Skocz do zawartości

[DIY] Refraktor 67/300 f4.5 z dwóch radzieckich obiektywów fotograficznych


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam w domu stary obiektyw helios i nie moge go podlaczyc do canona 50d.

Pszeca redukcje M42 - Canon EOS to bardzo popularny produkt. W takiej konfiguracji nie ma tez problemu z ostrzeniem na nieskonczonosc.

http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

http://www.bobatkins.com/photography/eosfaq/manual_focus_EOS.html

 

Uwaga! Redukcje z blokada bolca przeslony moga nie ostrzyc na nieskonczonosc!

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter EOS <> M42. Są dostępne z potwierdzeniem ostrości lub bez.

Wcześniej używałem tego adaptera do EOS`a 350D i 550D. Ostatnio podpinałem pod EOS 1DS (czyli pełna klatka) i też działa.

Dostępne praktycznie wszędzie. Warto jednak zakupić w pobliskim sklepie foto żeby sprawdzić czy adapter jest dobrze dopasowany i czy elektronika działa jak należy (ostrość).

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak koledzy piszą. Redukcja M42- Eos. To potwierdzenie ostrości to jakiś chip, który włącza chyba te mikroLEDy w wizjerze. Z tego co się orientuje, to nie jest to wymagane, bo heliosem f/2 dobrze się ostrzy manualnie - wszystko fajnie na matówce widać. Sam tak robię, ale w połączeniu z Pentaxem.

Polecał przejściówkę bez blokady bolca, a bolec zablokować w samym obiektywie. Zrobiłem tak koledze do jego eosa i działa fajnie. Sam mam 3 przejściówki do Pentaxa i faktycznie ta z blokadą bolca ma problemy z nieskończonością - obiektywu nie da się wkręcić do końca i nie ostrzy. Z eosem nie powinno być niby tego problemu, bo EOS ma mniejszą odległość roboczą (bagnetu od matrycy) od M42, wiec grubość przejściówki nie powinna być przeszkodą ;)

 

Pozdrawiam.

 

A taki znaczek muszę gdzieś skołować ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecał przejściówkę bez blokady bolca, a bolec zablokować w samym obiektywie. Zrobiłem tak koledze do jego eosa i działa fajnie. Sam mam 3 przejściówki do Pentaxa i faktycznie ta z blokadą bolca ma problemy z nieskończonością - obiektywu nie da się wkręcić do końca i nie ostrzy. Z eosem nie powinno być niby tego problemu, bo EOS ma mniejszą odległość roboczą (bagnetu od matrycy) od M42, wiec grubość przejściówki nie powinna być przeszkodą ;)

Niestety pomimo nizszej odleglosci rejestrowej w Canonie, redukcje z blokada bolca przeslony rowniez moga sprawiac problem. Nie jest to tez kwestia grubosci - pomimo kolnierza cienszego od roznicy odleglosci rejestrowych, redukcja z blokada moze nie ostrzyc na nieskonczonosc.

 

Stwarza to pewien problem, bo o ile niemieckie konstrukcje na ogol maja przelacznik Auto/Manual, to czesc rosyjskich (np Heliosy) przymyka przeslone dopiero po nacisnieciu bolca.

 

Warto tez przetestowac na gwiazdach (przy maksymalnie otwartej przeslonie, kwestia glebi ostrosci), czy plaszyzna ostrosci nie jest "przekoszona" wzgledem kliszy, yyy matrycy.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up też o tym mówię i również polecam tą bez bolca ;) kolega używał przejściówki bez blokady, a obiektyw osobiście przerabiałem wyciągając bolec i blokując przysłonę wewnątrz mechanizmu.

Swoją drogą, to Heliosa 44m i podobne da się przerobic żeby ostrzyly nawet z nikonami. Moza przesunąć cały zespół soczewek względem obudowy i ustawić tak, żeby nieskończoność złapał przy ustawieniu pierścienia na np 5metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.