Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o pomoc :)

Mam wtyczke RJ45 czy jak tam ona się nazywa, na dość długim kablu. Pytanie- jak poparowac w niej przewody? Tak sąsiadująco? Czyli szary do pomaranczowego, czarny do czerwonego, zielony do żółtego, a niebieski do brązowego?

I potem, którą parę, podłączyć do którego kabelka silnika krokowego?

Z góry dzięki za pomoc :)

uploadfromtaptalk1403162383086.jpg

 

uploadfromtaptalk1403162392903.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ma :) 1-2 do białego, 3-4 do żółtego, 5-6 do niebieskiego, 7-8 do czerwonego (http://www-app.etsit.upm.es/departamentos/teat/asignaturas/lab-ingel/mpap_hy_lab.pdf) Jak się będzie kręcił na odwrót to zmień biały z żółtym albo niebieski z czerwonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem tak jak napisał Łukasz, na próbę więc kabelki tylko poskręcane, i wszystko działało, ale... przy move in, oś silnika kręciła się w przeciwną stronę niż potrzeba. Więc zmieniłem kabelki zgodnie z radą, i wszystko śmiga jak trzeba :) :)

Tu już zlutowane i zaizolowane :)

Zatem jeszcze "tylko" wymyślić mocowanie do wyciągu, no i kupić jakąś obudowę (jak kupię huba usb to też chyba tam wsadze) i będzie śmigać :)

 

uploadfromtaptalk1403184169960.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kabelki też przelutowywałem bo cały czas (nie wiedzieć czemu

) wydawało mi się że będę miał silnik po prawej stronie i pozamieniałem kabelki po czym okazało się że jednak będę go mocował z lewej strony wyciągu i musiałem od nowa przelutowywać. Można było oczywiście zmienić konfigurację we sketchu ale wolałem zostawić tak jak Łukasz to zaprogramował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problemy z focuserem !!

 

Na początku działał bardzo dobrze. Działał w APT.

Wczoraj testowałem fokuser po zamontowaniu sulniczka i od tego momentu nastąpiły problemy.

 

Przy prubie połączenia się z fokuserem wyskakuje mi informacja :

 

error conecting to focuser

Odd behavior may result.

 

Gdy odpale APT łączy się z fokuserem, lecz przy próbie sterowania silnikiem pojawia się jakiś błąd.

 

Miał ktoś taki problem z fokuserem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt tak jeszcze nie miał (przynajmniej nie pisał o tym). Spróbuj najpierw podłączyć samą płytkę do kompa (bez zasilania, silnika ani czujnika temperatury). Jak się połączy i będą komendy przechodziły to podłączaj po kolei resztę. Sprawdź czy podczas wysyłania komend (np z APT) migają na płytce Arduino diody oznaczone TX i RX - jeśli nie, to wskazywać może na błąd w komunikacji - uszkodzenie układu FTDI albo mechaniczne uszkodzenie gniazda USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt tak jeszcze nie miał (przynajmniej nie pisał o tym). Spróbuj najpierw podłączyć samą płytkę do kompa (bez zasilania, silnika ani czujnika temperatury). Jak się połączy i będą komendy przechodziły to podłączaj po kolei resztę. Sprawdź czy podczas wysyłania komend (np z APT) migają na płytce Arduino diody oznaczone TX i RX - jeśli nie, to wskazywać może na błąd w komunikacji - uszkodzenie układu FTDI albo mechaniczne uszkodzenie gniazda USB.

 

 

Właśnie tak robiłem.

 

Diody nie świecą podczas komunikacji tylko przy podłonczeniu urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jesteś pewien że silnik jest sprawny ? Napisz jaki masz ten silnik. Może niech Łukasz się jeszcze wypowie. Jak coś to będziesz chyba musiał odesłać go do mnie na sprawdzenie.

Zostało mi parę części więc bez problemu zdiagnozuję co się stało i odeślę Ci sprawny. Układ był sprawdzany u mnie na moim silniku i wszystko śmigało jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować wgrać jeszcze raz wsad do Arduino ale jeżeli nie masz pomysłu jak rozwiązać problem to po prostu odeślij go do mnie ja go sprawdzę co się stało i znajdziemy przyczynę. Napisz na PW to wyślę Ci adres do mnie. Może poczekajmy jeszcze co Łukasz na tą sytuację czy ma jakiś pomysł na rozwiązanie problemu.

Jeżeli się nie mylę to focuser wydaje dźwięk u mnie po naciśnięciu Connect ale to w Maximie. Nie wiem jak to wygląda w APT.

Podaj symbol tego silnika albo wrzuć zdjęcie co to za model.

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować wgrać jeszcze raz wsad do Arduino ale jeżeli nie masz pomysłu jak rozwiązać problem to po prostu odeślij go do mnie ja go sprawdzę co się stało i znajdziemy przyczynę. Napisz na PW to wyślę Ci adres do mnie. (...)

Uh, już podałem Darkowi mój adres z rozpędu :)

Silnik krokowy podpięty bezpośrednio do 12V nie będzie się kręcił. Jak układ dojdzie to sprawdzę, z tego co Darek tu pisze wynikać może że padło Arduino, bo ani nie ma komunikacji z kompem, ani nie obraca silnikiem przy sterowaniu ręcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fachowiec od wykończenia focusera. Z jednym mi się udało, wystarczy nie zabezpieczyć przed odwrotnym zasilaniem i podobnie jak u Ciebie też mi się nie zgłaszał... Mam już dwa sprawne ale trochę pracy było z przelutowywaniem elementów i nowa płytka Arduino.

No ale przyczyny mogą być różne.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, że tak późno się odzywam ale po prostu cierpię ostatnio na chroniczny brak czasu. W każdym razie chciałem poinformować, że moja płytka działa - przynajmniej jeśli chodzi o elektronikę - silnik kręci się tak jak powinien, programy go widzą. mechanicznie czeka mnie jeszcze instalacja do wyciągu ale niestety to musi poczekać aż wrócę z wakacji.

Jeszcze raz pięknie dziękuję za urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.