Skocz do zawartości

LIGA ASTRONOMICZNA III


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Już za nieco ponad dwie godziny ostatnia kolejka trzeciej edycji konkursu "Liga Astronomiczna" :(. Ponieważ będę chciał jeszcze raz sprawdzić wcześniejsze wyniki najprawdopodobniej ostateczna klasyfikacja konkursu ukaże się w środę. Potem, o ile nie będzie żadnych reklamacji będę kontaktował się z laureatami celem wyboru nagrody. Najpierw ze zwycięzcą, a potem z kolejnymi, aż do osoby, która zajmie piąte miejsce.

 

Ponieważ w tej edycji uczestnicy wykazali się dużą znajomością zagadnień astronomicznych, więc każda z pięciu pierwszych osób w pełni zasłużyła na nagrodę :). Dlatego, gdy podawałem ostatnie z nich nie przypisywałem już im wartości punktowej. Początkowo czyniłem to, aby zabezpieczyć się na przypadek, gdyby osoby, które zajmą powiedzmy czwarte, piąte miejsce zgromadziły niewiele punktów. Tak się jednak nie stało i mogę teraz zaprezentować listę nagród - kolejność alfabetyczna.

 

1. Książka - Atlas nieba 2000 - O. Hlad i inni;

2. Książka - Czy w kosmosie trzeszczy w uszach - R. Mullane;

3. Książka - Fotograficzny Atlas Księżyca - J. Cook i inni;

4. Książka - Historia naturalna gwiazdozbiorów - J. Dobrzycki, J. Włodarczyk;

5. Książka - Mała księga Wielkiego Wybuchu - C. Hogan;

6. Książka - Nasz Wszechświat - H. Lesch, J. Muller;

7. Książka - Niebo na weekend - P. Rudź;

8. Książka - Tablice astronomiczne z przewodnikiem po gwiazdozbiorach - J. Desselberger, J. Szczepanik; (z tej pozycji korzystałem układając niektóre pytania)

9. Lornetka Meade 10x50;

10. Okular ortoskopowy - Genuine Ortho 6 mm - Phantom MC Coated :).

 

I zgodnie z tym co pisałem wcześniej postaram się, aby nagrody dotarły do laureatów przed świętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LIGA ASTRONOMICZNA - 10 KOLEJKA (OSTATNIA)

 

1. Która z planet (obserwowana z Ziemi) może być jaśniejsza od Syriusza, a w innym momencie słabsza od Alkora?

 

2. Z jaką średnią prędkością porusza się na orbicie Merkury, a z jaką Pluton? Wynik proszę podać w km/s.

 

3. Uszereguj wymienione poniżej ciała niebieskie według ich obecnej fazy (od najmniejszej).

 

Księżyc / Mars / Merkury / Wenus

 

4. Uszereguj wymienione poniżej znane obiekty Katalogu Messiera według ilości znajdujących się w nich gwiazd (od najmniejszej).

 

M 1 / M 13 / M 31 / M 45

 

5. Podaj nazwę gwiazdy widocznej golym okiem w Polsce, o najwiekszym ruchu wlasnym.

(jasność do 6,0 mag.)

 

6. Która z wymienionych, znanych gwiazd zmiennych ma najmniejszy zakres zmienności jasności, a która największy?

 

Algol / chi Cygni / delta Cephei / R Scuti / Sheliak / SS Cygni

 

7. Rozszyfruj nazwę

 

P _ _ E S _ _ E

 

Odpowiedzi proszę przesyłać na PW. Czekam do jutra, do godziny 12:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LIGA ASTRONOMICZNA - 10 KOLEJKA (OSTATNIA) - ODPOWIEDZI

 

Odpowiedzi otrzymałem od 17 osób.

 

1. Która z planet (obserwowana z Ziemi) może być jaśniejsza od Syriusza, a w innym momencie słabsza od Alkora?

 

MERKURY - 12 poprawnych odpowiedzi

 

2. Z jaką średnią prędkością porusza się na orbicie Merkury, a z jaką Pluton? Wynik proszę podać w km/s.

 

MERKURY - ok. 47,8 km/s PLUTON - ok. 4,7 km/s - 16 poprawnych odpowiedzi

 

3. Uszereguj wymienione poniżej ciała niebieskie według ich obecnej fazy (od najmniejszej).

 

Księżyc / Mars / Merkury / Wenus

 

KSIĘŻYC / WENUS / MERKURY / MARS - 13 poprawnych odpowiedzi

 

4. Uszereguj wymienione poniżej znane obiekty Katalogu Messiera według ilości znajdujących się w nich gwiazd (od najmniejszej).

 

M 1 / M 13 / M 31 / M 45

 

M 1 / M 45 / M 13 / M 31 - 17 poprawnych odpowiedzi

 

5. Podaj nazwę gwiazdy widocznej golym okiem w Polsce, o najwiekszym ruchu wlasnym.

(jasność do 6,0 mag.) - to było pytanie podesłane przez Hermesa

 

61 CYGNI - 4 poprawne odpowiedzi

 

6. Która z wymienionych, znanych gwiazd zmiennych ma najmniejszy zakres zmienności jasności, a która największy?

 

Algol / chi Cygni / delta Cephei / R Scuti / Sheliak / SS Cygni

 

Najmniejszy - delta Cephei, największy - chi Cygni - 12 poprawnych odpowiedzi

 

7. Rozszyfruj nazwę

 

P _ _ E S _ _ E

 

PRAESEPE - 15 poprawnych odpowiedzi

 

 

Niektóre osoby przesłały szerokie (i ciekawe) uzasadnienia. Dziękuję także za ... podziękowania.

 

 

Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 KOLEJKA - KLASYFIKACJA (NIEOFICJALNA)

 

1. Misiekc - 15 (15+0)

1. nebula - 15 (15+0)

3. antyqjon - 13 (8+5)

3. Bemko - 13 (10+3)

3. Binocooler - 13 (12+1)

3. AgaT - 13 (12+1)

3. Rabbit - 13 (12+1)

3. Daria - 13 (12+1)

9. kula - 12 (10+2)

9. KarolP - 12 (10+2)

9. Maksiu - 12 (10+2)

12. TomekL - 11 (10+1)

13. kanarkusmaximus - 9 (6+3)

13. damianj - 9 (8+1)

15. dwork - 8 (8+0)

15. r.ziomber - 8 (8+0)

 

Poza konkursem na wszystkie pytania odpowiedział Hermes.

 

Ewentualne reklamacje przyjmuję do środy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO SĄ WYNIKI NIEOFICJALNE! EWENTUALNE REKLAMACJE PRZYJMUJĘ PRZEZ NAJBLIŻSZE 48 GODZIN!

 

KLASYFIKACJA PO 10 KOLEJKACH (nie decyduje o przyznaniu nagród)

 

1. Antyqjon - 163 pkt.

2. misiek c. - 137 pkt.

2. nebula - 137 pkt.

4. Daria - 135 pkt.

5. Filip Polewaczyk - 132 pkt.

6. Bemko - 127 pkt.

7. Binocooler - 125 pkt.

8. Karol p. - 121 pkt.

9. Aga T. - 115 pkt.

10. Rabbit - 114 pkt.

11. Maksiu - 112 pkt.

12. dwork - 111 pkt.

13. damian j. - 107 pkt.

13. Kula - 107 pkt.

15. kanarkusmaximus - 105 pkt.

16. r.ziomber - 93 pkt.

17. tomek L. - 83 pkt.

18. Pawel Trybus - 69 pkt.

19. Kedzior - 58 pkt.

20. Damian - 41 pkt.

21. Henryk - 34 pkt.

22. Miszczu - 21 pkt.

23. Maquis - 13 pkt.

24. Sebek - 8 pkt.

 

KLASYFIKACJA PO 10 KOLEJKACH - BEZ NAJSŁABSZEGO WYNIKU - decyduje o przyznaniu nagród

 

1. Antyqjon - 150 pkt.

2. Filip Polewaczyk - 132 pkt.

3. misiek c. - 129 pkt.

4. nebula - 128 pkt.

5. Daria - 124 pkt.

6. Karol p. - 121 pkt.

7. Bemko - 118 pkt.

7. Binocooler - 118 pkt.

9. Aga T. - 115 pkt.

10. Rabbit - 114 pkt.

11. Maksiu - 112 pkt.

12. dwork - 107 pkt.

12. damian j. - 107 pkt.

14. kanarkusmaximus - 105 pkt.

15. Kula - 100 pkt.

16. r. ziomber - 93 pkt.

17. Tomek L. - 83 pkt.

18. Pawel Trybus - 69 pkt.

19. Kedzior - 58 pkt.

20. Damian - 41 pkt.

21. Henryk - 34 pkt.

22. Miszczu - 21 pkt.

23. Maquis - 13 pkt.

24. Sebek - 8 pkt.

 

TO SĄ WYNIKI NIEOFICJALNE! EWENTUALNE REKLAMACJE PRZYJMUJĘ PRZEZ NAJBLIŻSZE 48 GODZIN!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko. Lubię rywalizację, nawet gdy nie mogę w niej bezpośrenio uczestniczyć :'( ;).

Zresztą i tak byłbym bez szans. Zbyszek (Antyqjon) to chodząca encyklopedia astronomiczna ;), a kilka osób starało się mu (momentami skutecznie) dorównać.

 

Wiem, że były wpadki :-[. Mam nadzieję, że mi je wybaczycie. To była zabawa, ale z nagrodami, więc nie dziwię się, że wywoływała emocje.

 

Cieszę się, że uczestniczyło tyle młodych ludzi, którzy dali mi wiarę, że z dzisiejszą młodzieżą wcale nie jest tak źle, jak to niektórzy twierdzą.

 

Mile zaskoczony jestem postawą pań. Walczyły jak lwice ;). I żałuję, że nie znalazły się na podium, ale tuż, tuż za nim. Gratulacje, a myślę, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej.

 

Jestem też pełen uznania dla tych wszystkich uczestników konkursu, którzy w ostatnich kolejkach nie mieli już szans na nagrody, a walczyli do końca. Chwała im za to.

 

I tak jak pisałem wcześniej, sam dzięki konkursowi trochę się dokształciłem, a na naukę ponoć nigdy nie jest za późno.

 

Teraz już pozostaje konkurs Henryka i Zbyszka i do udziału w nim namawiam.

 

Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robercie za chęci i organizację konkursu, ja świetnie się bawiłam i co ważniejsze dużo nauczyłam :) Czekamy na kolejne edycje Ligii :)

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników za zabawę.

 

pozdrawiam,

nebula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do podziękowań

Dziękuje wszystkim za wspaniała rywalizację, Wiele się dzięki temu konkursowi nauczyłem i będę się starał dowiedzieć jeszcze więcej aby w kolejnych edycjach (mam nadzieję że będą) zająć miejsce na szczycie listy zwycięzców!!

A tymczasem gratulacje dla zwycięzców :Beer::Salut::notworthy:

Pozdrawiam

Edytowane przez damian.j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do podziekowań kolegów, mimo, iż nie brałem czynnego udziału. Z chęcia sledziłem postępy rówieśników i także dziękuję za czas jaki nam poświeciłeś. Czekamy na następne jeśli kiedyś się zdecydujesz ponownie. Pozdrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ do tej pory nikt nie zgłosił reklamacji, uznaję przedstawione wcześniej wyniki za oficjalne. W najbliższych dniach będę się kontaktował z laureatami w celu wyboru nagród :).

 

Jeden z uczestników konkursu, Karol, zaoferował wykonanie pamiątkowych dyplomów. Serdecznie mu za to w tym miejscu dziękuję :notworthy: . Dlatego proszę osoby, które zajęły miejsca 1-5 o przesłanie mi swoich danych (imię i nazwisko), abym mógł je przekazać Karolowi. Chyba, że ktoś nie chce ich podawać, ale wtedy także proszę o informację. Czekam do soboty.

 

Czy będzie następna edycja? Prawdę mówiąc ta miała być ostatnia, ale pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie muszę trochę odpocząć, zebrać siły i kto wie? Przjdzie nowy rok, nowe pomysły, może i nowy konkurs.

 

Dwie rzeczy są pewne. Jeżeli będzie kolejna edycja, będę musiał jeszcze bardziej przyłożyć się do organizacji i zmienić trochę reguły. I sprawa nagród. Będzie konkurs jeżeli znajdą się dobrzy ludzie, których w dzisiejszych czasach nazywa się sponsorami :). Do tej pory sponsorem byłem ja :rolleyes: , ale moje zasoby też są ograniczone. I w tej chwili tyle. Jeszcze nie zakończyłem spraw związanych z trzecią edycją. Jak nagrody trafią do laureatów, dopiero wtedy będę zadowolony i zacznę myśleć co dalej.

 

Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nagrody już wysłałem. Proszę o informacje, czy doszły? Powinny dotrzeć przed świętami :) .

 

Proszę uważać przy rozpakowywaniu, aby nie uszkodzić dyplomu. Dyplomy przygotował Karol, który startował na Astro4u i stąd odpowiedni dopisek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
LIGA ASTRONOMICZNA - 5 KOLEJKA

 

PYTANIA i ODPOWIEDZI

 

2. Jak nazywamy punkty orbity, w których planeta osiąga największą (aphelium) i najmniejszą (peryhelium) odległość od Słońca?

 

APSYDY - PERYCENTRUM i APOCENTRUM

Witam!

A mi się widzi, że po prostu aphelium i peryhelium, bo ...

dwie encyklopedie PWN - powszechna i "Kopernik Astronomia Astronautyka" 1973 - jak również Słownik Marka Substyka :notworthy: definiują aphelium i peryhelium jako punkty orbity (apsydy) a nie ich odległości od centrum. Nie ma w ww. żródłach definicji PERYCENTRUM i APOCENTRUM ale ...

jest w Wiki : Są to ... apsydy, czyli ogólnie wszystkie PERY.. i APO.. Jest też info, że apsydy orbit wokół wazniejszych ciał mają nazwy własne. Poniżej tabelka a w niej m.in. aphelium i peryhelium.

Co prawda, Wiki to nie tablice Mojżesza, ale albo Wiki chrzani, albo "tą razą - Maestro - przedobrzyłeś" :) sorki

Tym razem podaję tylko odpowiedzi i czekam na ewentualne uwagi. Ponieważ jednak panowała duża zgodność, myślę że kontrowersji nie będzie.

 

Dodaję jednak, że w pytaniu nr 2 nie mogę uwzględnić odpowiedzi:

"perygeum i apogeum", gdyż tyczą się one tylko Ziemi, "węzły orbity", "linia apsyd"

No i wlezie taki newbie, rozgrzebie coś po paru latach i sie wymandża czyli kontrowersjuje. :) Ale krytyk też sam niewiele płodzi, tylko porządnym ludziom łatki przypina - (_x_)ek jeden!

 

A wlazłem tu przypadkiem, szukając w wyszukiwarce aktualnej rektascencji aphelium Ziemi (deklinacja sama wyjdzie na przecięciu z ekliptyką) oraz podpowiedzi najpoważniejszego źródła. To może Maetro pomoże - jak się nie wkurzył ? :)

Edytowane przez meteor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A mi się widzi, że po prostu aphelium i peryhelium, bo ...

dwie encyklopedie PWN - powszechna i "Kopernik Astronomia Astronautyka" 1973 - jak również Słownik Marka Substyka :notworthy: definiują aphelium i peryhelium jako punkty orbity (apsydy) a nie ich odległości od centrum.

 

Muszę krótko, bo zaraz wychodzę do pracy.

 

Sprawa 1.

 

Jak Kolega odpowiedziałby na przedstawione w konkursie pytanie, czyli:

 

2. Jak nazywamy punkty orbity, w których planeta osiąga największą (aphelium) i najmniejszą (peryhelium) odległość od Słońca?

 

Sprawa 2.

 

W encyklopedii "Kopernik Astronomia Astronautyka" 1973, na którą powołuje się Kolega mamy zapis:

 

apsydy - punkty orbity, w których planeta osiąga największą (aphelium) i najmniejszą (peryhelium) odległość od Słońca.

 

I w związku z powyższym pytanie. Czy aphelium i peryhelium nie są apsydami?

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, Hi, he, he ..... Ale stary temat wywołałeś. :Boink:

 

A już się Ucieszyłem że szykuje się kolejna edycja LIGI, a tu klops odgrzewany :-( :blink:

 

P.S.

Może zrobilibyśmy jakiś nowy krótkodystansowy konkurs z zagadkami na forum ?

Nagrody nie musza być jakieś kosztowne - drobne upominki.

Najważniejsza jest dobra zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.