Skocz do zawartości

M16 - GRRAARRGGH!


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

A serio, to jak na warunki miejskie wyszło fajnie... jest tam sporo więcej wodoru ale to nie na miastowe LP.

 

Witam po przerwie ;)

 

Jeżeli chodzi i wodór to się zgadza - przy 6 klatkach mocno szumi i nie byłem pewien co jest winietą co gradientem z co wodorem więc sztucznym flatem go usunąłem - ale z tym obiektem jeszcze nie skończyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "dorobiony" orzełek i łabądek (co by inwentarz się zgadzał) lądują:

 

M16Small_LP.jpgOmegaSmall_LP.jpg

 

Panowie czy filtr Astrodon Ha 3nm zwiększa kontrast w porównaniu z 7 nm (w rozumieniu LP, Księżyc) proporcjonalnie do jego ceny (~5x) ?

 

Widziałem gdzieś jakieś porównania i . . . nie urywa ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów, że to z Krk :whaaaaa:

Jak z Krakowa to bardzo zacnie wyszlo, ja LP od Krk jeszcze w miechowie mam na 30 st conajmniej w kierunku S.

 

Jak nie z Krakowa jak z Krakowa ! - taki mam widok na południowy wschód:

 

stitch.jpg

 

M16 i M17 wychodzą jeszczę ponad blok - ciekawe czy uda się złapać M8 i M20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, bardzo fajne. Do trzech razy sztuka jak widać :D

3 nm zwiększa kontrast w stusunku do 8 nm , ale jednocześnie zmniejsza ogólny poziom sygnału.

 

trans_halpha_7nm_gross.gifAstrodonnmHaYellow.jpg

 

Co rozumiesz przez "zmniejsza ogólny poziom sygnału" ? transmittance dla Astrodona wygląda lepiej ?

 

http://stargazerslounge.com/topic/189058-moonlight-and-a-7nm-ha-vs-3nm-ha-filter-comparison/

http://stargazerslounge.com/topic/187535-comparison-between-7nm-ha-filter-and-3nm-ha-filter/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im "węższy" filtr tym do kamery dociera mniej fotonów z tego samego obiektu. Emisja w pasmach bocznych jest obcięta.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im "węższy" filtr tym do kamery dociera mniej fotonów z tego samego obiektu. Emisja w pasmach bocznych jest obcięta.

 

A ja myślałem że szerokość sprzedawanych filtrów ma jedynie związek z kosztem ich wykonania i że mgławice są dość monotematyczne w tym kontekście. Jaką skale mają te pasma poboczne i czy należy się nimi przejmować w kontekście zaprezentowanego LP lub księżyca ? Rozumiem też że jeżeli warunki pozwalają to należało by używać dla wodoru alfa filtra 32 nm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak jak piszesz. Pasmo wodoru to jest JEDEN prążek widma, ale jak każdy element pobudzony do drgań atom wodoru talże emituje częstotliwości harmoniczne i pasma boczne, ale z mniejszą " mocą". Dlatego im węższy filtr, tym większy kontrast, ale też mniejszy sygnał, bo wąski filtr wycina te boki i ich nie " sumuje" z sygnałem uźytecznym. Czy należy się tym przejmować?

Szeroki filtr zbiera więcej śmieci z LP i wszystkiego co świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest chyba jeden obiekt gdzie siarki jest do bólu...

Masz coś źle złożone kolorki - niebieski rozjechał się. Obejrzyj gwiazdki, praktycznie w całym polu, najbardziej w prawo od mgławicy... Zakładam że alignacji nie robiłeś w Pixie tylko w Maximie? :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba jeden obiekt gdzie siarki jest do bólu...

Masz coś źle złożone kolorki - niebieski rozjechał się. Obejrzyj gwiazdki, praktycznie w całym polu, najbardziej w prawo od mgławicy... Zakładam że alignacji nie robiłeś w Pixie tylko w Maximie? :D

 

Jeżeli masz na myśli ten obiekt to pewnie masz racje - problem pojawia się kiedy ta siarka nie chce wyjść poza poziom tła - trzeba będzie odpuścić focenie z mojej balkonówki albo nabyć węższy filtr - z całej siarki jaką zebrałem wybrałem 1/3 najlepszych klatek na których coś poza ścisłym centrum się wyłoniło, ledwo to starczyło do minimalnego złamania zielonego.

 

Co masz na myśli pisząc "rozjechał się" - kształt, kolor aureolki ?

 

Jak znajdujesz zdjęcie poza gwiazdkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza gwiazdkami jest ok.

Gwiazdki - rozjechana alignacja koloru- masz gwiazdkę a obok niej drugą niebieską. Niestety nie mam tu narzędzi żeby to pokazać..

A ten obiekt to o ile pamiętam Sh2-101 Tulipan- tam jest siarki bardzo dużo. :D, dużo wiecej niż tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.