Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Głowica Meade LXD650 GOTO

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

DexterX

DexterX

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 175 postów

Sprzedam głowicę paralaktyczną MEADE LXD 650 przerobioną przeze mnie na GOTO. 

Głowicę kupiłem na forum bez oryginalnego kontrolera i silników. Całość elektroniki i mechaniki udało się upchnąć pod oryginalną obudowę.

Nowy kontroler to AstroEQ a silniki krokowe to NEMA11 "11HS20-0674S-PG5" z przekładnią planetarną. Wg. programu konfiguracyjnego AstroEqUploader rozdzielczość tego układu to 0,109 ArcSec/step. Prędkość GOTO ustawiłem chyba na 400x. Możliwe, że da się więcej, ale silniki mogą zacząć gubić kroki

Montaż można kontrolować laptopem z USB poprzez EQASCOM.

Niestety w zestawie nie ma statywu ani lunetki biegunowej. Po delikatnych przeróbkach powinien pasować do tej głowicy statyw od NEQ6.

Montaż przygotowałem go z myślą o założeniu go na PIER w ogrodzie, ale po wstępnych testach okazało się, że głowica mimo dużych kół zębatych wcale nie ma dobrej dokładności prowadzenia. Błąd przy guidingu wychodził około +- 8 ArcSec. Czasami udawało się go zmniejszyć i uzyskać nieporuszone klatki na refraktorze o ogniskowej 500 mm, ale za każdym razem była to ciężka walka z regulacją luzu na ślimacznicach.

Poddałem się i sprzedaję głowicę ... Do astrofototografii DS raczej się nie nadaje, a jeśli już to może sprawiać przy każdej sesji dużo problemów. 

Do avikowania planet i Księżyca głowica powinna się nadawać bardzo dobrze. Powinna też sprawdzić się w obserwacjach wizualnych przy użyciu ciężkiej i dużej tuby.

Ogólnie - jest to ciężki montaż o wielkości podobnej do NEQ6. 

Waga samej głowicy to 12.2 kg, w zestawie jest też 5kg przeciwwaga. Do zestawu dokładam też kabelek USB do połączenia z komputerem i przewód do zasilania montażu z gniazda zapalniczki.

Ze względu na to, że trzeba dorobić sobie do niego adapter do statywu i możliwe, że co pewien czas będzie wymagał drobnych regulacji polecam raczej ludziom z pewną wiedzą w zakresie elektroniki i mechaniki.

Cena 1250 PLN + ew. wysyłka pocztą jako paczka24 -20 PLN.

Załączone miniatury

• LXD1.jpg
  • LXD2.jpg
  • LXD3.jpg
  • LXD4.jpg
  • LXD5.jpg
  • LXD6.jpg
  • LXD7.jpg
  • LXD8.jpg
  • LXD9.jpg

Użytkownik DexterX edytował ten post 12 marzec 2017 - 14:32

+1