Skocz do zawartości

Wiosenne obserwacje


lech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Salut:

 

W końcu wiosna ! która jak dla mnie dopiero dzisiaj się rozpoczęła. Na przestrzeni kilku ostatnich dni przeprowadzałem różne próby z wyciąganiem sprzętu. Kiedy był czas nie było pogody, kiedy nie było czasu to w sumie pogody też nie było. Ale nie dzisiaj ! Czarne jak smoła, piękne wiosenne niebo. Obserwacje prowadziłem od ok. 21.00 do ok. 00.30, czyli relatywnie krótkie. Seeing 8/10. Zasięg ok. 5,5 mag. Jedziemy:

 

ŁAŃCUCH MARKARIANA

Generalnie dzisiaj kilka razy podchodziłem do jego obserwacji. Dlaczego się pytacie ? Miałem naprawdę nie małe problemy z identyfikacją obiektów i co chwilę jak myślałem, że już ustaliłem co jest co, to okazywało się że dochodzimy do miejsca którego nie powinno być, albo że widzę galaktyki po 13 mag <_<. Przy następnych obserwacjach jeszcze raz zweryfikuję te obiekty, chociaż jestem na dzisiaj przekonany, że w końcu mi się udało odsupłać te galaktyki.

 

M86

Galaktyka typu S0 o jasności 9,19 mag. Jest wyraźnie większa i jaśniejsza od sąsiadki M84. Przez jakiś czas zastanawiałem się jak/co by tu napisać. Doszedłem jednak do wniosku, że nic lepiej nie odda tego co można zobaczyć w okularze jak stwierdzenie Toma Trusocka w Small Wonders "kłębek bawełny". W zasadzie poza rozmiarami (8.9'x5.8'), nie robi jakiegoś piorunującego wrażenia, jednak w parze wraz z M84 i NGC4388 wyglądały wspaniale.

 

M84

Niewiele słabsza od towarzyszki 9,3 mag, jednak od niej mniejsza (6.5'x5.6'), co widać raczej bez większych problemów. W moim odczuciu była prawie idealnie okrągła.

 

NGC 4388

Bardzo drobna, wyciągnięta (5.6'x1.3') i ciemna (11.1 mag) galaktyka. Zauważalna praktycznie tylko jak przecinek - bez zerkania.

 

Oczy Copelanda, czyli NGC 4438 i NGC 4435

Urokliwa parka. 4438 jest wyraźnie większa i wyciągnięta w jedną stronę (9.5'x3.2'). Skatalogowana jest jako typ Sa, jednak w okularze wygląda raczej jak wyciągnięty kłębek. 4435 pomimo małych rozmiarów (2.8'x2.0') jest zaskakująco dobrze widoczna jak na prawie 11 mag. W obu widoczne jasne jądro.

 

NGC 4461, NGC 4473, NGC 4477

4461 widoczna jak szary przecinek - 3.5'x1.4' przy jasności 11.2 mag w zasadzie przypominała 4438. 4473 i 4477 w zasadzie wyglądały bardzo podobnie (mają zbliżone jasności 10.2 mag i 10.4).

 

Tutaj kończy się łańcuch Markariana. Powiem szczerze, że największe wrażenie robił na mnie nie kiedy ślęczałem przy poszczególnych galaktykach, tylko kiedy przejeżdżałem przez niego przy powiększeniu 77x. Mogę to chyba tylko określić w taki sposób: liczba galaktyk w tym rejonie nieba jest po prostu przytłaczająco piękna (a mówią, że od przybytku głowa nie boli).

 

M85 i NGC 4393

Mka wyglądał w sumie jak kolejny kłębuszek i to wcale nie taki mały (7.1'x5.5'). Dużo uroku dodaje jej sąsiadka 4393, zdecydowanie ciemniejsza jednak nadrabia to ok. dwukrotnie mniejszym rozmiarem 3.6'x3.2'. Urokliwa, zresztą jak chyba każda parka galaktyk ...

 

M100

Regularna i okrągła (7.4'x6.3') galaktyka skatalogowana jako spiralna, niestety jest ona również dosyć ciemna. Ciężko jest zauważyć coś poza jej ogólnym, zewnętrznym kształtem i delikatnym pojaśnieniem w centrum.

 

W tym momencie stwierdziłem, że dłużej siedzę przy mapach niż okularze, dlatego troszkę zniechęcony postanowiłem skończyć na dzisiaj z Panną i skierować się w stronę Psów Gończych.

 

M51 i NGC 5195

Czyli jasna i soczysta Mka ... Dzisiejsze warunki pozwoliły cieszyć się nią w pełnej okazałości. Zerkaniem było widać coś na kształt delikatnych ramion.

 

M63, M94 i M106

I znowu kolejne duże (w okolicy 12.6'x7.2') i jasne ok. 8.4 mag galaktyki, które dumnie się prezentował na tle CVn. Wszystkie miały wyraźnie jaśniejsze centrum. Dodatkowo 63 i szczególnie 104 wyciągnięte.

 

M13, M92, NGC6229, M3 i M53

Pomimo wczesnej jeszcze pory zmęczenie zaczynało dawać się już we znaki, dlatego postanowiłem zakończyć te galaktyczne obserwacje miłym akcentem ze strony gromad kulistych. Nie miałem już za bardzo ochoty notować więc będzie bez szczegółów ... z resztą jak może wyglądać 13-tka w pow. 200x :rolleyes: .

 

Jakieś podsumowanie ? Czemu nie, Na granicy COM i VIR miałem nie mały zamęt i ból głowy z identyfikacją, w końcu udało mi się (mam taką nadzieję) uporać chociaż z kilkoma galaktykami. Cały czas nie wiem czemu od kiedy Panna jest już widoczna, podczas obserwacji zapominam skierować teleskop na Sombrero ... może następnym razem.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" schodzę z galaktykami max do 12,5mag, a i tego nigdy nie jestem pewien bo co katalog to inna jasność.

13mag jak dla mnie jest nieosiągalne.

 

Fajne obserwacje.

Też wczoraj ostro pojeździłem po galaktykach - z nowości kulinarnych polecam mini-triplecik w Smoku: NGC4291, NGC4319 i NGC4386.

 

A na deser wyłuskałem NGC5466 - kulistą w Wolarzu. No i wróciłem do NGC5053 w Warkoczu.

Są ekstremalnie trudne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.5 mag i 20cm

Ja bym byl ostrozny co do tych 13mag

 

Już śpieszę z wyjaśnieniami - trochę niejasno napisałem. Chodzi tu o moją błędną identyfikację, podczas której wychodziło mi że widzę galaktyki w okolicy 13 mag, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu że coś jest nie tak. W końcu za którymś podejściem udało mi się trafić w łańcuch.

 

ps: fajnie byłoby wyłapywać te małe krzaczki :D

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne i ciekawe obserwacje Lechu.

Przymierzam się do "łańcucha". W końcu jest ładna pogoda.

 

Dzięki. Pomimo iż straciłem trochę czasu dobrej pogody na zorientowanie się w okolicy jestem zadowolony, że się uparłem na niego i nie dałem za wygraną bo naprawdę warto, jest to po prostu piękny kawał głębokiego nieba.

 

Właśnie, napisz jak możesz jakich powiększeń używałeś?

Pzdr

 

Jeżeli chodzi o galaktyki: w łańcuchu to głównie 77x, w Pasach Gończych głównie 125x, a gromady kuliste to różnie 77x, 125x i nawet 200x.

 

Fajne obserwacje.

Też wczoraj ostro pojeździłem po galaktykach - z nowości kulinarnych polecam mini-triplecik w Smoku: NGC4291, NGC4319 i NGC4386.

 

Dzięki. Jeżeli chodzi o Smoka to zostawiam go sobie na później. Sprawdzałem ten triplecik w CdC i wychodzi że wszystkie trzy składniki mają jasność w okolicy 12 mag. Chyba zostawię go sobie na wyjazd na działkę (czyt. pole) pod lepsze niebo. A odnośnie NGC 6543, a to napisze później w wątku o Kocim Oku ...

 

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..łańcuch Markariana(...) największe wrażenie robił na mnie nie kiedy ślęczałem przy poszczególnych galaktykach, tylko kiedy przejeżdżałem przez niego przy powiększeniu 77x..

Nie miałem wczoraj czasu i warunków na dokładną obserwację tego rejonu, ale zachęcony Twoim opisem Lechu postanowiłem "zeskanować" go głównie przy użyciu powiększeń 48 i 80x.

Faktycznie robi wrażenie :Salut:

Jedna z galaktyk przypominała mi na pierwszy rzut oka gromadę kulistą, niestety nie wiem która, dokładniejszą ich obserwację i identyfikację zostawiam na inny czas :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem zmierzyć się z Łańcuchem. Naprawdę się starałem. Był atlas i w ogóle. Ale po wycelowaniu we wnętrze tego charakterystycznego "V" Panny na chybił trafił... Jezu, tam tych mgiełek jest tyle że po porstu nie można zidentyfikować! Gdzie nei spojrzeć to galaktyki, naprawdę...

Ale zobaczyłem wschodzącą Lutnię i nie mogłem sobie odmówić M57. Po założeniu UHC-sa wyglądała naprawdę pięknie. No i oczywiście kulki: M13, M92, M3... Też wspaniałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję lechu udanych obserwacji :)

...

Z Twojego opisu wynika, jakby "Otchłań Panny: Łańcuch Markariana" na Astronocach znalazł się w sam czas!

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Dokładnie. Mapki i zdjęcia z podpisanymi nazwami (w szczególności to podpisane Virgo) naprawdę się przydały.

 

Jedna z galaktyk przypominała mi na pierwszy rzut oka gromadę kulistą, niestety nie wiem która, dokładniejszą ich obserwację i identyfikację zostawiam na inny czas :)

 

Jeżeli była jasna, to przypuszczam że to były M84 lub M100 - przy małym powiększeniu ok. 40-50x rzeczywiście mogą robić takie wrażenie.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Po dość długim okresie notorycznego braku pogody, kilka ostatnich dni okazało się dla nas łaskawych. Warunki jakie miałem dzisiaj poza seeing były przyzwoite, zasięg sięgał prawie 6.0 mag, pomimo miejscami dosyć jasnego nieba. Obserwacje trwały od ok. 22.45 do ok. 2.15. Do czego ciągnie człowieka po dłuższym okresie postoju ? do klasyki, dlatego dzisiaj dwie eMki typowo wiosenne. Sprzęt to standardowo newt. 200/1000.

 

M64 (Czarne Oko, Black Eye Galaxy, Sleeping Beauty Galaxy)

Jeden z wiosennych cukierków, czyli jasna (8.5 mag) galaktyka spiralna typu Sb w Warkoczu Bereniki, o rozmiarze 10.3'x 5.0'. Z całą pewnością nie jest to obiekt, który jest tylko po to aby go odhaczyć i przejść do kolejnego, powiem więcej, moim zdaniem jest to jedna z ładniejszych występujących w pojedynkę, bez towarzystwa galaktyk w Warkoczu. Dlatego większość czasu jaki dzisiaj spędziłem przy teleskopie był poświęcony właśnie jej.

 

Odnalezienie jej nikomu chyba nie powinno nastręczać większych problemów, ponieważ znajduje się ok. 54' od jasnej 35 Com (która jeżeli chodzi o szczegóły jest gwiazdą podwójną o jasności składników 5.15/7.08 mag). Jak zresztą widać na załączonej mapce położenia:

m64_polozenie.gif

 

Przy pow. 77x dość mocno wyróżnia się jasne, prawie gwiazdo podobne jądro, otoczone przez dwa halo. Pierwsze, wewnętrzne otaczające jądro jest delikatnie ciemniejsze i mniejsze od drugiego, zewnętrznego jaśniejszego. Granica pomiędzy nimi jest raczej trudna do określenia, nie jest wyraźnie nakreślona. Z całą pewnością nie jest to oczko. Już po pierwszym spojrzeniu udaje się dostrzec jej elipsowaty kształt. Po zmianie na pow. 125x wewnętrzne halo zdecydowanie się zmienia, jądro trochę się rozmywa i zerkaniem staje się widoczne charakterystyczne czarne oczko galaktyki. Całość zaczyna przypominać to co można zobaczyć na świetnym szkicu Jeremyego Pereza KLIK wykonanego przy pomocy 8" newt. z pow. 120x. Coś na wzór główki od szpilki zatopionej w aksamicie.

 

Galaktyka jest odległa od Ziemi o ok. 19000 kly, a jej rozmiary rzeczywiste to coś o ok. 65000 ly. Została odkryta przez Edwarda Pigotta w marcu 1779 roku.

 

Na koniec linki do baz: simbad KLIK i seds KLIK.

 

M53

Kolejny cukierek, tym razem jasna (7.7 mag) gromada kulista o rozmiarze 14.4'x 14.4', których co jak co ale raczej nie za bogato jest wśród gwiazdozbiorów wiosennych. Kulkę odnaleźć można równie łatwo jak wcześniej M64 dzięki pobliskiej alfa Com, która znajduje się w odległości ok. 56' do naszej Mki. Jak zresztą można się o tym przekonać na mapce położenie poniżej:

m53_polozenie.gif

Przy pow. 125x robi bardzo dobre wrażenie, rozbita jest w ok. 40-50% od brzegu. Samo centrum nadal pozostaje zwarte, ale nie jest jednolite, tzn. nie jest ono samą mgiełką. Część gwiazd z samego, dobrze zwartego centrum jest widoczna jako nazwijmy to granulacja, można to zobaczyć na szkicu Ferenca Lovróa KLIK, wykonanego przy pomocy newt. 12" z pow. 167x (BTW aż dziwne, że nie została bardziej rozbita). Gromada jest raczej mocno skoncentrowana, jej klasa Shapley–Sawyer jest równa V.

 

Gromada jest odległa o ok. 58.0 kly i została odkryta przez Johanna Elerta Bode w lutym 1775 roku.

 

Na koniec linki do baz: simbad KLIK i seds KLIK.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, nie wiedziałem że M64 to takie ciacho :) w takim razie musze spróbować następnym razem.

 

a na razie podzielę się wrażeniami z obserwacji mojego wczorajszego ulubionego obiektu - M104 (Sombrero)

galaktykę bardzo łatwo znaleźć, na przykład tak:

m104mapka.png

nie dość że łatwo iść po gwiazdkach jak pokazują strzałki to jeszcze na koniec trafiamy na mini-mały-wozik który ogonem wskazuje na galaktykę. prościej już się nie da!

wcześniej widziałem ją w maku 127 (który zdecydowanie nie jest wymiataczem DSowym) co świadczy o tym że jest to bardzo łatwy obiekt do "zaliczenia". było widać wydłużony kształt, dobre i to.

natomiast wczoraj był pierwszy raz w dużym newtonie (13"). rewelacja! przy powiększeniu ~170 widać kształt prawie jak z hubbla :D i charakterystyczna ciemna smuga, a im dłużej się patrzy tym więcej widać!

 

<allegro mode>komentarz pozytywny. polecam tę galaktykę każdemu! B) </allegro mode>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.