Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem , nie znam sie , zarobiony jestem ;) ale jak zobaczyłem filmik Rymka to poskładałem zdjęcia z wczoraj ( pewnie bym tego nie robił bo założenie było takie że Tatry będą widoczne aż do pelnego rozswietlenia Jasła a chmury zepsuły zabawę ) i zobaczyłem jak fajnie od linijki tworzyła się chmura nad Slavkovskim .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to miało działać? Gdy teoretycznie cień zasłoni chmurę to czy temperatura w jej rejonie drastycznie spadnie? I jak by się to miało do tego, że im temperatura jest niższa tym łatwiej o przekroczenie punktu rosy i kondensację? Od razu mówię, że nie wiem, nie znam się, improwizuję :)

 

Ze mnie też meteorolog samouk, ale możliwe, że w tych warunkach kropelki wody w strefie cienia przekształcały się w kryształki lodu, opadały i/lub je rozwiewało. Opadając niżej znów mogły zamienić się w wodę. Zresztą całą analizę psuje i tak silny wiatr, który nanosił ciągle nowe masy powietrza. W każdym razie lokalnie działo się coś, co jest zbyt "geometryczne" jak na samo zjawisko o charakterze termodynamicznym. Jak pogoda się poprawi to znów filmuję, aż do 16 stycznia, może coś się znowu trafi. W każdym bądź razie dzień wcześniej też w tym miejscu chmury dziurawiły się szybciej, a może to tylko efekt lepszego podświetlenia przez słońce (1:00-1:10):

 

PS. Jak robicie zdjęcia Tatr podświetlanych przez słońce, to zwróćcie uwagę czy nie tworzą się cienie, niekoniecznie nisko nad horyzontem. Mogą one sięgnąć nawet 200-300 km (zależy to oczywiście od wysokości podstawy chmur i położenia słońca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I co najgorsze, to do wieczora ma być już tylko ładniej...

 

Edycja:

 

Idę dalej lepić pierogi. Zdrowych, Radosnych i Spokojnych Świąt!

Edytowane przez Rymek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj przy okazji wpisu na DO przeglądałem najdalsze miejscówki na Beskid Niski i tak mi się pomyślało że dawno nic z Buska-Zdroju nie było :) Ja dziś zobaczyłem z okna samochodu , w małym korku na 3-go Maja ( stara stacja paliw "mały Energopal" ) Tatry bardzo dobrze widoczne między gołymi drzewami . Na chyba najdalej wysuniętej na południowy zachód jasielskiej miejscówce udało się stanąć i rozłozyć statyw , ul. Gajowa 49.7147 21.4477

IMGP6785m.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskid Niski też było dzisiaj widać. Praktycznie wszystkie pasma, jakie można z Buska zaobserwować - były widoczne. Szkoda, że nie miałem więcej czasu, bo z okolicznych wzgórz byłaby szersza panorama. Dalej na wschód byłoby widać Magurę Małastowską, a na zachód - Pilsko, Romankę, Rysiankę a nawet Beskid Mały. Między pasmem Jaworzyny a Radziejowej byłoby widać słowackie Repisko w Górach Lewockich.

 

Na miejscówce osiedlowej góry podziwiało bardzo dużo osób - ludzie przychodzili z aparatami, podjeżdżali samochodami.

Mnie spytali się, czy przypadkiem nie jestem z Dalekich Obserwacji :D

 

Beskid Niski - Maślana i Lackowa

bniski.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr rozwial syf w powietrzu tylko co z tego skoro chmury nisko i nic nie widac. Wczoraj ladnie Pilsko bylo widac popludniem odemnie z bloku, Mala Babia tez (Diablaka zaslania mi budynek). Liczylem na dobre widoczki z rana i sie przeliczylem :P

 

Wesolych wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ze świętokrzyskiego ,jest jakaś szansa na Tatry albo Diablaka?

 

Wszystko zależy od miejsca obserwacji.

Za pomocą poniższych narzędzi:

 

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm

 

http://www.peakfinder.org/

 

Możesz określić co jesteś w stanie zobaczyć z wybranej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko zależy od miejsca obserwacji.

Za pomocą poniższych narzędzi:

 

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm

 

http://www.peakfinder.org/

 

Możesz określić co jesteś w stanie zobaczyć z wybranej lokalizacji.

 

Eclipse pytał o warunki meteo ;)

 

Eclipse - dziś chyba jednak będzie za cienko, choć kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie się dawno nie udało zrobić takich fotek jak dzisiaj. Przewaznie robilem rano a rano swiatlo od tylu to i szczegolow poza zarysem nie widac. Z kolei przy zachodzie slonca zazwyczaj byla nad tatrami warstwa jakiegos syfu i zazwyczaj malo co wychodzilo ale dzisiaj bylo inaczej. Zdjecie bez zadnej obróbki. 100km kierunek śląsk. Miejscówka ta sama co kilka postów wyzej

 

IMG_3479-2.jpg

 

Bez-nazwy-2.jpg

Edytowane przez Pjotrek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.