Skocz do zawartości

Piobork

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  93
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

39 Neutral

O Piobork

 • Tytuł
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Bresser Messier 102/600,MAK 127, AZ4, lornetka Bresser 20x80

Ostatnie wizyty

1851 wyświetleń profilu
 1. statyw

  Za ile chcesz go sprzedać?
 2. Śmigło i duch...

  Oj tam, po prostu samolot wlatuje w nadprzestrzeń
 3. Są to krzemienie, a brunatno-brązowy kamień z ostatniego zdjęcia to konkrecja żelazista.
 4. Obawiam się że w tym kierunku zmierza cała gospodarka. Robotyzacja +AI wyeliminuje większość zawodow. Opodatkowane będą roboty, ludzie będą mieli niewielki dochód gwarantowany, a praca będzie przywilejem dla wybranych.
 5. Filtry do wizuala - co warto

  Nie mam doświadczenie z newtonami, do obserwacji używam głównie refraktora 4" f5,9 i obserwuję przeważnie z miasta. Przy obserwacjach Księżyca przydaje się filtr szary neutralny lub polaryzacyjny bo zmniejsza ilość światła. Osobiście lubię oglądać Księżyc przez filtr pomarańczowy, zdecydowanie poprawia się kontrast na powierzchni oraz filtr wycina trochę zły seeing. Trzeba tylko przekonać się do nietypowej barwy :). W przypadku gromad i gwiazd wielokrotnych używam filtra moon&skyglow. Działanie filtra nie jest może duże, ale w przypadku miejskich obserwacji każda poprawa widoku jest cenna Jak już wybiorę się za miasto to przydaje się filtr UHC. Trzeba mieć na uwadze, że jest to dość ciemny filtr, który dobrze sprawdza się w większych sprzętach.
 6. Tiangong 1 - WĄTEK HAZARDOWY!

  2 kwietnia 03:00 czas Pl
 7. Izolacja SCT & MAK zamiast wychładzania...

  Może degradacja obrazu spowodowana przez szkło okienne jest na tyle duża, że nie widać już ruchu powietrza.
 8. Księżycowe zakamarki.

  Piękne zdjęcia. Mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy jakim sprzętem były zrobione.
 9. [ Giełda ] Pixel TC-252 Canon

  PW
 10. Wyślij swoje nazwisko na Słońce

  NASA co jakiś czas robi takie akcje. W 2016 można było wysłać swoje nazwisko na Marsa. Wcześniej też była taka akcja tylko nie pamiętam z jakiej okazji.
 11. Wyślij swoje nazwisko na Słońce

  Pisząc wiadomość miałem na myśli to, że jest taka możliwość jako ciekawostka dnia. Każdy powinien sam stwierdzić czy ma to dla niego sens czy nie.
 12. Do 27 kwietnia można wysłać swoje nazwisko do NASA, które zostanie zapisane w mikrochipie, a ten na pokładzie sondy Parker Solar Probe wleci w atmosferę Słońca. Formularz znajduje się pod linkiem: http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/Name-to-Sun/
 13. Czy to meteoryty?

  Na pierwszych zdjęciach prawdopodobnie jest wapień, dolomit lub coś w tym rodzaju z ładnie widocznym krasem. Pozostałe dwa okazy są dla mnie zagadką.
 14. W moim przypadku największy zachwyt przypada na początki mojej przygody z astronomią. W czasie przeglądu nieba za pomocą lornetki 10x50 udało mi się "upolować" przelatujący meteor prawdopodobnie z roju Virginidy. Białe jądro otoczone zielonkawo-niebieskawą poświatą miałem w polu widzenia przez 2-3 s. Drugi widok jaki zapadł mi w pamięć to gromada Żłóbek (M44). Lornetkę zamieniłem na większą 20x80 i cieszyłem się widokami jakie nasuwały mi się w polu widzenia. Gdy trafiłem na M44 widok "zeskanował" mi się w pamięci i wiele dni po obserwacji wystarczyło zamknąć oczy, żeby mieć go znowu przed oczami. Niespodzianką, a raczej zaskoczeniem jest moje subiektywne odkrycie że dni pogodnych, słonecznych jest zdecydowanie więcej niż pogodnych, rozgwieżdżonych nocy ;). Rozczarowaniem jest wzrost LP zauważalny praktycznie z roku na rok. Mieszkam na skraju miasta i jeszcze 2-3 lata temu warunki obserwacyjne na balkonie były znośne. Teraz muszę opuszczać rolety w oknach bo nie da spać tak jest jasno.
 15. Księżycowe zakamarki.

  Do momentu bezpośredniego porównania ciemne zdjęcia wydawały mi się za ciemne (widok w okularze zawsze mam jasny :)). Teraz skłaniam się jednak do ciemniejszej wersji zdjęć. Gratuluję fajnych ujęć, do których lubię wracać jak chmury dłużej goszczą na niebie.
×