Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe, że ponad miesiąc temu, jak otrzymałem moduł fokusera, podczas instalacji sterownika, musiałem wybrać właściwy sterownik z listy (nie pamiętam). Ale teraz podczas instalacji aktualnej wersji nie pokazuje się nic, nie pojawia się również to okienko wyboru, ani te okienka dialogowe sterownika.

W tej chwili nawet nie mam pewności jaka wersja sterownika jest zainstalowana. Jakaś jest bo ATM rozpoznaje fokuser.

Dodatkowe pytanie, czy mogę jakoś odinstalować starszą wersję sterownika? Może wtedy po zainstalowaniu wersji 2.1 wszystko się jakoś poukłada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz zrobić - wejść do panelu sterowania windowsa i wybrać okienko odinstalowania oprogramowania. Tam znajdziesz jeden albo oba moje focusery i możesz je tam odinstalować. Potem uruchom raz APT, wyłącz go, zainstaluj nowy sterownik i APT raczej go wtedy nie rozpozna automatycznie i będziesz musiał ponownie wybrać. Jeśli to nic nie da to zainstaluję wieczorem APT i sprawdzę jak to w nim wygląda.

Pamiętaj tylko, że do sterownika w wersji 2.1 potrzebujesz też mieć wgrane oprogramowanie do Arduino w wersji 2.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomału wszystko zaczyna się wyjaśniać. Okazuje się, że sposób obsługi APT jest dość pokrętny.

Klawisz Connect Focuser ma dwa znaczenia: podłącza focuser oraz z klawiszem Shift włącza okienko ASCOM do wyboru sterownika.

Nie robi tego klawisz Settings - tak przynajmniej byłoby logicznie.

Obecnie mam zainstalowaną wersję sterownika 2 i wszystko łącznie z silnikiem działa jak należy.

Jolo! Dzięki za Twój wysiłek w wyjaśnienie mojego problemu.

 

Docelowo chciałbym podnieść to do wersji 2.1, jednak Twój instalacji Arudino w PDF'ie nie bardzo do mnie przemawia.

Mógłbyś opisać to bardziej łopatologicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są b. dobre silniczki ja używam od dawna nie akurat w projekcie Jolo tylko USBFocus.

http://allegro.pl/silnik-krokowy-42byg228b-01-unipolarny-6-przewodow-i4416740644.html

 

 

Nie trzeba kupować aż tak drogo. Właśnie kupiłem taki za połowę ceny: http://allegro.pl/show_item.php?item=4411989037

Dodatkowa zaleta jest taka, że na ośce jest już małe kółko zębate. Dziś dokupiłem drugie i pasek zębaty. Spróbuję to złożyć w całość.

Silniczek z fokuserem działa super.

Spieszcie się, są jeszcze trzy sztuki

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh postaram się :)

  1. musisz pobrać i zainstalować darmowe Arduino IDE http://arduino.googlecode.com/files/arduino-1.0.5-r2-windows.exe
  2. następnie Arduino libs 2.1.zip rozpakowujesz do katalogu Moje dokumenty\Arduino\libraries
  3. podłączasz focuser do komputera (może być bez zasilania, wystarczy USB)
  4. potem Arduino sketch 2.1.zip rozpakowujesz gdziekolwiek i wchodzisz do środka i klikasz 2x na plik o nazwie focuser
  5. powinno się otworzyć Arduino IDE wraz z programem
  6. wybierasz menu Tools -> Board -> Arduino Nano w/atmega328
  7. wybierasz menu Tools -> Serial Port -> i wybierasz port na którym działa focuser
  8. klikasz pierwszą ikonkę z lewej (Verify)
  9. po chwili na dole powinien się pojawić komunikat że wszystko ok
  10. wybierasz drugą ikonkę z lewej (Upload)
  11. proces trwa jakieś 30-40 sekund i gotowe

Potem tylko podmiana sterownika ASCOM na 2.1 i wprowadzenie wszystkich ustawień na nowo. Trzymam kciuki :)

 

PS - fajny ten silniczek i fajna cena, już zostały 2 :)

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku wersja 2.1.1 wsadu Arduino z poprawionym błędem w obliczaniu wartości PWM w trybie AUTO. Sterownik ASCOM pozostaje bez zmian. Użytkownicy którzy nie będą używać wyjść PWM mogą spokojnie używać wersji 2.1 wsadu Arduino.

Arduino sketch 2.1.1.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh postaram się :)

  1. musisz pobrać i zainstalować darmowe Arduino IDE http://arduino.googlecode.com/files/arduino-1.0.5-r2-windows.exe
  2. następnie Arduino libs 2.1.zip rozpakowujesz do katalogu Moje dokumenty\Arduino\libraries
  3. podłączasz focuser do komputera (może być bez zasilania, wystarczy USB)
  4. potem Arduino sketch 2.1.zip rozpakowujesz gdziekolwiek i wchodzisz do środka i klikasz 2x na plik o nazwie focuser
  5. powinno się otworzyć Arduino IDE wraz z programem
  6. wybierasz menu Tools -> Board -> Arduino Nano w/atmega328
  7. wybierasz menu Tools -> Serial Port -> i wybierasz port na którym działa focuser
  8. klikasz pierwszą ikonkę z lewej (Verify)
  9. po chwili na dole powinien się pojawić komunikat że wszystko ok
  10. wybierasz drugą ikonkę z lewej (Upload)
  11. proces trwa jakieś 30-40 sekund i gotowe

Potem tylko podmiana sterownika ASCOM na 2.1 i wprowadzenie wszystkich ustawień na nowo. Trzymam kciuki :)

 

PS - fajny ten silniczek i fajna cena, już zostały 2 :)

Wykonałem wszystko jak opisałeś. W punkcie drugim musiałem stworzyć folder Arduino, bo takiego nie było w Moich dokumentach (nie wiem czy to prawidłowo). Jednym słowem wyglądało na to, że udało się zainstalować soft w wersji 2.1. Jednak w okienku sterownika nadal widzę 2.0, a fokuser nie działa. W APT wyświetla się komunikat: "cannot move focuser. wystąpił wyjątek", a fokuser odzywa się czterema sygnałami.

Zmęczony licznymi próbami dzisiaj najchętniej wróciłbym do poprzedniej działającej wersji... Ale może nie wszystko jeszcze stracone?

Jolo pomożesz?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz urządzenie z softem 2.1 i musisz w panelu sterowania odinstalowac jolofocuser 2.0 i zainstalować sterownik ASCOM jolofocuser 2.1 ktory znajdziesz np w pierwszym poscie tego watku.

 

Wystukane z Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w panelu sterowania widać tylko ten ostatnio instalowany.

Odinstalowałem, ATM nie wykrywa żadnego.

 

To dziwne. Najpierw odinstalowałem 2.0, a potem kilkakrotnie zainstalowałem 2.1, a w okienku dialogowym sterownika cały czas widać 2.0.

Może jednak ta instalacja wersji 2.1 Arduino nie powiodła się?

Czy w ten sam sposób mogę spróbować wrócić do wersji poprzedniej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiodla sie, dlatego urzadzenie nie chce juz gadac ze sterownikiem 2.0. Jutro sprawdze na kompie jak to jest z tymi sterownikami.

 

Wystukane z Tapatalka

 

PS - tak, zawsze mozesz wgrac wsad Arduino 2.0 z pierwszego postu.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalowanie i odinstalowywanie sterowników przebiega bez problemów :( Jeśli będziesz chciał jeszcze raz spróbować, to po odinstalowaniu z panelu sterowania focusera 2.0 sprawdź w folderze C:\Program Files (x86)\Common Files\ASCOM\Focuser czy nie został tam plik JoloFocuser.dll . Jeśli tak, to usuń go ręcznie i dopiero wtedy zainstaluj wersję 2.1.

 

Dla przypomnienia - w pierwszym poście jest wersja 2.1.1 wsadu Arduino z poprawionym błędem przy obliczaniu wartości PWM w trybie AUTO. Kto nie używa wyjść PWM może spokojnie pominąć tą poprawkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, jak będziesz zbierał następną listę chętnych, to ja się piszę.

Drugie pytanie, w jakiej odległości montujecie silniczek krokowy, chodzi mi o długość paska napędowego.

Jeżeli ktoś ma fotki, bardzo proszę o umieszczenie. Chcę zobaczyć jak całość wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalowanie i odinstalowywanie sterowników przebiega bez problemów :( Jeśli będziesz chciał jeszcze raz spróbować, to po odinstalowaniu z panelu sterowania focusera 2.0 sprawdź w folderze C:\Program Files (x86)\Common Files\ASCOM\Focuser czy nie został tam plik JoloFocuser.dll . Jeśli tak, to usuń go ręcznie i dopiero wtedy zainstaluj wersję 2.1.

 

Dla przypomnienia - w pierwszym poście jest wersja 2.1.1 wsadu Arduino z poprawionym błędem przy obliczaniu wartości PWM w trybie AUTO. Kto nie używa wyjść PWM może spokojnie pominąć tą poprawkę.

Zrobiłem tak jak poleciłeś i teraz nareszcie sukces. Wersja 2.1 u mnie działa! Dzięki Jolo!

Warto byłoby umieścić te wskazówki w pdf'ie, bo może u kogoś będą podobne problemy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W załączniku wersja 2.1.2 wsadu Arduino. Poprawiono błąd polegający na wieszaniu się kontrolera podczas pracy z okienkiem monitora przy pracy z nową wersją 2.1 sterownika ASCOM. Spore podziękowania dla kolegi grzesiek508 za pomoc w wykryciu i naprawieniu błędu :flirt:

Arduino sketch 2.1.2.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W związku z tym, że mam dwie lewe ręce w kwestiach mechanicznych, zacząłem poszukiwać jakiejś estetycznej obudowy do JoloFocusera. Nie znalazłem niczego czego nie trzeba byłoby ciąć bądź piłować, a to już nie wyglądałoby zbyt estetycznie. Znalazłem w sieci firmę Kradex, która mieści się w Warszawie i która jest w stanie zaproponować dowolną obudowę z dowolnie wyfrezowanymi otworami. Zaproponowana cena to 70-120 PLN netto za przygotowanie i zrobienie jednego pudełka. Za taką cenę na pewno nie zdecyduję się na zakup, ale pomyślałem, że może byłoby więcej chętnych a wtedy cena byłaby dużo przystępniejsza. Jeśli ktoś by wstępnie reflektował niech się wpisze. Zobaczymy ilu byłoby chętnych i wtedy byśmy poprosili o wycenę produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze sobie wycinam. Żeby było ładnie, to trzeba wyciąć trochę mniejszy otwór, a potem ręcznie pilnikiem i papierem ściernym się pobawić. Ale biorąc pod uwagę, że sprzęt ten pracuje, to mistrzowskiej estetyki chyba nie potrzebujemy. A płacenie kilkadziesiąt zł za obudowę mija się z celem moim zdaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.