Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro temat odżył to proszę o radę. Czy ten silnik będzie OK. Bo na takich sprawach totalnie się nie znam (jest na 5V)

http://botland.com.pl/silniki-krokowe/1475-silnik-krokowy-z-przekladnia-pg1521-0504b-5v-04a-02nm.html
Zależy mi na silniku z przekładnią :)

Jeżeli nie to proszę Was o wskazanie jakiegoś silnika typowego, który macie w swoich zestawach i zastosowanie którego nie pociąga za sobą zmian w sterowniku.

Dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Jolo Fokuser działa bardzo fajnie. Przekładnia zamontowana i pierwsze próby "w boju" wypadły doskonale.

Jednak postanowiłem dodać jeszcze funkcję sterowania grzałkami.

Zamiast czujnika temperatury DS1820 podłączyłem czujnik temperatury i wilgotności DHT22.

Teraz w okienku monitora mam również wskazania temperatury, wilgotności i temperaturę punktu rosy.

W opisie fokusera znalazłem, że wyjścia D6, D9 i D10 można wykorzystać do sterowania automatycznego w zależności od pomiaru wigotności czujnika DHT22. Nie wiem jak to ugryźć...

Czy mógłbym prosić o praktyczne rozwinięcie tego zagadnienia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Jolo Fokuser działa bardzo fajnie. Przekładnia zamontowana i pierwsze próby "w boju" wypadły doskonale.

Jednak postanowiłem dodać jeszcze funkcję sterowania grzałkami.

Zamiast czujnika temperatury DS1820 podłączyłem czujnik temperatury i wilgotności DHT22.

Teraz w okienku monitora mam również wskazania temperatury, wilgotności i temperaturę punktu rosy.

W opisie fokusera znalazłem, że wyjścia D6, D9 i D10 można wykorzystać do sterowania automatycznego w zależności od pomiaru wigotności czujnika DHT22. Nie wiem jak to ugryźć...

Czy mógłbym prosić o praktyczne rozwinięcie tego zagadnienia?

 

 

Jeśli interesuje cię schemat to ja mam sterowanie zrobione według tego schematu zamieszczonego na sąsiednim forum przez Łukasza.

post-19972-0-77054600-1408956764_thumb.jpg

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5003-kacik-aa-astro-arduino/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalnie zainteresowany budową kolejnego urządzenia, które będę musiał jako kolejne podłączyć do komputera.

Już w tej chwili do komputera podłączonych jest 6 kabli USB za pomocą wspólnego huba.

Wszystkie współpracują z moim setupem do astrofoto. Nie chciałbym już zwiększać ich liczby...

Dlatego, skoro Jolo Fokuser daje dodatkowe możliwości sterowania np. grzałkami, chciałbym skorzystać z tej możliwości.

Więc moje pytanie, jak to zrobić na bazie posiadanego już fokusera - pozostaje otwarte.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest tylko poglądowy żeby pokazać jak mają być podpięte tranzystory i rezystory(w tym przypadku pod dwie grzałki). Jeśli mówisz o tych trzech elementach po prawej to są gniazda do podpięcia grzałek i zasilania do grzałek. Na rysunku masz narysowane jak to będzie wyglądało z trzema grzałkami.

post-19972-0-56782400-1409000978_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że masz jednak kabel stereo (no bo słuchawek mono raczej się za często nie robi :) ). Wydaje Ci się tylko, że masz dwa kable, bo trzeci jest w formie ekranu - jest on owinięty naokoło dwóch klasycznych przewodów. Może to być taka jakby folia, albo pęk luźnych drucików. Zobacz na wtyczkę - jeśli ma 3 styki (jakby 3 segmenty), to masz prawidłowo kabel stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zgłupiałem, bo zdjąłem izolację, a tam gdzie myślałem, że jest jeden przewód, są dwa. Sęk w tym, że w obydwu wiązkach, więc w sumie są 4 przewody, z tym że w jednym jest zielony i miedziany, w drugim czerwony i miedziany.

Czy muszę te w kolorze miedzi z obydwóch przewodów złapać razem i zlutować do DS1820, czy jeden wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest tylko poglądowy żeby pokazać jak mają być podpięte tranzystory i rezystory(w tym przypadku pod dwie grzałki). Jeśli mówisz o tych trzech elementach po prawej to są gniazda do podpięcia grzałek i zasilania do grzałek. Na rysunku masz narysowane jak to będzie wyglądało z trzema grzałkami.

attachicon.gifpost-1260-0-65239800-1405597332.jpg

 

 

OK, wszystko jest jasne. Mnie akurat potrzeba sterowania dla trzech grzałek.

Pozostaje tylko pytanie jak to zaprogramować żeby to automatycznie reagowało na wskazania czujnika DHT22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.