Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca 18.10.2013


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem dokumentować to wydarzenie, bo fotografowanie moich ulubionych DSów przy takiej pełni jest niemożliwe.
1/ Godz 23.30

23h30m.jpg

2/ 23h52m początek zaćmienia

23h52m.jpg

 

3/ 00h50m ( 19.10.2013)

 

 

00h50m.jpg

 

Przy odrobinie dobrej woli można się dopatrzyć pociemnienia Tycho i okolic.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dokumentować to wydarzenie, bo fotografowanie moich ulubionych DSów przy takiej pełni jest niemożliwe.

...

 

oo widać, że z Ciebie nie planeciarz ;)

DeeSy robisz żylety, ale Księżyc tak jakoś miękko wyszedł,

spróbuj sfocić go w H-a, zdecydowanie lepiej wychodzi w kamerach astro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo widać, że z Ciebie nie planeciarz ;)

DeeSy robisz żylety, ale Księżyc tak jakoś miękko wyszedł,

spróbuj sfocić go w H-a, zdecydowanie lepiej wychodzi w kamerach astro

To jest Ha, pojedyncza klatka z 600 mm i STL 11000 :). No i crop.

Odpuszczam, nie ma różnicy na kolejnych klatkach :(

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uu to faktycznie, na taką pełnię potrzebna chyba folia Baadera :)

 

 

--------

a przy okazji ruszyły wreszcie strony nasa

więc jest dostępne trochę materiałów o zaćmieniu:

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/OH/OH2013.html#LE2013Oct18N

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/LEplot/LEplot2001/LE2013Oct18N.pdf

a właśnie minęło maksimum i ciężko doszukać się jakiegoś pociemnienia brzegu tarczy

 

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spozieram na Księżyc przez lornetkę od jakiegoś czasu i chyba już widzę malutkie pociemnienie na dole, chyba że sobie wmawiam. To zaćmienie półcieniowe, więc z założenia szału nie będzie, zwłaszcza że pociemnienie ma być w miejscu gdzie Księżyc ma największe albedo. Maksimum o 1:50, myślę, że warto rzucić okiem w tym czasie.

 

EDIT 01:20.

Pociemnienie jest całkiem wyraźne, promienie Tychona jakby nabrały kontrastu na ciemniejszym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę w obserwatorium w Niedźwiadach, gołym oczkiem niewiele widać, chociaż jak przymrużyć to pociemnienie dostrzegam, za to w małym szukaczu (12x80) po prostu widać połcień! W większym 25x150 jest gorzej światła za dużo. Kilka zaćmień półcieniowych już w życiu widziałem i to nie odbiega znacząco od innych. Focę Newtonem 400 f5 i nawet na podglądzie live view niczego nie trzeba się domyślać. Jak się obrobię to może jutro wrzucę kilka fotek. Pozdrowienia dla wszystkich obserwujących. Za chwilę max :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda u mnie również pozytywnie zaskoczyła. Prawdę mówiąc, warunki były dobre jak rzadko. Takiego Jowisza jeszcze nigdy nie widziałem. Przez cały czas trwania zaćmienia albo fotografowałem łysego, albo suszyłem teleskop. Walczę teraz z obróbką tego co udało mi się uzbierać.

 

Na razie załączam stacki z filmików zrobione AstroStakkertem. Średnio mi to wyszło, ale wyraźnie widać pociemnienie przemieszczające się po tarczy Księżyca.

 

przebieg_zacmienia.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, przez ten weekend sporo się nauczyłem o obróbce fotek Księżyca :) Na poniższym porównaniu całkiem dobrze widać jak się zmieniała jasność tarczy Księżyca w miarę przechodzenia przez półcień Ziemi. Pierwsza fotka to tuż po rozpoczęciu zjawiska, nic specjalnego się tam nie dzieje, 01:50 to było maksimum, co wyraźnie widać na trzeciej fotce.

 

Jeszcze mi zostały mozaiki do zrobienia.

 

2013-10-18_polcieniowe_zacmienie_ksiezyca.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.