Skocz do zawartości

PLANECIARZ - moja nowa patrzajka


BODI

Rekomendowane odpowiedzi

PLANECIARZ - MOJA NOWA PATRZAJKA

 

Gdy ponad rok temu wymontowałem lustra z mojego BINACZA, aby je wymyć to już nigdy ich z powrotem nie zamontowałem, ponieważ postanowiłem zrobić nowe lustra o krótszej ogniskowej.

 

I tak się składa że od ponad roku nie mam czym obserwować, bo BINACZ rozkręcony, nowe lustra są wypolerowane i czekają na figuryzację a lustra wymontowane leżały sobie w pudełeczku i czekały aż coś się z nimi stanie. I tak w końcu się doczekały. Lustro główne sferyczne 206/1819 oraz eliptyczne o krótszej średnicy 28mm posłużyły do budowy PLANECIARZA. Od BINACZA pożyczyłem także wyciąg obrotowy.

 

Biorąc się za budowę chciałem zrobić telepa z pełnej rury, z baflami, z porządnym wyczernieniem, i przede wszystkim po jak najniższym koszcie czyli z materiałów które gdzieś tam w garażu się plątają. Jedynie co kupiłem to rurę kartonową szalunkową fi wewnętrzna 250mm, impregnat do drewna i farby olejne, co w sumie kosztowało mnie jakieś 120zł.

 

Do budowy montażu Dobsona wykorzystałem płytę OSB 18mm. Drugi raz już nie zrobię tego błędu! Płyta OSB jest pierońsko niewdzięcznym materiałem do obróbki <_<

Do odpowiedniego rozmieszczenia bafli posłużyłem się NEWTWINEM

 

008.jpg 003.jpg 005.jpg 007a.jpg

 

014.jpg 016.jpg lozyskowanie.jpg lozyskowanie2.jpg

 

Pierwsze światło Planeciarza nastąpiło podczas częściowego zaćmienia Słońca 4 stycznia 2011r.

Tubę z optyką poskręcałem na szybko i na prowizorycznym montażu TRACKING GOTO DOBSON PARALITYK podziwialiśmy obrazy przyćmionego Słońca.

 

012.jpg 013.jpg

 

Słońce jakie zobaczyliśmy przez Planeciarza powaliło moje oczekiwania. Obraz fenomenalny, plamki szczegółowe, granulacja jak grysik na talerzu....

 

Właśnie kończę składać Dobsona i czekam na ładna pogodę, bezchmurną pogodę <_<

 

cdn...

Finalne fotki lada dzień.

 

AstroPozdro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planeciarz jest już ukończony tylko oczywiście śnieg sypie.

Jak tylko pojawią się warunki do uczciwego obfocenia całości to coś tu jeszcze naskrobie.

Czekamy zatem na zdjęcia całości z dobsonem bardziej mobilnym od wersji tracking-goto-paralityk ;)

Mam nadzieję, że na którymś zlocie (może w Księżycowych Roztokach 2011?) będę mógł popatrzeć przez Planeciarza - połączenie światłosiły F/8,7 i dobrze rozmieszczonych bafli może faktycznie dać bardzo dobry efekt.

Gdybyś miał jakieś spostrzeżenia obserwacyjne, szczególnie takie odnoszące się do popularnych na rynku konstrukcji, koniecznie podziel się wrażeniami.

 

A tak poza tym a wręcz przede wszystkim, gratuluję ukończenia budowy :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo :dobrze:

Planeciarz świetnie się zapowiada

 

mam tylko kilka wątpliwości bo widzę, że konstrukcja celi LG jest podobna do moich wcześniejszych wersji, z którymi miałem sporo problemów

czy zwierciadło nie przesuwa się w celi? U mnie potrafiło się przesunąć o 2-3 mm przez co teleskop nie trzymał kolimacji, a nawet nie dało się go poprawnie skolimować. Śruby trzymające LG są giętkie więc lepiej gdyby były po 2 sztuki. Ja tak zrobiłem i teraz spokojnie trzyma kolimację nawet przy wielokrotnym transporcie po dziurawych drogach

punkty podparcia znajdują się bardzo blisko brzegu LG. Czy lustro jest na tyle grube, że nie będzie się uginać? Chyba lepiej przesunąć te punkty nieco bliżej środka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT'cie Śruby trzymające LG to są M6. Więc nie sądzę żeby one ugięły się aż 3mm a tym bardziej że w sklejkę(15mm) wpuszczone są nakrętki i śrubą na maksa skręcone. Tak że śruby są sztywne a lustro tylko dociśnięte z wyczuciem tymi takimi dociskami :rolleyes: powinno być ok. A co do punktów podparcia to hmm jeśli będzie taka potrzeba to się je przesunie.

Pierwsze próby i porównania będą jak będzie pogoda. Póki co robię prawe na filtr mylarowy :)

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też użyłem śrub M6

nie chodzi o to, że śruba odegnie się o 3 mm

wystarczy, że ugnie się o ułamek milimetra, a wtedy zwierciadło przesunie się w kierunku gdzie nie ma śruby czyli inaczej mówiąc w kierunku przeciwnym do jednej ze śrub

ja zastosowałem po dwie śruby oddalone od siebie o kilka centymetrów i problem całkowicie zniknął

Planeciarz ma mniejszą światłosiłę więc może to nie być aż tak bardzo widoczne jak w moim f/6,3

po prostu trochę z tym problemem walczyłem i jak zobaczyłem takie rozwiązanie to włączyły mi się lampki ostrzegawcze :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.