Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

OK, wszystko jest jasne. Mnie akurat potrzeba sterowania dla trzech grzałek.

Pozostaje tylko pytanie jak to zaprogramować żeby to automatycznie reagowało na wskazania czujnika DHT22?

A nie jest już zaprogramowane? Z tego co pamiętam to w ustawieniach jest opcja auto... Chyba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zgłupiałem, bo zdjąłem izolację, a tam gdzie myślałem, że jest jeden przewód, są dwa. Sęk w tym, że w obydwu wiązkach, więc w sumie są 4 przewody, z tym że w jednym jest zielony i miedziany, w drugim czerwony i miedziany.

Czy muszę te w kolorze miedzi z obydwóch przewodów złapać razem i zlutować do DS1820, czy jeden wystarczy?

Nie wiem co Ty tam masz. Wg mnie jeden wystarczy. Lutujesz po jednym kabelku do każdej blaszki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zgłupiałem, bo zdjąłem izolację, a tam gdzie myślałem, że jest jeden przewód, są dwa. Sęk w tym, że w obydwu wiązkach, więc w sumie są 4 przewody, z tym że w jednym jest zielony i miedziany, w drugim czerwony i miedziany.

Czy muszę te w kolorze miedzi z obydwóch przewodów złapać razem i zlutować do DS1820, czy jeden wystarczy?

No to wygląda na to, że ten miedziany to ekran i te dwie wiązki są we wtyczce połączone razem. Tak więc, czy przylutujesz do jednego, czy drugiego, to wyjdzie na to samo, ale najlepiej przylutuj obydwa miedziane razem. Czyli 2 miedziane to jeden przewód, zielony to drugi, a czerwony to trzeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wszystko jest jasne. Mnie akurat potrzeba sterowania dla trzech grzałek.

Pozostaje tylko pytanie jak to zaprogramować żeby to automatycznie reagowało na wskazania czujnika DHT22?

Nic nie musisz programować składasz wszystko do kupy i tak jak napisał Elmarqo ustawiasz wyjścia na AUTO.

Edytowane przez grzesiek508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na dłuższym kabelku na razie czujnik temperatury ale na razie jest zwinięty i czujnik włożony jest pomiędzy rurę na dovetail, gdzie wydaje mi się że temperatura jest jak najbardziej prawdziwa z tą z otoczenia. Nie warto mocować blisko focusera bo może wydzielać jakąś niewielką ilość ciepła, która przekłamie parametry. Z czujnikiem wilgotności nie wiem czy nie przenieść go bliżej obiektywu :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest tylko poglądowy żeby pokazać jak mają być podpięte tranzystory i rezystory(w tym przypadku pod dwie grzałki). Jeśli mówisz o tych trzech elementach po prawej to są gniazda do podpięcia grzałek i zasilania do grzałek. Na rysunku masz narysowane jak to będzie wyglądało z trzema grzałkami.

attachicon.gifpost-1260-0-65239800-1405597332.jpg

 

 

Czy na tym schemacie wszystko jest ok z rezystorami? Na schemacie Jolo jest para 1 kOhm - 100 kOhm na pin rezystora. Na Twoim jest 1K Ohm - 1K Ohm. To nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tym schemacie wszystko jest ok z rezystorami? Na schemacie Jolo jest para 1 kOhm - 100 kOhm na pin rezystora. Na Twoim jest 1K Ohm - 1K Ohm. To nie za mało?

Masz racje mój błąd, naszybko przerabiałem ten obrazek. Ten rezystor podpiety do GND powinien mieć 100k.

Dzięki że zauważenie błęu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do umieszczenia czujnika, to powinien on mierzyć temperaturę tubusu, bo od niej zależą zmiany długości i co za tym idzie korekcja położenia focusera. Tylko jeśli są grzałki na obiektywie to trzeba dać czujnik z dala od nich. Chyba że ktoś chce poglądowo temperaturę mierzyć, to można dać czujnik gdzie indziej :) Z moich doświadczeń wynika, że czujnik umieszczony we wtyczce wpiętej do focusera umieszczonego w pobliżu teleskopu mierzy temperaturę na tyle dokładnie, że wystarcza do prawidłowych korekcji focusera, o ile tylko nie dmucha na niego np wentylator z kamerki. Nie trzeba go mocować do tubusu.

Z umieszczeniem czujnika wilgotności i grzaniem nie mam doświadczeń za bardzo... w newtonie nic nie ogrzewam i nie mam w zestawie DHT22 - może kiedyś :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korekcji focusera przy zmianach temperatury czujnik DS1820 wystarczy. DHT22 się przyda jak będziesz chciał sterować grzałkami automatycznie w zależności od wilgotności powietrza, albo mieć po prostu podgląd bieżącej temperatury, wilgotności i temperatury punktu rosy. To już musisz sam zdecydować, czy tego chcesz/potrzebujesz. Jakbym sprzedawał gotowe urządzenia to na pewno bym Ci powiedział że ma to wielki sens i musisz jeszcze ode mnie kupić wielokanałowy sterownik grzałek :D Ale ponieważ poruszamy się w obszarze wspólnego hobby, więc nie będę Ci pisał czego potrzebujesz :)

PS - do sterowania grzałek jeszcze będziesz musiał dorobić prosty układ z kilku elementów tak jak to opisał grzesiek508, albo wessel w swoim wątku: http://astropolis.pl/topic/45729-kontroler-grzalek-arduino-by-jolo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zrobilem na płytce stykowej prototyp wg projektu Łukasza, taki sam jak ma wessel i zauważyłem następujące zachowanie: przy zmianie siły grzania w sterowniku, napięcie wychodzące z Arduino zmienia się zgodnie z wyborem mocy; 50% daje 2.5V, 20% - 1V etc. Natomiast na wyjściach do grzałki, nie mam napięć pośrednich: przy 100% mocy mam 12V, przy 40% 11.74V, przy 10% - niewiele mniej. Dopiero przy 0% jest zmian na ~ 0V. Mam wrażenie, że to nie tak ma wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak miernik którego używasz mierzy napięcie, bo tam jest sterowanie PWM i tak naprawdę musiałbyś zmierzyć moc pobieraną przez całe urządzenie, co będzie trudne. Ale możesz wpiąć amperomierz w obwód zasilania całego urządzenia i mierzyć pobierany prąd przy podłączonej grzałce - to powinno dać w miarę miarodajne pomiary. Tylko że to pytanie dotyczy regulatora grzałek a nie focusera - prosiłbym o przeniesienie tych dwóch postów do wątku Maćka - http://astropolis.pl/topic/45729-kontroler-grzalek-arduino-by-jolo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.