Skocz do zawartości

Co z tym filtrem?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno wykonałem pierwszą serię zdjęć przez filtr SII i dzieje się coś dziwnego. Tak wygląda flat:

flat SII.jpg

Na klatkach jest dokładnie tak samo:

klatka SII.jpg

Czy ktoś ma pomysł, skąd bierze się takie wyraźnie odcięte winietowanie? Niestety ten flat nie jest w stanie pozbyć się całkowicie tego efektu ze zdjęcia i zostaje nieładny ślad. Na filtrze Ha jest podobny efekt, choć mniej widoczny i prawdopodobnie dzięki temu, że sygnał w Ha jest silniejszy, to nie widać tego po zestackowaniu z flatami. Na filtrze OIII i LRGB jest normalnie, brak kolistego odcięcia. Nie mam pojęcia co to może być, na pewno nie jest to zaparowanie. Matryca w Atiku 383 lubi płatać figle z filtrami wąskopasmowymi, ale nie tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie co się dzieje? Dodam, że nie jest to na pewno kwestia za małego przelotu, ani za małego filtra.

Naszła mnie myśl, że może to być kwestia niewyczernionej podstawki do wyciągu, która jest na razie cała srebrna. Widać ją od środka tuby na przestrzeni od tulei wyciągu do krawędzi otworu w tubie. Mógłby się robić na tym jakiś odblask, ale nie wydaje mi się, że powinien mieć tak wyraźną krawędź. No a do tego czemu miało by to być widoczne tylko w Ha i SII?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego w jednym czy dwóch filtrach OmegaOptical z ebaya. W ich przypadku była to wada samych warstw (bo to filtry nadmiarowe, odrzuty). Zobacz czy kamera z samym filtrem da taką winietę. Jeżeli nie to może to być coś w torze optycznym. Druga opcja to powracający odblask na powierzchnię filtra (wtedy jak dasz jakiś inny filtr (najlepiej barwny a nie odblaskowy interferencyjny) przed nim to flat powinien się zmienić, wyczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Właśnie sprawdziłem jak to wygląda bez teleskopu (kamera + koło + OAG + MPCC) i okazuje się, że w takich warunkach flat jest poprawny na każdym filtrze. Czy to dowodzi, że wina leży po stronie tuby?

Używam filtrów Baadera, które raczej nie powinny być wadliwe (ale kto ich tam wie).

Jutro oddam do wyczernienia podstawkę wyciągu, którą podejrzewam o powodowanie odblasku, ale jak nic się nie poprawi, to już nie wiem, co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba może być wyczernione na światła padającego od przodu, ale niekoniecznie od strony wyciągu. Odblaskowe filtry interferencyjne mają to do siebie że odbijają gdzieś światło - może ono paść na część wyciągu, czy tuby i odbić się na filtr pod innym kątem powodując takie halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdiagnozowałem przyczynę problemu. Problem pojawia się na korektorze komy MPCC. Gdy go wyjąłem i włożyłem kamerę z kołem filtrowym bezpośrednio do wyciągu problem zniknął zupełnie. Wyczyściłem więc korektor, ale to nic nie zmieniło. Wygląda na to, że MPCC ma za kiepskie powłoki antyrefleksyjne :( Nie mogę tylko zrozumieć, czemu ten problem występuje jedynie u mnie. Przecież MPCC to najpopularniejszy korektor komy, a filtry Baadera to też standard. Niemożliwe, żeby nikt na forum nie używał takiej kombinacji.

Niestety to halo jest na tyle silne, że nie da się go skutecznie usunąć ani flatem zwykłym, ani sztucznym. W Ha jeszcze to ujdzie, ale SII jest totalnie bezużyteczne :( Nie mam też możliwości dać przed filtrem SII np R, żeby wygasić odblask, jak pisałeś, bo są to filtry bez oprawek.

Może rozwiązaniem problemu będzie zmiana korektora na nowszą wersję Mark III? Czy ma ona lepsze powłoki?

Kurde, żeby taki szajs sprzedawać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być nie tyle odblask od szkła co od obudowy :) U ciebie widocznie jest taki układ że całość odbija się z powrotem. Możesz pokombinować nieco z odległością do korektora, spróbować wrzucić gdzieś filtr (np 2" jak te w kole są duże), zobaczyć czy odblask zniknie jak zrobisz jakąś małą przesłonę na wyjściu korektora lub przed kołem (np testowo z papieru), czy w miarę możliwości odwracając filtry na drugą stronę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości kolegi Piotrek_w otrzymałem do testów najnowszy korektor MPCC Mark III, za co jestem mu bardzo wdzięczny :) Już na pierwszy rzut oka widać, że ten korektor ma znacznie lepsze powłoki antyrefleksyjne. Są one w odcieniu zielono - niebieskim, a nie czerwonawe, jak w starym MPCC i odbicia są wielokrotnie mniej intensywne. Po założeniu nowego korektora do teleskopu okazało się, że faktycznie problem zniknął :) Flaty stały się nagle całkiem normalne. Jeśli się uprzeć, to da się zauważyć jeszcze minimalny odblask, ale jest to na tyle mało intensywne, że na pewno nie będzie przeszkadzać. Tak więc jestem skazany na zakup nowego korektora :) Przekonałem się też na własnej skórze, że jednak stara i nowa wersja MPCC jest nieco różna i warto mieć tą nowszą. Oprócz znacznie lepszych powłok nowy MPCC (o czym wiedziałem wcześniej) ma też większy przelot - nie tylko dla gwintu T2, ale też M48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety mój początkowy entuzjazm szybko został ostudzony :( Zakupiłem własny korektor Mark III, zleciłem wykonanie odpowiedniej złączki i po założeniu wyszło, że problem jest nadal aktualny :( Mam wrażenie, że odblask jest teraz przynajmniej ciut mniejszy, ale nadal bardzo wyraźny i nieakceptowalny. Dlaczego z pożyczonym korektorem nie było odblasków? Są dwie możliwości. Albo mój korektor jest jakiś felerny (w co nie wierzę, bo taką różnice na pewno bym zauważył, a leżały one koło siebie i były identyczne), albo zasługę miał tu sposób zamontowania. Pożyczonego korektora nie mogłem zamontować prawidłowo ze względu na zbyt "gruby" gwint T2 i nakręciłem go tylko na jakieś 2 zwoje gwintu, co dało w efekcie większą odległość korektora od matrycy o jakieś 3 mm. Po zakupie nowego dorobiłem złączkę, żeby montować go już w nominalnej odległości i tak też testowałem. Czyli przy teście, gdy odblask nie wystąpił korektor był o ok 3 mm dalej.

Jeśli to jest rozwiązanie problemu, to raczej nie mogę sobie na to pozwolić, bo ta za duża odległość będzie powodować złą korekcję komy. Przeprowadziłem inny test: korektor był w nominalnej odległości od matrycy, ale odsunąłem od niej filtr o jakieś 7 mm (zamieniłem koło filtrowe z przedłużką miejscami). Niestety test nie dał pozytywnego rezultatu - odblask był dalej widoczny. Tak wiec wynika z tego, że wzajemna odległość matrycy i filtra nic nie zmienia, a jedynie odległość korektora od matrycy (i filtru) ma na to wpływ. Wydaje mi się to trochę dziwne. Nie mam 100% pewności i muszę te testy powtórzyć, ale nie mam na to niestety czasu :( Muszę spróbować jeszcze zamontowac filtry w odwrotną stronę, choć nie wydaje mi się, żeby mogło to rozwiązać problem - odnośnie tej orientacji filtrów długo dyskutowaliśmy na forum i wspólnie ustaliliśmy tą właściwą, a wiec jestem jej pewny. No ale nie zaszkodzi sprawdzić.

 

Może jeszcze ktoś ma jakieś pomysły bądź sugestie?\

 

Powrócę raz jeszcze do kwestii, która nurtuje mnie najbardziej. Jak to jest możliwe, że nikt inny nie miał takiego problemu? Przecież filtrów Baadera używa praktycznie każdy z nas, a MPCC jest w posiadaniu większości użytkowników newtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.