Skocz do zawartości

TS 20x80 semi apo z filtrami z TS Service


Yossarian

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem na stronie sklepu TS Service bardzo ciekawą ofertę lornetki astronomicznej, miał może ktoś z was to cacko w ręce?

Parametry na papierze ma wręcz cudowne:

 

-20x80, triplet "semi apo" ;)

-odstęp żrenicy 17mm

-wbudowane (?) filtry mgławicowe.

-niecałe 2,5 kg

-cena 300 euro

 

Robią też wersję 25x100.

Napisałem już do TS z pytaniem jak i gdzie umieszczone są filtry UHC - gdyby były między okularem a pryzmatem miałoby to chyba sens a tak wynika z opisu. Obudowa wygląda jak z nowszej edycji Celestronów 20x80 czyli raczej bez rewelacji, waga i odstęp źrenicy wskazują że to ta sama lornetka tylko z innym szkłem z przodu. Ciekawe co napiszą. W kategorii lornetki w okolicach 1000 PLN wygląda dość zachęcająco, pytanie czy te wynaliazki i zabawy w eufemizmy typu "Semi apo" rzeczywiście przekładają się na efekt w aberracjach.

Edytowane przez Yossarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ostatnio zastanawiałem się nad tą właśnie lornetką (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4307_20-x-80-Porro-Fernglas---mit-einschwenkbaren-UHC-Nebelfiltern.html) lub jej siostrą bez filtrów UHC(http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1421_20-x-80-Porro-Gro-fernglas---Triplet-Semi-APO---mit-Stativadapte.html). Ktoś się orientuje w tych TS 20x80? Cena jest niezła więc domyślam się, że jakiś fajerwerków to nie ma co po niej oczekiwać, ale może jest akceptowalnym średniakiem. Czy ktoś w ogóle posiada jakąkolwiek lornetkę z filtrami UHC i może ocenić ich przydatność? Jak bardzo solidnego statywu wymaga takie 2,5kg bydle?

 

PS Posiadam SCT 6" oraz nikona VII 10x50 i chciałem kupić coś jednocześnie do szerokiego pola (jaśniejsze mgławice, gromady i galaktyczki) i jako traveler. Uświadomiłem sobie że po pierwsze mały refraktor jest ciężki jeżeli doliczyć do powiedzmy 2,5kg kątówkę, i okulary, a po drugie okulary szerokokątne kosztują fortunę i na samym zakupie refraktora zabawa się nie kończy. Chęć posadzenia takowego sprzętu na dobrym statywie foto działa na korzyść lornetki (krótsza i lżejsza mimo 2 "obiektywów"). Wprawdzie powiększenie niezmienne, ale do planet i księżyca mam sct, a i tak tego sprzętu podróżnego będę potrzebował głównie w wakacje na wyjazdach, na które nie będę mógł zabrać SCT.

 

Pozdrawiam

Bloody Adi

Edytowane przez Bloody Adi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podstawową wersję tej lornetki czyli nie semi apo i bez fitrów. Parę słów napisałem tu. Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, że dostrzegłem nią większość emek ( w lepszych warunkach pewnie byłyby wszystkie ). Jeżeli chodzi o aberacje, to zależy do czego się ją używa, bo wiadomo w dzień są widoczne, natomiast w deesach to może nie mieć takiego znaczenia. Pamiętam jak oddałem ją do kolimacji w Krakowie i Janusz.P chwalił ją, że w paru miejscach w porówaniu do podobnych lornetek plastik zastąpiono metalem. Dokładnie już niestety pamiętam gdzie.

 

Jeżeli ktoś by zakupił wersję z filtrami UHC to chętnie bym się przyłączył do obserwacji, bo chciałbym zobaczyć parę mgiełek przez te filtry.

 

Generalnie ja zapłaciłem za nią wtedy 500 zł z przesyłką. W porównaniu z możliwościami obserwacyjnymi to chyba niewiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o aberacje, to zależy do czego się ją używa, bo wiadomo w dzień są widoczne, natomiast w deesach to może nie mieć takiego znaczenia.

 

Jeżeli ktoś by zakupił wersję z filtrami UHC to chętnie bym się przyłączył do obserwacji, bo chciałbym zobaczyć parę mgiełek przez te filtry.

 

 

Sam bardzo się właśnie zastanawiam nad korzyściami z stosowania filtrów na lornetkach. Jedni twierdzą, że coś to daje, inni że efekt jest żaden lub znikomy. Spotkałem się też z opinią, że z braku laku można w lornetce stosować jeden filtr np UHC, założony na okular a resztę dokona nasz kochany mózg.

 

A co do aberracji (w domyśle chromatyczej), to jest to chyba jedna z najmniej, przyanajmniej według mnie, istotnych wad optycznych w obserwacjach lornetkowych. 99% obiektów lornetkowych nie pozwala na sobie zaobserwować żadnych efektów aberracji ch. Ważniejsza w optyce lornetkowej wg mnie w lornetce jest jej zdolność do korekcji astygmatyzmu która przekłada się bezpośrednio na sposób widzenia obiektów punktowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zakupiłem w TS wersję SemiAPO bez filtrów ok. rok temu. Pierwsze co "rzuciło mi się w oczy" to spora abberacja chromatyczna przy obserwacjach zarówno dziennych jak i (niestety) nocnych. W porównaniu z lornetką WO 7x50ED obraz wypada kiepsko, ale może to specyfika mojego egzemplarza - żółto-fioletowe obwódki wokół Księżyca, kłopoty z ustawieniem ostrości na jasnych gwiazdach. Wykonanie mechaniczne - typowa masówka "Made in China" (niedopasowania, luzy itp). Dziś, po rozmowie z serwisem Oberwerka zakupiłbym ich lornetke 20x80 Standard...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do aberracji (w domyśle chromatyczej), to jest to chyba jedna z najmniej, przyanajmniej według mnie, istotnych wad optycznych w obserwacjach lornetkowych. 99% obiektów lornetkowych nie pozwala na sobie zaobserwować żadnych efektów aberracji ch.

 

Tylko niestety w tym wąskim jednoprocentowym gronie jest Słońce, a niedostatecznie skorygowana aberracja chromatyczna może pozbawić nas np. widoku cienia i półcienia w obrębie jakiejś plamy.

Lorneta o powiększeniu 20x ma spory potencjał na Słoneczku i szkoda by było tego nie wykorzystywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dobrze mówisz.

Krótko i na temat:

TS 20x80 to byczek, OU 15x70 to cacko :)

 

Dla mnie OU wygrywa punktowością gwiazd (w centrum pola oczywiście), której bliżej jest refraktora niż lornetki (nie mówimy oczywiście o tych najjaśniejszych).

 

Recenzja jak zwykle solidna.:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Biorąc pod uwagę specyfikę obserwacji lornetkowych, czyli wyłapywanie obiektów w ich szerokim gwiazdowym kontekście, filtry zdawały się więcej zabierać niż dawać. Być może więcej zysku byłoby z nich pod bardziej zaświetlonym niebem, gdzie z sosu LP potrafią wydobyć naprawdę smakowite kąski - czego przykładem była Laguna. Oczywiście nie mam na myśli, że pod zaświetlonym niebem lorneta z filtrami pokaże więcej niż pod ciemnym niebem - po prostu kontrast między widokiem z filtrem/bez filtra może być bardziej odczuwalny na plus. (...)

Miałem okazję sprawdzić tę lornetkę pod dobrym, niezłym, jak i podłym, miejskim/podmieskim niebem. Mogę tylko potwierdzić przypuszczenia panasa. Filtry sprawdzają się na zaświetlonym niebie, ponieważ pozwalają zobaczyć to, co bez nich ciężko byłoby odszukać - zwiększony kontrast, jak zawsze w takich warunkach, ułatwia wyszukiwanie mgiełek. Wycinanie gwiazdek pod ciemnym niebem zdecydowanie odbierałem, jako mało przyjemne.

 

BTW - lornetka nie spakowała się i nie pojechała do domu, lecz została przeze mnie pracowicie przeniesiona w odległy kawałek pola obserwacyjnego, bo chciałem troszeczkę przez nią popatrzeć. Przepraszam! :) Nie miałem pojęcia, że ją testujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - lornetka nie spakowała się i nie pojechała do domu, lecz została przeze mnie pracowicie przeniesiona w odległy kawałek pola obserwacyjnego, bo chciałem troszeczkę przez nią popatrzeć. Przepraszam! :) Nie miałem pojęcia, że ją testujesz.

 

Zupełnie nie szkodzi - w zasadzie byłem już po testach nocnych, chciałem tylko zrobić wspomniany test apertury. Swoją drogą, musiałeś nieźle się zaszyć, bo bezskutecznie szukałem Cię tej nocy w sprawie pepinowego goliata - ale to już inna historia... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.