Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - pomoc w zakupie


Marciniasz

Rekomendowane odpowiedzi

Tańsza alternatywa dla Meade to na przykład ten okular: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=3144&lunety=Okular_27_mm_BST_FLAT_1,25%27%27

 

Hyperiona nie polecam, bo - jak dla mnie - ma trochę za dużo szkła w środku (8 elementów). Pod tym względem lepiej wypada BST, chociaż... coś za coś, bo jego pole widzenia jest niestety wyraźnie mniejsze. :)

 

Idealnie byłoby spojrzeć przez oba szkiełka przed zakupem, albo polować na używkę Plossla Meade. Zdaje się, że na Astromaniaku jeden z kolegów sprzedaje taki okular w dobrej cenie. Warto zapytać o szczegóły!

 

Sporadyczny brak polskich znaków - piszę z Tapatalka.

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ta złączka kitowa w maku jest inna od tych z linku? to jedno odbicie lustrzane . Mam refraktor, a nie maka , żeby mieć obraz poprawny góra-dół , prawo -lewo musiał bym mieć pryzmat amiciego , lub coś w tym stylu . Nie jestem pewny , ale u ciebie może być tak samo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marciniasz, z kątówek, które podałeś w linkach, prawdopodobnie żadna nie odwraca w pełni obrazu. Co do drugiej jestem 100% pewien. Pamiętaj, w opisie MUSI być wzmianka o pryzmacie odwracającym. To na co trafiłeś, to kątówki tzw. diagonalne, stosowane do astro. Mogą być zarówno pryzmatyczne, jak i lustrzane (ta druga z linku, wzmianka o dielektrycznym lustrze w nazwie).

Te, których szukasz najczęściej są robione jako 45-stopniowe, ale bywają też modele 90-stopniowe (sam mam taką), z zewnątrz trudne do odróżnienia od diagonalnych. Oparte są na pryzmacie dachowym Schmidta. Bóg wie dlaczego w opisach na stronach dystrybutorów bardzo często używana jest nazwa "pryzmat Amiciego".

Tak wiec szukaj w katalogach sklepów tylko takich kątówek, które jednoznacznie są wskazane są jako odwracające obraz -w nazwie lub opisie. Te 45-stopniowe rozpoznasz już po samym zdjęciu. Ale wybierz taką, jak Ci pasuje, nie ma co się ograniczać. 90st. (mowa o odwracajacej oczywiscie) sprawdzi się i w astro, i w obserwacji naziemnej, 45st. do krajobrazów, do astro mniej.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.