Jump to content

Piobork

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  127
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

63 Neutral

About Piobork

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Bresser Messier 102/600,MAK 127, AZ4, lornetka Bresser 20x80

Recent Profile Visitors

2,521 profile views
 1. Możesz zastosować oryginalny adapter WIFI Sky Watchera: https://deltaoptical.pl/adapter-sky-synscan-wifi?from=listing&q=wi+fi Wszystko powinno śmigać bez problemów. Używam małego montażu SW AZ GTI (ma wbudowany moduł), który bardzo fajnie steruje się poprzez SkySafari lub SynScan Pro.
 2. Cienie Gór Kaukaz jedna klatka Mak 127, barlow 2x + Canon 1300D
 3. Można spróbować powiesić Maka na mocniejszym statywie fotograficznym o nośności 10-12 kg. Próbowałem na camrocku o nośności do 4 kg i były takie drgania, że raczej nie dało się obserwować. Drugą opcją może być montaż SW az gti z GO TO. Głowica montażu jest bardzo mała.Można ją sterować z telefonu przez Wifi lub ręcznie. Cały montaż waży niewiele i jest dość mały. Samą tubę przewożę w oryginalnej torbie w pozycji poziomej. Jak gdzieś wyczytałem, ale nie wiem na ile jest to prawda, przewożenie maka w pozycji pionowej przy wyższych temperaturach może spowodować zabrudzenie optyki smarami, które są wewnątrz tuby.
 4. Podobnie jak poprzednicy nie używam okularów do obserwacji nieba przez teleskop lub lornetkę. Jedynie okulary zakładam gdy chcę się podelektować widokiem całego nieba bez powiększenia
 5. Fajny projekt pokazujący że dobry fotograf da radę w każdych warunkach :). Autorowi projektu życzę owocnej realizacji a nam ciekawych fotek.
 6. Dzięki za niesamowitą fotorelację. Kiedy przyglądałem się Księżycowi w te same dni to trochę coś mi nie pasowało w jego wyglądzie. Teraz wiem ze to przez max librację :).
 7. Jeśli zależy Ci na mobilności to może rozważ montaż Celestron SE 6/8 lub Orion StarSeeker IV. Ważą ok 5-6 kg i dają się przewozić nawet samolotem. Obydwa montaże mają nośność do 6 kg, co przy SCT8 jest już na granicy nośności tych montaży. Tuba waży ok. 5,7 kg. Montaż celestrona jest jednak dedykowany do SCT8, zaś Orion sprzedaje swoje montaże z Makiem 150, który waży ok. 5,2 kg. Pytanie czy przy obserwacjach wizualnych praca przy maksymalnym obciążeniu lub nawet przy niewielkim przekroczeniu nośności montażu jest sensowna.
 8. Zakładam takie rozwiązanie ponieważ redukcja ogniskowej prawdopodobnie pozwoli optymalnie wykorzystać okulary które posiadam.
 9. Dzięki za odpowiedzi, które rozwiały moje obawy :). Pozostaje mi teraz czekać na dobrą okazję na giełdzie.
 10. Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem MAKa 127. Jest to świetny sprzęt planetarny, jednak stosunkowo niewielka apertura pozostawia pewien niedosyt. Długo zastanawiałem się nad nowym sprzętem i najbardziej optymalnym wyborem jest dla mnie SCT 8. Mam jednak pewne obawy dotyczące zamiany sprzętu. Większość obserwacji prowadzę balkonowo z obrzeża Warszawy (obiekty US, gwiazdy podwójne) W niedalekiej przyszłości planuję zwiększenie ilości obserwacji pod ciemnym niebem. (obserwacje DSO) W chwili obecnej mam obawy dotyczące wpływu miejskiego seeingu i LP na teleskop z większą aperturą. Konkretnie obawiam się, że w warunkach miejskich zmiana sprzętu na większy niewiele poprawi obserwacje, ze względu na to że większa apertura jest bardziej czuła na kiepski seeing i duże LP. Jakie są Wasze doświadczenia lub przemyślenia dotyczące podobnej zamiany?
 11. Ekspertem nie jestem, ale z tego co czytałem to folia musi posiadać luz ponieważ pracuje po nagrzaniu. To że jest trochę pogniecona nie powinno przeszkadzać w obserwacjach. Ważne żeby folia nie miała przetarć i należy to sprawdzić przed każdymi obserwacjami oraz żeby cały filtr mocno przylegał do tuby.
 12. Miałem bardzo podobne odczucia przy obserwacji zacienionego Księżyca lornetką 8x30. Do tej pory jak zamknę oczy mam widok kulki przed oczami
 13. Na PW wysłałem instrukcję obsługi do pilota do canona. Jest to inny typ pilota ale prawdopodobnie działa podobnie i może instrukcja się przyda.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.