Skocz do zawartości

Miyauchi Bj100


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Po pół roku od nabycia teleskopu 18" i spędzenia z nim kilku zaledwie nocy obserwacyjnych postanowiłem wymienić ów sprzęt na coś innego, łatwiejszego w obsłudze, a jednocześnie potrafiącego sporo pokazać na nocnym niebie. Miałem już kilka teleskopów: Newtony od 6" do 18", refraktor ED80, MAKi 4" i 5". Wiem, czego się po nich spodziewać i wiem, że jeżeli teleskop - to tylko duży Newton. Uznałem, że skoro w chwili obecnej moja sytuacja rodzinno-mieszkaniowa nie sprzyja obserwacjom dużym teleskopem, duży teleskop musi poczekać na lepsze czasy. Postanowiłem zatem zostawić sobie zestaw okularów, które kompletowałem dłuższy czas i który uznaję za docelowy, a teleskop sprzedać.

 

Tylko co w zamian? Od razu przyszła mi na myśl duża lornetka. Miałem kiedyś chińskiej produkcji lornetkę TS 88mm z wymiennymi okularami mocowanymi pod kątem 90st. Bardzo przyjemny sprzęt, choć niezbyt dobrze współpracował ze statywem Goliat. Pomyślałem, że duża lorneta kątowa, koniecznie na dobrym, komfortowym montażu, dobrze sprosta moim potrzebom. Wraz z nastaniem nowego roku zacząłem śledzić rynek wtórny.

 

Okazja nadarzyła się na początku lutego. Pewien austriacki emeryt postanowił rozstać się ze swoją lornetką Miyauchi Bj100, by sfinansować zakup ponad dwukrotnie droższej Kowa Highlander Fluorit 32x82. Jednocześnie pewien miłośnik astronomii z Niemiec zainteresował się moim Columbusem 18", do którego posiadał już dedykowane obserwatorium obok swojego domku na wsi. Dobiliśmy targu i tak - okrężną nieco drogą - lorneta Miyauchi Bj100 (wraz z bardzo fajnymi akcesoriami, o których za chwilę)od pięciu dni jest moja :-) A mój zestaw obserwacyjny wygląda teraz tak:

IMG_3414.jpg

 

Ponieważ jeszcze nie było okazji do obserwacji nieba (ani dziennych), postanowiłem póki co pokazać Wam, jak ta unikalna, nie produkowana już od kilku lat lornetka, prezentuje się od strony mechanicznej.

 

Trochę suchej teorii. Lornetka posiada obiektywy o średnicy 100mm i ogniskowej 500mm. To model non-APO (sprzedawany w USA jako semi-apo). Wymienne okulary (niestety, tylko Miyauchi...) mocowane są pod kątem 45st. W zestawie otrzymałem 3 komplety okularów:
- standardowe, dające powiększenie 20x i pole widzenia 2.5 stopnia. Są w nich na stałe zamontowane filtry UHC :-)

IMG_3417.jpg
IMG_3418.jpg

 

- wide angle, dające powiększenie 26x przy takim samym polu widzenia, 2.5 stopnia

IMG_3416.jpg

 

- wide angle, dające powiększenie 37x i pole widzenia 1.8 stopnia

IMG_3419.jpg

 

Cóż można powiedzieć na temat jakości wykonania lornetki? Krótko - jestem zachwycony! Solidny, metalowy korpus. Płynna regulacja rozstawu źrenic, płynne ustawianie ostrości, nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy. Coś wspaniałego! Zdjęcia powiedzą więcej, niż słowa.
W dedykowanej walizce Peli:

IMG_3415.jpg
IMG_3421.jpg
IMG_3426.jpg
IMG_3422.jpg
IMG_3423.jpg

 

Mechanizm regulacji rozstawu źrenic od góry:
IMG_3424.jpg

 

... i od dołu. Ustawianie ostrości jest indywidualne i chodzi bosko! Z właściwym oporem, nic nie lata na boki, wszystko pięknie dopasowane.
IMG_3425.jpg

 

Okulary mocowane są "na wcisk". Trzeba je włożyć do tego jasnego pierścienia, w potem wcisnąć - wchodzą z lekkim oporem:
IMG_3446.jpg
IMG_3447.jpg
IMG_3448.jpg

 

Zatyczki ze sprężynkami wewnątrz:
IMG_3434.jpg

 

Wysunięte odrośniki:
IMG_3438.jpg

 

Obiektywy:
IMG_3436.jpg
IMG_3437.jpg
IMG_3439.jpg

 

W zestawie otrzymałem również filtry słoneczne (ND5+), z zamszową obwódką, dopasowane do wewnętrznej średnicy odrośników:
IMG_3440.jpg
IMG_3441.jpg
IMG_3442.jpg

 

Lornetka posiada montaż ISC, wykonany w Niemczech przez firmę Intercon-Spacetec. Montaż współpracuje ze statywem Manfrotto 475. Część montażu przymocowana na stałe do lornetki odpowiedzialna jest za ruch góra-dół:
IMG_3427.jpg
IMG_3429.jpg

 

Przyklejone kawałki materiału chronią korpus lornetki w skrajnych położeniach:
IMG_3428.jpg

 

Część odpowiedzialna za ruchy w azymucie jest na stałe powiązania ze statywem:
IMG_3430.jpg
IMG_3431.jpg

 

Nie wiem, jak oni to zrobili, jakich łożysk/smaru użyli, ale całość działa niesamowicie płynnie. Ruch w obydwu osiach z lekkim oporem, żadnych przeskoków. Coś pięknego!
Obserwacje od zenitu do horyzontu:
IMG_3432.jpg
IMG_3433.jpg

 

Lornetka waży nieco ponad 7kg i statyw Manfrotto świetnie sobie z tym ciężarem radzi:
IMG_3449.jpg

 

Na powyższym zdjęciu widać, że oryginalny srebrny uchwyt Miyauchi został zastąpiony przez czarny, a przy lewym obiektywie jest miejsce na Rigel Quick Finder, którego póki co nie instalowałem.

Całość bardzo podoba się mojej młodszej córci :-)
IMG_3443.jpg

 

A tutaj ja w pozycji roboczej do obserwacji Łańcucha Markariana :-)
IMG_3444.jpg

 

Lornetka prezentuje się wspaniale. Póki co pogoda jest paskudna i nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jej w czasie nocnych i dziennych obserwacji. Mam jednak nadzieję, że jeszcze tej wiosny będę mógł wrzucić jakąś relację z obserwacji.

 

Czystego nieba!

Paweł

 

IMG_3444.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus
Obrazki z zewnętrznego serwera blokuje mi antywirus :( Nic nie widać (na forum FA też).

 

Nie wiem, dlaczego?.. Od jakiegoś czasu korzystam z postimage.org i nigdy nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kompie w domu wszystko widać :)

 

Gratuluję decyzji. Pamiętaj, że relacje z obserwacji lornetkowych są trudniejsze do spisania. W polu widać najczęściej więcej niż jeden czy dwa obiekty i trudniej się skupić na konkretach. Ja jeszcze nie skleciłem żadnej sensownej (szczegółowej) relacji lornetkowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus
Jak prezentuje się A.C?

 

Czy źrenicę wyjściowe są pościnane?

 

Czy obiektywu są na tyle luźno zamontowane ,ze przesuwają się pod wpływem zmiany położenia lornetki ?

 

Y

 

Aberracja chromatyczna jest, i to wyraźna. Spojrzałem na oddalony o kilkadziesiąt metrów słup energetyczny (na jasnym tle nieba, z którego w Kielcach wciąż sypie śnieg...) i kolorki są, delikatne w środku pola. bardzo wyraźne na obrzeżach. Sprawdziłem przy 26x i 37x - widok podobny. W okularach 20x są zamontowane filtry UHC, więc nie sprawdzałem ich pod kątem aberracji.

Dla porównania zerknąłem na ten sam słup przez moją przeglądową lornetkę Zen-Ray HD 10x42 Summit i jestem bardzo miło zaskoczony. W centrum pola aberracji brak, dopiero od ok. 4/5 promienia do brzegu widoczna delikatnie. W zasadzie tak samo, jak w centrum pola w Miyauchi.

 

Pościnanych źrenic nie zauważyłem. Zmierzone średnice (przykładając papier milimetrowy) dobrze przekładają się na deklarowane powiększenia - 5mm (20X), 4mm (26X) i nieco poniżej 3mm (37X). W najbliższym czasie postaram się zrobić test latarkowy by sprawdzić, czy lornetka korzysta z pełnej apertury.

 

Odrośniki są zamontowane dość luźno, ale nie zsuwają się przy patrzeniu w zenit. Natomiast wysuwają się same, gdy skieruję obiektywy w dół. Nie martwi mnie to jednak, do oglądania mrówek wystarczą mi oczy, wspomożone lupą w razie potrzeby :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO I CO TERAZ POWIECIE LORNETKOWI SCEPTYCY ?

Ja natomiast z lekkim niedowierzaniem czytałem , że Goliat ustępuje miejsca temu statywowi . Na pozór (jakże omylnie) wydawać się mogło (bynajmniej mnie)

że to Goliat podoła wyzwaniu . Przecież ten statyw (po złożeniu) jest prawie mniejszy od dwurury i zapewne od niej lżejszy .

Taki zestaw to chyba Św. Graal "astronomii lornetkowej" (oczywiście to tylko moja opinia)

A powiedz Pawle , czy wybierasz się może na zlot w Bieszczady ?

Gratuluję nabycia sprzęciku .

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Tak, statyw jest lżejszy od lornetki i współpracuje z nią świetnie. Nie spotkałem się jeszcze z równie komfortowym montażem. Teraz tylko krzesełko wędkarskie i... ciemne niebo :astronomer2:

 

Chętnie wybrałbym się na któryś ze zlotów, nie byłem na żadnym od jesiennego zlotu w Jodłowie w 2003 roku... Ale niełatwo będzie, jestem żonaty, dzieciaty i pracuję w rozjazdach. Wiele rzeczy musi się "zgrać", żebym mógł wyrwać się na dłużej z domu.

Natomiast przy następnej wizycie na rodzinnym Podkarpaciu, na pewno wybiorę się z tym zestawem na Przełęcz Szklarską. Piotrek Guzik wie, o co chodzi, prawda? :szczerbaty:

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO I CO TERAZ POWIECIE LORNETKOWI SCEPTYCY ?

 

Powiem już nie mogę sie doczekać kiedy będziesz miał Paweł okazję wypróbować ten sprzęt pod nocnym niebem, liczę na obszerną relację. Jeśli będziesz miał możliwość skorzystania także z innych okularów mam pytanie jak trzyma kolimacja tej lornety oczywiście przy większych powiększeniach.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat statywu mogę się wypowiedzieć ponieważ mam podobny (do lornety 28x110).

Dobry sprzęt, sztywnością ustępuje jednak około 2-3 krotnie manfrotto 528 (na tym ostatnim wieszam spokojnie

12 kg setup + 10kg przeciwagi - na dużym giro do wizuala - to odpowiednik 1,5" mela czyli stalowego statywu np. do eq-5 :szczerbaty:

 

Niemniej - 475 to udany sprzęt, znakomicie wykonany statyw, polecany również do lornet "na wprost" z uwagi na wysoki wysięg.

475 bajowo współpracuje z widłowym montażem vixena do dużych lornetek - idealne wyważenie mobilności i sztywności do lornetek do około 5-7kg,

zestaw przebija jakością pracy dużego goliata z głowicą olejową video.

 

W przypadku lornet kątowych czy lunet pewnie udźwig statywu 475 - pewnie trochę więcej. Natomiast nie da się na tym powiesić już

czegoś przekraczającego 10kg, nawet dla minimalnej wysokości - próbowałem i są drgania już na małych powerach.

 

Gratuluję lornety! Z takiego sprzętu na pewno będziesz zadowolony, również pewnie będzie wielokrotnie częściej wykorzystywanym

setupem w porównaniu z 18" newtonem...;)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na temat statywu mogę się wypowiedzieć ponieważ mam podobny (do lornety 28x110).

Dobry sprzęt, sztywnością ustępuje jednak około 2-3 krotnie manfrotto 528 (na tym ostatnim wieszam spokojnie

12 kg setup + 10kg przeciwagi - na dużym giro do wizuala - to odpowiednik 1,5" mela czyli stalowego statywu np. do eq-5 :szczerbaty:

 

Niemniej - 475 to udany sprzęt, znakomicie wykonany statyw, polecany również do lornet "na wprost" z uwagi na wysoki wysięg.

475 bajowo współpracuje z widłowym montażem vixena do dużych lornetek - idealne wyważenie mobilności i sztywności do lornetek do około 5-7kg,

zestaw przebija jakością pracy dużego goliata z głowicą olejową video.

 

W przypadku lornet kątowych czy lunet pewnie udźwig statywu 475 - pewnie trochę więcej. Natomiast nie da się na tym powiesić już

czegoś przekraczającego 10kg, nawet dla minimalnej wysokości - próbowałem i są drgania już na małych powerach.

 

Gratuluję lornety! Z takiego sprzętu na pewno będziesz zadowolony, również pewnie będzie wielokrotnie częściej wykorzystywanym

setupem w porównaniu z 18" newtonem... ;)

Gratuluje zakupu i recenzji.Mogę podjechać do Zabrodów z AstroMatim i przywieść Sky Mastera 25x100.Ciekawe jaka jest przepaść.Krzychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.