Jump to content

Piobork

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  133
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

65 Neutral

About Piobork

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  Bresser Messier 102/600,MAK 127, AZ4, lornetka Bresser 20x80

Recent Profile Visitors

2,615 profile views
 1. Obejrzałem ogłoszenie na OLX i też nie bardzo jestem w stanie powiedzieć co jest nie tak z tym ogłoszeniem. Jeśli byłbym zainteresowany tym montażem to prawdopodobnie bym go kupił. Dodam, że kilka razy kupowałem na naszej giełdzie i na OLX i na szczęście wszystkie transakcje zakończyły się pomyślnie.
 2. Montaż ten śmiga pod Sky Safari 6 Plus (i pewnie 6 PRO). Przy obserwacjach wyrównuję teleskop za pomocą SynScan Pro i potem przechodzę na SkySafari. Wystarczy tylko u ustawieniach wybrać odpowiedni setup i później połączyć aplikację z montażem.
 3. Nie sprawdzałem tego osobiście , ale widziałem na YT filmy wykorzystujące klin od SWA więc wydawało mi się, że pręt przeciwwagi też powinien być od SWA. Poza tym do obserwacji wizualnych przeciwwagia jest niepotrzebna, a do astrofoto zapewne lepszy jest SWA. Na Az gti wieszałem tubę 102/ 600 waga z osprzętem ok 6 kg i nie widziałem jakichś problemów. Zapewne kwestia czasu kiedy mogą się pojawić, więc profilaktyznie nie przeciążałem montażu i jak do tej pory sprawuje się doskonale.
 4. Pręta przeciwwagi nie trzeba odrabiać ponieważ prawdopodobnie pasuje pręt od Sky wacher adventurer. Na Cloydynights jest wątek dotyczący tego montażu. Używam to od grudnia z makiem 127 i jestem zachwycony możliwościami tego niewielkiego montażu. Po zgrubnym wypoziomowani wyszukuje obiekty w polu widzenia ok. 0.6 stopnia.
 5. Robię dokładnie tak samo, ponadto baner, którego używam w roli podkładu jest biały i dzięki temu widać na nim w nocy wszystkie rozłożone akcesoria, co z kolei ułatwia mi szybkie odszukanie tego potrzebnego.
 6. Uważam podobnie jak Eternal84, że do obserwacji z ręki pierwszym parametrem, który należy brać pod uwagę jest waga lornetki. Dla mnie lornetka 10x50 to już max do obserwacji bez statywu, natomiast bardzo komfortowa jest lornetka 8x40. Jest lekka, daje ładne pole i niewiele ustępuje zasięgiem lornetce 10x50.
 7. Możesz zastosować oryginalny adapter WIFI Sky Watchera: https://deltaoptical.pl/adapter-sky-synscan-wifi?from=listing&q=wi+fi Wszystko powinno śmigać bez problemów. Używam małego montażu SW AZ GTI (ma wbudowany moduł), który bardzo fajnie steruje się poprzez SkySafari lub SynScan Pro.
 8. Cienie Gór Kaukaz jedna klatka Mak 127, barlow 2x + Canon 1300D
 9. Można spróbować powiesić Maka na mocniejszym statywie fotograficznym o nośności 10-12 kg. Próbowałem na camrocku o nośności do 4 kg i były takie drgania, że raczej nie dało się obserwować. Drugą opcją może być montaż SW az gti z GO TO. Głowica montażu jest bardzo mała.Można ją sterować z telefonu przez Wifi lub ręcznie. Cały montaż waży niewiele i jest dość mały. Samą tubę przewożę w oryginalnej torbie w pozycji poziomej. Jak gdzieś wyczytałem, ale nie wiem na ile jest to prawda, przewożenie maka w pozycji pionowej przy wyższych temperaturach może spowodować zabrudzenie optyki smarami, które są wewnątrz tuby.
 10. Podobnie jak poprzednicy nie używam okularów do obserwacji nieba przez teleskop lub lornetkę. Jedynie okulary zakładam gdy chcę się podelektować widokiem całego nieba bez powiększenia
 11. Fajny projekt pokazujący że dobry fotograf da radę w każdych warunkach :). Autorowi projektu życzę owocnej realizacji a nam ciekawych fotek.
 12. Dzięki za niesamowitą fotorelację. Kiedy przyglądałem się Księżycowi w te same dni to trochę coś mi nie pasowało w jego wyglądzie. Teraz wiem ze to przez max librację :).
 13. Jeśli zależy Ci na mobilności to może rozważ montaż Celestron SE 6/8 lub Orion StarSeeker IV. Ważą ok 5-6 kg i dają się przewozić nawet samolotem. Obydwa montaże mają nośność do 6 kg, co przy SCT8 jest już na granicy nośności tych montaży. Tuba waży ok. 5,7 kg. Montaż celestrona jest jednak dedykowany do SCT8, zaś Orion sprzedaje swoje montaże z Makiem 150, który waży ok. 5,2 kg. Pytanie czy przy obserwacjach wizualnych praca przy maksymalnym obciążeniu lub nawet przy niewielkim przekroczeniu nośności montażu jest sensowna.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.