Skocz do zawartości

damian_n

Społeczność Astropolis
  • Postów

    125
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi na komentarze opublikowane przez damian_n

  1. Mam łamiącą wiadomość, która zainteresuje wszystkich (zapewne nikogo :) - w bazie danych Astropolis (kiedyś Astro-Forum, a jeszcze wcześniej A4U) pierwszym postem (id #2, bo #1 to pewnie jakieś testowe "coś") jest... ten niezwykle interesujący wątek (powstał 20 lat temu - maj 2003): 

     

    1. damian_n

      damian_n

      No właśnie, ciekawe czy coś z tego powstało. Pierwszy wątek i jaki ambitny👍. 20 lat...🤔

    2. (Zobacz 6 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  2. Z ciekawości policzyłem - od 2008 roku zrobiłem 304 zdjęcia DSO i komet oraz ponad setkę US, powtórzyłem się 8 razy w DSO. Licząc średnio 15 godzin na fotkę DSO daje to ponad 4500 godzin spędzonych przy setupie - bez liczenia planet i Słońca. Średnio 22 zdjęcia rocznie, w ostatnich latach ta średnia spada. No to wychodzi jakieś 330 godzin rocznie przy setupie DSO licząc noc średnio 6 godzin - 55 nocy zdjęciowych rocznie. Nie umiem powiedzieć czy to mało czy dużo...

    1. damian_n

      damian_n

      To bardzo dużo! Takiego wyniku nie da się osiągnąć bez najważniejszego sprzętu w astrofotografii, czyli własnego podwórka.

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  3. Byłem kiedyś szczęśliwy, kiedy kupiłem takie cuś.... a teraz :) Kultowa rolka ! Znalezione w starych zasobach :)

    A197BAEE-7F7A-45E0-9535-FACA8CC1154E.jpeg

    1. damian_n

      damian_n

      Zdjęcia takich perełek poprosimy jak najbardziej!!

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  4. Byłem kiedyś szczęśliwy, kiedy kupiłem takie cuś.... a teraz :) Kultowa rolka ! Znalezione w starych zasobach :)

    A197BAEE-7F7A-45E0-9535-FACA8CC1154E.jpeg

    1. damian_n

      damian_n

      Uniwersał ("szukacz komet") to też było marzenie :) Może dobrze, że nie było mnie na nie kiedyś stać :emotion-5: Ale zrobienie takiego zdjęcia to naprawdę jakiś tam mój cel na przyszłość.

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  5. Byłem kiedyś szczęśliwy, kiedy kupiłem takie cuś.... a teraz :) Kultowa rolka ! Znalezione w starych zasobach :)

    A197BAEE-7F7A-45E0-9535-FACA8CC1154E.jpeg

    1. damian_n

      damian_n

      chciałbym kiedyś naświetlić takie coś z ręcznym guidingiem o którym pisze @bas.sic. Okular z krzyżem nitek mam :-) takie astromarzenie :-)

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  6. widać Starlinki - jasno i wyraźne :(

    1. damian_n

      damian_n

      Takie podano na heavens-above.com, ale porównując do Arktura musiały być faktycznie jaśniejsze. Natomiast tych po 23 już nie widziałem w ogóle. Uczucia mocno mieszane :hmm:

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  7. widać Starlinki - jasno i wyraźne :(

    1. damian_n

      damian_n

      To tak jak ja, ale widziałem starlinki pierwszy raz, tak się złożyło. Następny przelot tej grupy tuż po 23. Tym razem około 3,5 mag a nie 2,1.

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  8. Takiej pogody najstarsi forumowicze nie pamiętają. Tylko szkoda, że pełnia i wirus mnie uziemił.

    image.png.df8c7733dcaa4fe320a42c912021e848.png

    1. damian_n

      damian_n

      Od dawna uważam, że najważniejszym sprzętem w astrofotografii jest kawałek własnego podwórka! Ten czas boleśnie to tylko potwierdza :-(

    2. (Zobacz 9 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  9. Obczajcie to w pełnym podglądzie. Jak tak można było zniszczyć zdjęcie ? ... https://www.astrobin.com/full/bnc7s5/0/

    1. damian_n

      damian_n

      wow, to wygląda jak jakiś żart, ale widzę że niektóre jego zdjęcia w pełnej rozdzielczości mają podobne ciapki. Tak się kończy posiadanie super kamery z super rozdzielczością i super dużą matrycą (taki żarcik oczywiście).

    2. (Zobacz 8 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  10. Obloki, srebrzyste obloki !  Znowu sie pokazaly na poludniu Polski. Otulily Capelle... jutro pare fotek  :) 

  11. 4:50 :-)

    yajQn-0pgo8 

    1. damian_n

      damian_n

      No to czekamy na pierwsze foty!! Fajne mocowanie usb tam widziałem na boku tej kamerki.

    2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  12. Dzień dobry TVN :)

    1. damian_n

      damian_n

      rozumiem, że Adam był w telewizji a my nic nie wiedzieliśmy! :-( Adam, przydałoby się jakieś info - zapowiedź w statusach następnym razem.

    2. (Zobacz 15 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  13. [Pomocy] Z góry przepraszam za prywatę na forum, ale mam do Was wielką prośbę. Cel jest bardzo zbożny. Moja firma (innowacje technologiczne dla osób niewidomych - Ifinity), została nominowana przez Komisję Europejską do konkursu na najważniejsze innowacje w Europie.

    Żeby wejść do finału potrzebuję Wasze głosy. Nie ma rejestracji, nie ma zostawiania maila - prosty klik na VOTE, do tego na oficjalnej stronie UE/Komisji Europejskiej.

    Tu możecie o nas przeczytać i zagłosować na Ifinity: https://ec.europa.eu/futurium/en/tech-society-2018/ifinity

    Więcej o nagrodzie:
    https://ec.europa.eu/futurium/en/node/5633

    To ostatnia prosta - musimy wytrzymać do 12 listopada. W tej chwili jesteśmy na 1. miejscu, ale Uniwersytety w Jenie i Islandii nas ostro gonią.
    Pomożecie? <3

    innoradar-logo.png

  14. ehh ci astro-foto-prowokatorzy:

     

    1. damian_n

      damian_n

      13 godzin temu, Dementorin napisał:

      A co jeżeli ktoś ma dwa teleskopy i jednym wypala obiekt pół nocy a drugim ogląda różne DSy? :O

      O! I to byłoby idealne połączenie! Dlatego zawsze mam ze sobą lornetkę i jak już mam cały zestaw odpalony to przeglądam niebo w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Problemem dla mnie jest tylko brak statywu i za jasne niebo.

    2. (Zobacz 4 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  15. Patrzcie jaka u mnie prognoza pogody jest :P

    mgram_pict.php.png

    1. damian_n

      damian_n

      Nic nie mówcie, ja musiałem wyjechać 3 dni temu do pracy, a taką pogodę jak na powyższym obrazku zapowiadali u mnie na 5 dni pod rząd!! :mega_shok:

    2. (Zobacz 11 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  16. Problem z silnikami HEQ 5, ktos pomoże???

    4B3DAD13-1885-4BA9-A27F-B72F1B6C080E.jpeg

  17. Idzie piątek, więc pozwolę sobie na odrobinę debilstwa, wszak nie jestem jakoś szczególnie mądry, ale przy tej gromadce czuję się kandydatem na Nobla (co najmniej).
     

     

    1. damian_n

      damian_n

      Ja się zastanawiam jak słyszę takie odpowiedzi czy to nie jest ustawka?! Ale może jestem zbytnim optymistą?

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  18. Nowy Astrotrac - jaki on śliczny. Mógłby grać w nowych Star-Wars'ach bez charakteryzacji :D

    AT_new.jpg.77c307e161e6186d3891f69afb71e524.jpg

  19. Pytanie - próbuję to jakoś ogarnąć swoją głową ale jak dotąd moje rozumowanie mówi mi "access denied" dla jednego faktu - związanego z wielkością wszechświata. Wiemy, że WIEK wszechświata to ~13,8mld lat (czyli czas jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu do teraz). Średnica obserwowalnego wszechświata wynosi ~92mld lat świetlnych (bo w każdym możliwym kierunku mam jakiś "zasięg widoczności". A ten zasięg widoczności wynosi ~14mlc pc. Najdalsza galaktyka od nas znajduje się ok 13,4mld lat świetlnych od nas. Niech ktoś mi wyjaśni jak to jest, że granica obserwowanego wszechświata jest dalsza niż jego wiek (ergo odległość jaką przebyło światło od wielkiego wybuchu do teraz). Może sam sobie utrudniam zrozumienie tego tematu... to coś ma wspólnego ze współrzędnymi poruszającymi się...

    1. damian_n

      damian_n

      Pytanie było bardziej w duchu: czy są jakieś jednoznaczne konkluzje naukowców mówiące o tym, że uznaje się dziś, że Wszechświat na pewno nie jest nieskończony?

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  20. Pytanie - próbuję to jakoś ogarnąć swoją głową ale jak dotąd moje rozumowanie mówi mi "access denied" dla jednego faktu - związanego z wielkością wszechświata. Wiemy, że WIEK wszechświata to ~13,8mld lat (czyli czas jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu do teraz). Średnica obserwowalnego wszechświata wynosi ~92mld lat świetlnych (bo w każdym możliwym kierunku mam jakiś "zasięg widoczności". A ten zasięg widoczności wynosi ~14mlc pc. Najdalsza galaktyka od nas znajduje się ok 13,4mld lat świetlnych od nas. Niech ktoś mi wyjaśni jak to jest, że granica obserwowanego wszechświata jest dalsza niż jego wiek (ergo odległość jaką przebyło światło od wielkiego wybuchu do teraz). Może sam sobie utrudniam zrozumienie tego tematu... to coś ma wspólnego ze współrzędnymi poruszającymi się...

  21. Pytanie - próbuję to jakoś ogarnąć swoją głową ale jak dotąd moje rozumowanie mówi mi "access denied" dla jednego faktu - związanego z wielkością wszechświata. Wiemy, że WIEK wszechświata to ~13,8mld lat (czyli czas jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu do teraz). Średnica obserwowalnego wszechświata wynosi ~92mld lat świetlnych (bo w każdym możliwym kierunku mam jakiś "zasięg widoczności". A ten zasięg widoczności wynosi ~14mlc pc. Najdalsza galaktyka od nas znajduje się ok 13,4mld lat świetlnych od nas. Niech ktoś mi wyjaśni jak to jest, że granica obserwowanego wszechświata jest dalsza niż jego wiek (ergo odległość jaką przebyło światło od wielkiego wybuchu do teraz). Może sam sobie utrudniam zrozumienie tego tematu... to coś ma wspólnego ze współrzędnymi poruszającymi się...

    1. damian_n

      damian_n

      No właśnie, najdalsza galaktyka jest znacznie dalej niż 13,7 mld lat św (Wszechświat jest najprawdopodobniej nieskończony). Poza tym materia (czy też przestrzeń) poza naszym horyzontem kosmologicznym porusza się szybciej niż prędkość światła względem nas. Granice horyzontu też się stale powiększają. Można się nieźle zakręcić w tym wszystkim. Sam chciałbym to sobie wszystko w głowie kiedyś uporządkować. Polecam artykuł "Misconceptions about the Big Bang. Baffled by the expansion of the universe? You're not alone. Even astronomers frequently get it wrong" Lineweaver, Davis  https://www.mso.anu.edu.au/~charley/papers/LineweaverDavisSciAm.pdf

      (był tłumaczony w Świecie Nauki w 2005 roku "Nieporozumienia wokół Wielkiego Wybuchu" ale nie wiem, gdzie to można znaleźć), albo ich bardziej naukowa praca (ale można przejść i coś z tego wyłuskać) o tym samym "Expanding Confusion: common misconceptions of cosmological horizons and the superluminal expansion of the Universe"

      https://arxiv.org/abs/astro-ph/0310808

    2. (Zobacz 12 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  22. Czemu nad wschodnią polską nie ma chmur ? :whistling:

    1. damian_n

      damian_n

      Ja sobie dzisiaj odpuściłem. Aczkolwiek na razie jest pogoda :hmm:. Mam nadzieje, że 9 godzin luminacji dla NGC3718 co to ostatnio uzbierałem mi wystarczy :hmmm:.

    2. (Zobacz 10 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  23. Czemu nad wschodnią polską nie ma chmur ? :whistling:

    1. damian_n

      damian_n

      Na wschodzie już są, ja się zastanawiam czy dojdą do Trójmiasta, siedzę spakowany i myślę: iść czy nie iść?! :g:

       

    2. (Zobacz 10 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  24. Czy ktoś używa Ioptron CEM60EC?

    1. damian_n

      damian_n

      Serio, nikt? nikt! Nawet po tej obniżce ceny. A wydaje się, że to naprawdę fajny montaż.

    2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  25. Jak Wam się używam forum po ostatniej aktualizacji? Lepiej/gorzej?

    1. damian_n

      damian_n

      Lepiej, teraz działają linki do zdjęć z galerii na górze strony, wcześniej nie działały (przynajmniej u mnie).

    2. (Zobacz 11 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.