Skocz do zawartości

Hartl-Dengel-Weinberger 2 – zagadkowa mgławica planetarna


Rekomendowane odpowiedzi

Piękna fotka. :thmbup: Obiekt ambitny i jak widzę równie zagadkowy. ;)

Kolega @.zombi. dość wyraziście skomentował te miesiące wstrzymywania się z publikacją fotki do czasu sporządzenia opisu. Ja nie dałbym rady. Z tym czasem zwłoki ;). Z opisem zresztą też pewnie nie dałbym rady. Tym bardziej podziwiam Michał Twoją w sumie chyba naukową pasję do astrofoto.

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Herbert West zmienił(a) tytuł na Hartl-Dengel-Weinberger 2 – zagadkowa mgławica planetarna
8 hours ago, .zombi. said:

 

🙃

Tyż fakt, sklecenie tekstu zajmuje dłużej niż zebranie materiału i obóbka 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, diver said:

Tym bardziej podziwiam Michał Twoją w sumie chyba naukową pasję do astrofoto.

 

Dziękuję za ciepłę słowa.

 

A moje naukowe zainteresowania są bliżej zainteresowania 4-latka samochodami- jest pochłonięty tematem i całymi dniami rozważa, dlaczego kierownica ma taki sam kształt jak koła oraz dlaczego czerwone samochody są szybsze 😉

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tyle dziwnych rzeczy, które ledwo zrozumiałem musiałem przeczytać a wystarczyło po raz 23213x obejrzeć Star Wars 😄

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam! Często traktujemy obiekty jak po prostu kadr, rzecz do sfotografowania. Tutaj widać ile za tym zdjęciem się kryje! Przepraszam ale chyba podziwiam bardziej podejście do zrozumienia i opisu niż do fotografii, która z resztą jest świetna! Taki paradoks. Kolejny raz dziękuję za pełen opis warsztatu obróbki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wczoraj podziękować Sławkowi @diver, który w październiku zeszłego roku pomógł mi zidentyfikować dwie ciekawostki w kadrze- gwiazdy węglowe. Sławek się zna na gwiazdach, więc zwracam się do niego z pytaniami, gdy widzę u siebie jakieś dziwne gwiazdki albo gdy czasami nie rozumiem mojego horoskopu.

 

carbon-stars.thumb.png.7d8d390846c82f37acd67de84270a993.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, fornax said:

No to  tytuł profesora masz już w ręku .:yes:

No może doktora. Ale kiepska pogoda stoi na drodze do habilitacji 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Darek_B said:

My maluczcy możemy jedynie prosić o czyszczenie Ci bu.. tfu soczewek :),

a węglówki pewnie wielu z nas by potraktowało jak hot piksele. Szacun.

Dzięki, ale bez przesady. Te wszystkie informacje są dostępne w Internecie i każdy może to przeczytać i zrozumieć. Na początku idzie jak po grudzie, ale im więcej wiesz, tym łatwiej dowiedzieć się więcej.

 

Jeżeli kolory gwiazd są prawidłowo skalibrowane i podkręca się nasycenie ogólne, to gwiazdy żółte i czerwone stają się zbyt czerwone. Wtedy gwiazdy węglowe, nawet maleńkie są bardzo zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans promuje ten temat
  • Hans przypiął/eła ten temat
6 minutes ago, warpal said:

Fajnie, jak takie zdjęcia "wychodzą z szuflady". Gratulacje!

Dziękuję. To akurat leżało gotowe i czekało na "wkładkę tekstową" 🙂

 

Leżą tam też dziesiątki godzin surówki innej egzotyki, część z końca 2022, które potrzebują jeszcze dziesiątek godzin więcej 🙂

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za zdjęcie! Mimo, iż widziałem je już przedpremierowo to i tak nadal robi na mnie ogromne wrażenie. Zrobiłeś kawał wspaniałej fotograficznej jak i naukowej pracy. W żadnym razie nie zawracałeś mi głowy! Cieszę się, że mogłem być jakąś tam drobniutką częścią procesu.

 

Chapeau bas!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem sobie w samochodzie czekając na "klienta" ( robiłem jako rodzinny taxi driver) i wrzuciłem zdjęcie na smartfona. Ciemność wzmagała doznania.

Piękna. Najwyższy stopień "Fajne i ciekawe"

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.