Skocz do zawartości

M1 z SCT


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

Oto pierwsza fota z na nowo zestrojonego zestawu (opis pod zdjęciem). Okazuje się, że reduktor AP 0,67x świetnie współpracuje z SCT, ale jego odległość od czipu jest dość spora - niestety ok. 13cm.

Co prawda gwiazdki są dalej plackowate - taki urok C8-ki, ale na razie bardzo odpowiada mi dość kompaktowa wielkość całości. Refraktor byłby już odczuwalnie dłuższy.

 

Z ręką na ramieniu (albo raczej okiem w guiderze) zbierałem materiał i zastanawiałem się, czy w Sylwestrową noc nie wpadnie mi do tuby jakaś "kometa" :) Zwinąłem zestaw 5 min. przed północą i udało się ocalić sprzęt. Gdyby załapała się jeszcze 1 expozycja, byłoby pełne 2h Ha, ale nie miałem odwagi.

Podczas naświetlania Ha zaczęło mocno wiać, poza tym coś słabo się sflaciło - w przyszłości popracuję nad tym. Póki co pokazuję to co mam.

 

M1_SCT_Ha_RGB__.jpg

 

W prawym górnym rogu załapała się jakaś planetoida. Dla fanów planetek podaję czas: pocz. R 19:10, koniec B 22:10. Potem jeszcze ledwo widoczna biała kreska Ha - koniec ok. 23:55.

 

M1_C8_081231_19_20do22_20_planetoida.jpg

 

No i wszystkiego najlepszego, Wszystkim w Nowym Roku... ze wskazaniem głównie na pogodę :Beer:

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Krab na Sylwestra :D

Fajnie, że focisz ! Wyszło szydło z worka. Nic się nie ukryje - wszyscy wiedzą czym robiłeś fotki :D

Recenzja rzeczywiście byłaby wskazana !

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krab jaki jest każdy widzi ale Mach 1 juz niekoniecznie ;) . Dawaj zdjęcia macha tak aby sobie wyrobić zdanie o jego skali i detalach :D

 

Krabik smaczny ale lepiej się prezentuje w mniejszej rozdzielczości (np crop 75%). Pelna rozdzielczość w tym wypadku niewiele wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

nie mam siły i ochoty walczyc z tym tematem.

Dwie noce zbierany H-alfa oraz po kilka godzin w SII i OIII. Wszystko przy kiepskim seeingu i Księżycu. Zrobione, żeby teleskop sie nie kurzył. Nie mam serca do tego tematu.

Lepiej pokazac niż trzymac w szufladzie. Cropa nie pokazuję bo porażka. Przez najbliższych kilka miesięcy będę się bawił w astrometrię więc raczej nowe zdjęcia nie będą powstawały. Muszę porobic troche pomiarów dla MPC, bo zabiorą "observatory code". Kara 6 000$ też raczej mobilizuje...

Po ostatniej fotce na zakończenie obiecywałem sobie znacznie więcej.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski -Tiamat

 

RC A&M 320 IMST, ST10XME, Paramout ME

M1_micro.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Liczyłem na lepszy detal. Niestety. Ale już nie będę do tego wracał.

Kolor R to siarka, G to h-alfa, B to tlen.

Ta tęczowośc wyszła dlatego, że te trzy pierwiastki są w M1 ze sobą bardzo poplątane. Stąd nałożenie tych trzech barw na siebie dało taki rezultat. Zadnych dodatkowych tricków :)

Pozdrawiam

Michał

PS Z tymi dolarami i obowiązkową pracą dl MPC to oczywiscie żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.