzną.

Ilość rys na milimetr - 500 (podobno znakomicie widoczny pierwszy i drugi rząd widma)

Kąt dyspersji - 19 stopni

Wymiary - prostokąt 30 x 25 mm

Siatki nie posiadają żadnej oprawy, jest to tylko siatka w postaci folii.

 

Postaram sie zrobic na ich bazie amatorski spektograf. Jezeli ktos ma jakies doswiadczenie w tym temacie, lub chcialby udzielic mi jakiejs rady to prosze o posty. Ze swojej strony obiecuje publikowac moje dokonania w tym temacie. Na razie ma dwa pomysly

 

1. Wlozyc siatke dyfrakcyjna do srodka ktoregos z moich okularow (nie wiem jeszcze jak i gdzie) po czym sfotografowac w projekcji efekt.

 

2. Probowac fotografowac obraz powstajacy na siatce umieszczonej bezposrednio w wyciagu (bez zadnego szkla posredniego)

 

Pozdrawiam.

IM000286.JPG

IM000287.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne to będzie.

Musisz zrobić KOLIMATOR żeby na siatkę rzucić równoległą wiązkę obciętą przez szczelinę. Potem się potrudzić z ogniskowaniem, żeby uzyskać możliwie dużą rozdzielczość. W klasycznych spektrografach pryzmatycznych płaszczyzna ogniskowa widma jest bardzo skośna względem osi optycznej.

Zauważ że widmo drugiego rzędu jest bardziej rozciągłe (większa zdolność rozdzielcza) ale ciemniejsze! Trzeba tu szukać kompromisów.

500 linii / mm to słaba siatka, dostaniesz "widemko".

Tak mi się coś kojarzy że dobra siatka szklana ma 1500-2000 linii/mm. Pamięć ludzka jest jednak zawodna.

 

Powodzenia - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Cygnusie za informacje, mozesz mi powiedziec przez jaka literature winienem sie przekopac, aby osiagnac sukces? Mam taka wizje, aby poza zabawa w ogladanie widma wybranego obiektu w pierszym okresie, zabarac sie np. za systematyczne obserwacje zmian widma gwiazd takich jak Cefeidy itd. Jezeli mi sie uda zbudowac dzialajacy spektograf, to obiecuje dac wam na forum fotke uzyskanego widma, hi hi, bedziecie zgadywac co to gwiazda... :szczerbaty::Boink:

 

Pozdrawiam.

 

Na poczatku myslalem, ze najlepszym obiektem do testow bylo by Sloneczko, ale przecie spali mi te folie po sekundzie... A moze powalczyc z planetami... Ide przekopywac google za planami jakiegos amatorskiego spektografu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Che, che, trzeba by raczej napisać Miśkowego bo Michu to raczje jest od niedźwiadka jakoże nasz kolega na imie ma Krzysztof. Przyznam, że też miałem tak wbite to w pamięc, że na zlotach ustawicznie zwracałem się do niego Michał :)

 

Pozdrowienia

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pod ręką linków, ale kiedyś interesowałem sie pokrewnym tematem spektrohelioskopu [spectrohelioscope]. Jest dobra strona z linkami, może też tam coś znajdziesz. Z pamięci to:

http://www.spectrohelioscope.net

Autorzy to m. in. Veio i ktoś jeszcze. Jak nie trafi, to wrzuc w google, musi znaleźć te stronę. W linkach bedzie trochę :ha: o spektroskopii i pokrewnych tematach [np. koronografy...]. Generalnie kopalnia informacji, znajdziesz na pewno proste schematy, nawet spektroskop z puszek po piwie :ha: Gdybys potrzebował lepszej siatki, to są do dostania holograficzne w ramkach od slajdów 1000l/mm w Firmie Optel z Opola [mają stronę www] Te siatki transmisyjne kosztowały kilkadziesiat zł. Uwaga: nie ma ich w ofercie na stronie www., tam są tylko siatki odbiciowe, ponad 1000zł za szt., nie przestrasz się, zamejluj. Bodajże Mirek Krasnowski też kupował siatki w Optelu, namiar miałem własnie od niego... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Sprawdzilem, nie działa, szukaj googlem, widac tylko fragment adresu mi został w głowie

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.