Skocz do zawartości

Kawałek Łabędzia NGC6992 czyli Welon


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Ten pasek to sprawka photoshopa. Nawet nie wiem kiedy mi to skubany zrobił. Gdzieś na jakimś wczesnym etapie i pasek przeszedł niezauważony, bo zwykle operuję na zoomie a nie na pełnym widoku. Zobaczyłem go już po konwersji do jpga tuż przed umieszczeniem na forum. Bardzo mi zależało aby fotkę wrzucić dziś (przez najbliższe kilka dni będę miał mało czasu na hobby) więc już nie cofałem się w obróbce i nie robiłem śledztwa skąd się wziął. Większą część paska wyciąłem cropem.

Ot i cała historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka tego materiału w moim wykonaniu sprowadzała się do utrzymania balansu między mgławicą a gwiazdami. Po każdym podciągnięciu mgławicy musiałem użyć nieco "mrocznej strony" aby je przygasić. Bo inaczej mgławica tonęła w gwiazdach.

Zbocze histogramu ładnie opada i jest gładkie. Na mgławicy nie ma jeszcze szumów. Więc myślę że tak, jest pole do podciągnięcia.

W pewnym momencie, kiedy zaczęły się wyłaniać tu i tam takie słabe obłoczki wodorowo tlenowe (dalsze części kompleksu Veila) postanowiłem się zatrzymać żeby nie przeprocesować. Kierowcą F1 jeszcze nie jestem a wkroczyłem w rejony gdzie łatwo coś zepsuć nawet o tym nie wiedząc.

 

Specjalnie dałem linka do tiffa licząc po cichu na to że ktoś z dużym doświadczeniem poświęci chwilę aby "docisnąć" materiał do skraju możliwości, bo jestem przekonany że jest jeszcze sporo "najmroczniejszych z mrocznych" działań które można zastosować.

 

 

EDIT. Mój monitor w domu świeci jaśniej niż ten w pracy (przed którym teraz siedzę). Teraz jak patrzę na zdjęcie na forum to faktycznie nie widzę części rzeczy które widziałem wcześniej w domu przy obróbce. Może stąd wrażenie że jest mniej wyciągnięte?

Mam obiecane wypożyczenie od października na miesięczna próbę tabletu cintiq na matrycy IPS :)

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią wrzucę Ci linka do surówki wieczorem. Jestem ciekaw co Ci się uda zwojować. Można się dużo nauczyć gdy fachowiec obrabia materiał od początku.

W skali mikro ta mgławica rozbija się na całe mnóstwo takich różnokolorowych włókien, fantastycznie poskręcanych, z przerwami i dziurami między nimi. Algorytmy separujące (te dwa które mam) sobie z tym nie radziły i głupiały. Np po separowaniu "zasypywały" te naturalne przerwy między włóknami dodatkową treścią. Przyznaję że poszedłem przez chwilę tą drogą i poległem. Wycofałem się i robiłem w sposób klasyczny bez separowania mgławicy od gwiazd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dopiero mam chwilkę czasu więc na szybko machnąłem jeszcze jedną porcją krzywych. Dalsze wyciąganie niewiele wnosi poza "przepaleniem" części lewej mgławicy która już i tak jest mocno nasycona.

Nawet ciągnięcie do grubej przesady nie odsłania więcej wodoru. Tyle się złapało i prawdopodobniej faktycznie bez Ha nie da się sięgnąć głębiej.

W załączeniu pełny kadr (bez cropa) więc widać niedopasowanie flattenera. Są niewielkie chmurki na prawo/do góry i na lewo od mgławicy. Dorzucam zoom (1pix:1pix) fragmentu po stronie prawej mgławicy. Jest bardziej burzliwy niż strona lewa, urzekają mnie zwłaszcza niebieskie fizdrygałki i te najsłabsze ze słabych chmurki wodoru.

 

NGC6992_ieee_sigmaclip_v2_pss31 - Copy.jpg

NGC6992_ieee_sigmaclip_v2_pss31 - Copy (2).jpg

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten pasek doskonale widzę :) niestety . Na monitorze w domu, bo mam jaśniej ustawiony :flirt: . W pracy też go widzę ale ledwo ledwo, bo mam ciemniej. To nie jest chyba alignacja bo nie był to automat, wskazywałem ręcznie parkę gwiazd zaś różnice między klatkami były pixelowe.

Parę razy już mi photoshop zrobił taki myk. Naprawdę. Ale zwykle łapałem to od ręki. Tym razem zaspałem i tak już poszło w świat.

Mam myśl taką że za jakiś czas wrócę do tematu od nowa go szlifując. Teraz mam "na tapecie" konkursową m33, którą wypadałoby żebym skończył obrabiać na czas :Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO:

 

Paweł - ten materiał jest źle złożony i to nie jest wina PS widać tu że to nie kwestia jednej czy 2 klatek ale jest ich więcej !

Im bliżej tła tym bardziej widać różnicę, taki błąd wpływa na osłabienie sygnału.

 

NGC6992_ieee_sigmaclip.jpg

 

Zobacz tutaj:

http://astropolis.pl/topic/41774-the-eastern-veil/

To tylko 20 klatek po 10 min przez filtr LP z terenów podmiejskich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty zrobiłeś ten obrazek? Samym PSem czy jeszcze czymś innym?

Zastanawiają mnie dwie rzeczy. Po pierwsze masz pasek w innym miejscu niż ja (?). A po drugie zerknij jak ciągnąłem do niemożliwości surowy materiał. Widać dużo różności ale tego paska nie. Masz jakąś inną technikę wyciągania tła do takiego stopnia żeby to było widać bardziej?

 

screen_ 2013-10-0136.jpg

screen_ 2013-10-0137.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz pasek w innym miejscu niż ja (?). A po drugie zerknij jak ciągnąłem do niemożliwości surowy materiał. Widać dużo różności ale tego paska nie.

 

Z tym paskiem to faktycznie ciekawe - czy to co pokazałeś to jest z tego samego stacka którego załączyłeś (tego całkowicie surowego) ?

Samymi krzywymi się tego nie da zrobić, trzeba usunąć jasne partie i wyciągać tło !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik na 100% ten sam. Pobrałem go jeszcze raz przed chwilą z linku w poście i rozciągnąłem nawet jeszcze mocniej, aż do przepalenia mgławicy. Tło jest rozciągnięte na 1/2 histogramu. Albo nawet lepiej. Jak na dłoni widać winietę która chyba jest delikatniejsza niż pasek. Tak sobie myślę, że gdyby to był błąd stakowania to bruździłby chyba nie tylko w tle ale na wszystkim, wliczając mgławicę (pierwotnie niewiele jaśniejszą od tła) i gwiazdy?

U ciebie pasek leci po wszystkim, nie tylko po tle

W trakcie pierwotnej obróbki nie stosowałem żadnych czary-marów. Krzywe, poziomy, kolor. Nie usuwałem żadnych jasnych partii. Nawet nie odszumiałem. Na pewno było to mniej agresywne niż dzisiejsza próba.

No i jak to możliwe że wylazł w innym miejscu?

A może.... :uhm: Twój PS też wycina fikusy? :drinks:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.