Skocz do zawartości

Ruski bigos - NPZ 14x - schemat optyczny


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ignisdei

Witajcie . Wczoraj zachciało mi sie wyczyścić optykę w moim ruskim plosslu 17mm i kiedy otworzyłem go całość wypadła mi na stół :szczerbaty: . Teraz nie wiem jak go złożyć. Wielu z was napewno to niejednokrotnie robiło więc załączam rysunek i zdjęcie mojego bigosu. Bardzo prosze o pomoc. Przepraszam za niską jakosć zdjęcia ale to z komórki. Z góry dziękuje za pomoc! :Beer:

post-1723-1148073451_thumb.jpg

post-1723-1148073470_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko,

 

jaki to jest dokładnie okular? Niestety probując Ci pomóc spróbowałem rozjkręcić swojego SPL NPZ ale po rozkręceniu i wydłubaniu środka okazało sie ze to układ czteroelementowy a więc PL :angry:. Pierwsza i ostatnia soczewka chyba jest na swoim miejscu - trzeba pokombinować ze srodkowymi pewnie tylko jeden układ da poprawny obraz bez zniekształceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Mam pytanko,

 

jaki to jest dokładnie okular? Niestety probując Ci pomóc spróbowałem rozjkręcić swojego SPL NPZ ale po rozkręceniu i wydłubaniu środka okazało sie ze to układ czteroelementowy a więc PL :angry:. Pierwsza i ostatnia soczewka chyba jest na swoim miejscu - trzeba pokombinować ze srodkowymi pewnie tylko jeden układ da poprawny obraz bez zniekształceń.

 

 

Dzieki za ofiarność, to ruski mikroskopowy plossl 14x przetoczony na 1,25 cala, o ogniskowej 17 z groszami.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pierwsza z dolu odwrotnie , wypuklym do lustra.

tak przy okazji to w moim okularze brakuje jednej soczewki i juz wiem dlaczego wszystko lata i jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj schemat okularu Super Plossl....

 

moja rada:

jak już go masz rozłożonego to wyczernij krawędzie soczewek, zniwelujesz wewnętrzne odbicia i poprawisz kontrast.

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

image005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem swój i jest nastepująca kolejność licząc od oka: Pierwszy człon klejony w osobnej oprawie soczewką wklęsłą do oka, za nim cieńsza soczewka płasko wypukła wypukłością do pierścienia dystansowego, za którym jest druga soczewka plasko wypukła skierowana wypukłością do tej pierwszej. Za nią drugi pierścień dystansowy (stożkowo roztoczony wewnątrz) a za nim przedni człon klejony skierowany wklęsłą soczewką do przodu. Ten luźny zestaw najprościej jest złożyć ustawiwszy go na przedniej nakrętce, w podanej kolejności jeden na drugim i nałożyć z góry tulejkę. Potem odwrócić i lekko ją dokręcić. Ponieważ soczewki będą się klinować, trzeba znowu odwrócić i w tej pozycji od spodu dokręcić nakrętkę. Kiedy dojdzie do oporu, można już bez obaw dociągnąć ją mocniej.

okular14x.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Przerobiłem 1 rysunek mpp - super pl.

Ale powinno być raczej jak ten drugi...

"

 

to rysunki to inne układy optyczne :(

 

sprawdź jeszce tutaj: http://optyczne.pl/index.php?slownik=all

 

 

pogodnego nieba

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
z tego wynika ze to okular naglera

post-1794-1148162050_thumb.jpg

bardzo podobny...Koleś który sprzedawał to na allegro twierdził że to plossle..ale jak widac nie miał pojęcia co sprzedaje..

 

Obrazek Lemarca wyjasnia wszystko, bardzo dziekuje za pomoc, wszystkim forowiczom myśle że była to ciekawa lekcja poglądowa dla ewentulanych "rozbieraczy", nikt tak naprawdę nie widział też co to za ustrojstwo.

W naszych polskich warunkach "finansowych" musimy sie uciekać (przynajmiej ja i mi podobni zamożni) do różnych ekstremalnych działań aby w pełni i w sposób realny oddawac się swym pasjom, ale Polacy to naród inteligentny. Jeszcze raz dziekuje i pozdr. Robert :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.